Vertingiausi baravykai
Manoma, kad Lietuvoje valgomųjų grybų skaičiuojama beveik 300 rūšių, o geromis skoninėmis savybėmis pasižyminčių grybų – apie 100. Baravykas, neretai vadinimas grybų karaliumi, pagal aminorūgščių sudėtį, vitaminų kiekį, skonį, aromatą ir išvaizdą laikomas vertingiausiu grybu Lietuvoje. Baravykas nepatamsėja ir džiovimas. Baravykai, kurie auga po egle ir ąžuolu, kiek skiriasi savo chemine sudėtimi. Nors abu vizualiai panašūs, tačiau manoma, kad geriausias baravykas yra tas, kuris išaugo po egle. Bene daugiausia grybų auga po ąžuolais ir beržais. Lietuvoje grybingiausi yra vidutinio amžiaus pušynai, beržynai, plačialapiai ir mišrūs miškai.
Maistinės savybės
Valgomieji grybai yra vertingas ir skanus maisto produktas. Pagal cheminę sudėtį ir baltymų kiekį jie artimi mėsai, todėl kai kuriose šalyse vadinami augaline mėsa. Pagal angliavandenių ir mineralinių medžiagų kiekį grybai artimesni daržovėms ir vaisiams. Grybuose gana daug vitaminų ir mikroelementų, labai svarbių medžiagų apykaitai. Be to, grybuose yra daug ląstelienos – ji beveik neįsisavinama, tačiau skatina žarnyno peristaltiką ir padeda pašalinti kai kurias organizmui kenksmingas medžiagas.
Kur (ne)rinkti grybus
Tačiau svarbu atminti, kad grybai tarsi sukoncentruoja aplinkos taršą. Nepatartina rinkti grybų miestuose, taip pat kelis šimtus metrų nuo gamyklų, judriose pakelėse
Atlikti moksliniai tyrimai atskleidė, kad kuo dažniau miškuose lankosi žmonės, tuo didesnis neigiamas poveikis. Todėl aktyvaus poilsio zonose, kur žmonių lankosi itin daug, grybai nyksta. Grybautojams geriausia ieškoti grybų beržynuose, prie ąžuolų, drebulynų ar eglynų, ten rasite daug baravykų, raudonviršių ar gražių lepšaičių. Tačiau svarbu atminti, kad grybai tarsi sukoncentruoja aplinkos taršą. Nepatartina rinkti grybų miestuose, taip pat kelis šimtus metrų nuo gamyklų, judriose pakelėse. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, niokoti nerenkamus grybus. Miško ekosistemoms ypač kenkiama, kai paklotė ardoma grėbliais ir kitais įrankiais, nes taip sunaikinama ir grybiena. Jei netyčia vos vos pažeidėte samanas, tuomet jas atsargiai užspauskite.
Grybaukite anksti ryte
Geriausia grybauti anksti rytą, švintant. Tada grybai būna kietesni, tvirtesni. Grybavimui geriausiai tiks pintinės su tarpeliais dugne. Būtinai su savimi turėkite peilį. Grybai greitai kirmija, todėl grybų valymo neatidėliokite kitai dienai. Radus grybą, jį reikia arba išrauti, arba nupjauti prie pat žemės. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, nes taip sunaikinama ir grybiena.
Mėnulio jaunatis
Nuo seno žmonės manydavo, kad baravykai geriausiai auga esant jaunam mėnuliui. Esant jaunačiai, grybus pastebime virš žemės paviršiaus, tačiau augti jie pradeda anksčiau, galbūt esant pilnačiai. Grybams augti reikia vandens, o sakoma, kad pilnatis sukelia gruntinius vandenis ir taip padeda grybams augti.
Rinkite didesnius grybus
Kaip nustato Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės, draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm
Kaip nustato Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės, draudžiama rinkti, parduoti ir supirkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, ir baravykus, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm. Taip pat negalima rinkti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių grybų.
Privatūs miškai ir rezervatai
Nors grybus rinkti galima visuose – ir valstybiniuose, ir privačiuose miškuose, reikia žinoti, kad privačiuose miškuose, esančiuose arčiau kaip 100 m iki miško savininko sodybos, grybus rinkti leidžiama tik miško savininkui sutikus. Būtina žinoti, kad įvažiuoti į mišką ir važinėti po jį motorinėmis transporto priemonėmis galima tik keliais. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, reikia vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų. Atminkite, kad taisyklės neleidžia grybauti rezervatuose bei nuo balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d. grybus rinkti ornitologinių draustinių miškuose.
Grybaukite neskubėdami
Renkant grybus, svarbu ne tik ieškoti grybų, bet ir pasimėgauti grynu oru, ramybe bei tyla. Atkreipkite dėmesį kur radote grybą, kokios rūšies, kaip jis auga. Pagaliau grybu galima ir grožėtis. Grybo forma ir paviršiaus faktūra yra įkvėpusi ne vieną dailininką. Nors grybas daug kam maisto objektas, tačiau nebūkime akli jo tobulai išvaizdai ir grožiui ir nesistenkime varžytis vieniems su kitais.
Netinkamus grybus palikite miškui
Miškui visi grybai reikalingi. Nuodingi ir mūsų taip vertinami grybai su medžiais sudaro tą pačią simbiozę. Grybai aprūpina medžius mikroelementais, labai reikalingais jų normaliam vystymuisi. Medžiai savo syvus pumpuoja į šaknis. Juos kaip energijos medžiagą gali naudoti ir grybai. Be to, grybuose veisiasi ir vystosi vabzdžiai, juos įvairiais tikslais vartoja miško gyventojai – elniai, briedžiai ar stirnos.