Ėjimas – vaistas skaudantiems sąnariams ir kelio užkirtimas kitoms ligoms

„Turėjau rinktis – arba imti lazdas, arba stiprinti raumenis“, – pasakojo prieš pusantrų metų 22 kilogramais daugiau nei dabar svėrusi ir sąnarių skausmus kentusi 39-erių metų Jurgita. Dviejų vaikų mama vieną dieną iškėlė sau klausimą – kentėti skausmą ar imti judėti ir gyvenimą pradėti iš naujo.
Akimirka iš ėjimo varžybų Nidoje
Akimirka iš ėjimo varžybų Nidoje / Roko Lukoševičiaus nuotr.

Didelė tikimybė, jog pasyvi veikla ir antsvoris gali sukelti sąnarių skausmus bei būti kitų ligų priežastimi. Antsvorio turėjusi ir mažai judėjusi Jurgita ilgai kentėjo skausmą, kol galiausiai pradėjo judėti. Šiandien ji – 22 kilogramais lengvesnė, sportiška, ištverminga ir energinga moteris.

Vis dėlto, kineziterapeutai pataria pradėti judėti nuo mažų žingsnelių.

„Judėti visada reikia pradėti nuo ėjimo. Nesvarbu, kokio mes esame pasiruošimo, pirmiausia reikėtų pradėti vaikščioti“, – pasakojo kineziterapeutas Eimantas Žeimys.

Jei esate įsitikinę, kad sąnarius skauda nuo pasyvios veiklos, turėtumėte pagaliau prisiversti judėti. Pagerėjus būklei – tęsti, pablogėjus – apsilankyti pas specialistus, kurie nustatys skausmo priežastį ir skirs gydymą.

Vlada.LT nuotr. /CrossFit treneris Tadas ir Jurgita
Vlada.LT nuotr. /CrossFit treneris Tadas ir Jurgita

Ėjimas – vienas iš skausmo mažinimo būdų, sako kineziterapeutas Viktoras Zavadskas ir primena, kad bet kokia fizinė veikla turėtų būti pradedama nuo sąnarių apšilimo (jų pajudinimo, pasukiojimo). Pradėti reikėtų nuo čiurnų, kelių, vėliau pereiti prie klubų, juosmens stuburo sąnarių prajudinimo.

Jei seniai užsiėmėte aktyvia fizine veikla, staiga pradėti judėti taip pat nereikėtų. V.Zavadskas akcentuoja nuoseklumą: „Vaikščioti taip pat turėtumėte pradėti palaipsniui. Negalima staiga atsistoti nuo kėdės ir užsibrėžti tikslą nueiti 20 km. Mūsų kūnai yra atpratę judėti. Kiek mes dabar judame, ir kiek žmonės anksčiau judėjo, tai yra nepalyginama. Jeigu staiga kasdien pradėsite nueiti po 20 km, tai greičiausiai dėl to taip pat pradėsite jausti sąnarių skausmus.“

Be to, norint, kad sąnariai funkcionuotų be jokių skausmų, reikia būtinai atsižvelgti į mitybą – ji turėtų būti kuo įvairesnė. Taip pat naudingi ir maisto papildai sąnariams, kuriuose turėtų būti gliukozamino, pluoštinės bosvelijos bei mangano. Įprastai maisto papilduose sąnariams būna ir daugiau sudedamųjų dalių.

Gliukozamino yra visuose žmogaus organizmo audiniuose, daugiausia kremzlėse ir sausgyslėse. Šios medžiagos žmogus kartais natūraliai pritrūksta. Pluoštinės bosvelijos žievės ekstraktas reikalingas sąnarių lankstumui ir bendrai sąnarių funkcijai. Manganas, padeda palaikyti normalų jungiamojo audinio formavimąsi bei padeda palaikyti normalią kaulų būklę.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiavimus, per dieną rekomenduojama nueiti apie 10 000 žingsnių. Tačiau ir toks žingsnių skaičius prieš tai daug nejudėjusiam ar viršsvorį turinčiam žmogui gali sustiprinti ar sukelti naujus sąnarių skausmus.

V.Zavadskas pataria pirmą aktyvesnės veiklos savaitę pradėti per dieną nueinant apie 5 000 žingsnių, o vėliau atstumą didinti. „Būtinas sistemingumas. Jei vieną kartą per savaitę nueisite 5 000 ar 10 000 žingsnių, tai efekto tikrai nepajausite. Reikia stengtis tą daryti nuolat“, – pabrėžė kineziterapeutas.

Kasdien pasivaikščiodami bent 15 minučių pagerinsite savo sveikatą ir savijautą, sumažinsite riziką susirgti įvairiomis vidaus ir neurologinėmis ligomis, turėti viršsvorio.

VIDEO: Akimirkos iš ėjimo varžybų: kuo tai naudinga?

Jei sunku prisiversti eiti, tai pradėti galite rugsėjo 24 dieną Kaune su minia ėjimo entuziastų.

Visi norintys (nesvarbu nei amžius, nei fizinis pasirengimas) yra kviečiami į „Proenzi ArthroStop“ ėjimo varžybas Kaune. Starto pradžia 12 val.

Tokios varžybos jau vyko Vilniuje, Druskininkuose ir Nidoje. Dabar organizatoriai eiti kviečia Kaune. Varžybų formatas nesikeičia . Trasos ilgis – 15 000m žingsnių (apie 11,5 km). Galima žingsniuoti ir mažiau – 5 000 (apie 3,5 km) arba 10 000 žingsnių (apie 7 km). Organizatoriai rekomenduoja per likusį laiką iki varžybų pasiruošti – kasdien pasivaikščioti, arba renginio metu rinktis trumpesnes distancijas. 5 000 žingsnių turėtų įveikti net ir labai mažo fizinio aktyvumo žmonės.

Į šias ėjimo varžybas susirenka įvairaus amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonės. Eiti bus galima ir stumiant vaikučio vežimėlį, ir vedantis augintinį, tad ypač laukiamos šeimos, taip pat nepamiršiančios pasikviesti ir senelių!

Daugiau informacijos ir nemokamą registraciją rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs