Prekybos centrai vieni pelningiausių verslų Lietuvoje. Didelės pastangos yra dedamos tam, kad sužavėtų nesibaigiančiomis akcijomis ir priverstų išleisti daugiau nei planavote. Prisiminkite save prekybos centre — išėjote pieno, o grižote su pilnu maišeliu pirkinių.
Prekybos centrų idėja - kai bendrą pirkinių sumą sužinome tik prie kasų ir nėra kur trauktis - skatina pirkti daugiau
Po to kai prekybos centrai tapo savitarnos parduotuvėmis — prekybos įmonių apyvarta ženkliai išaugo. Juk ar tikrai pirkdami turguje (kai reikia prašyti kiekvienos prekės atskirai) išleistumėte tiek daug? Ar kada nors susimąstėte, kiek maisto produktų pirktumėte prekybos centre, jei iš anksto žinotumėte vežimėlio pirkinių sumą? Prekybos centrų idėja - kai bendrą pirkinių sumą sužinome tik prie kasų ir nėra kur trauktis - skatina pirkti daugiau. Be to atsiskaitymas kreditinėmis kortelėmis, sudaro klaidingą įvaizdį, kad išleidžiame mažiau.
Kad ir kaip ten būtų sąmoningas apsipirkimas padės ne tik sutaupyti krūvą pinigų, mėgautis kokybišku maistu, bet ir sumažinti pakuočių ir plastiko vartojimą, aplinkos teršimą ir CO2 pėdsaką.
Šiandiena dalinamės rekomendacijomis, kurios padės nepakliūti į prekybos centrų pinkles
1. Apsipirkite tik su reikalingų prekių sąrašu. Jei prekybos centre perkate be sąrašo, tai jau ženklas, kad švaistote savo pinigus. Skirdami šiek tiek laiko pasiruošti iš anksto padės sutaupyti. Tokį sąrašą patogu pasikabinti pvz., ant šaldytuvo durelių.
2. Pirkite mažose ūkininkų krautuvėlėse ar turguose. Taip ne tik įsigysite aukštesnės kokybės, sezoninius ir vietinius produktus, bet ir atsispirsite pagundai pirkti nereikalingus daiktus. Negana to, taip remsite vietos ūkininkus, žinosite iš kur atkeliavo maistas, ar jis yra šviežias. Maistas bus daug gardesnis, jei svečiams ir šeimos nariams galėsite papasakoti maisto, kuris garuoja ant pietų stalo, atsiradimo istoriją. O susipažinęs su krautuvėlės savininku, ūkininku, galėsite nuvykti į vietos ūkį ir savo akimis įsitikinti apie maisto šviežumą. Šis procesas ypač patiks vaikams.
3. Užuot pirkę, mainykite. Užuot viską pirkus prekybos centre, mainykitės prekėmis su draugais ar kaimynais. Galbūt jūsų kaimynė kepa gardžiausius keksiukus, o jūs auginate salotas.Tokiu būdu patogu pasikeisti tuo ką auginame ar gaminame patys.Tam, kad įsigyti šviežio, kokybiško ir su meile pagaminto maisto, visiškai nereikia išleisti krūvos pinigų.
4. Rinkitės produktus atsakingai, pirkite mažiau mėsos. Mėsa yra brangus produktas. Negana to, šviežia mėsa ir sūris yra du pagrindiniai emisiją skatinantys produktai. Vienas kilogramas mėsos sugeneruoja apie 17 kilogramų anglies dioksido. Sūris turi 15 kg, virta mėsa – 11 kg, šoninė – 9 kg anglies dioksido. Užuot valgius mėsą kiekvieną dieną, rinkitės mėsos produktus du kartus per savaitę.
5. Įpraskite prekes dėti į daugkartinius maišelius ir savo tarą daržovėms ar mėsai. Tokiu būdu tu ne tik sutaupysite pinigų nepirkdami plastikinių maišelių, bet ir mažinsi gamtos taršą.
6. Skaičiuokite. Nors laikas, praleistas skaičiuojant savo išlaidas gali pasirodyti beprasmis, tačiau tai padės sutaupyti iki 30 proc. pinigų išleidžiamų maistui. Sekite savo išlaidas, analizuokite, diskutuokite su šeimos nariais kur iškeliauja pinigai ir priimkite teisingus sprendimus.
7. Dalykitės. Sutaupytus pinigus skirkite atsakingoms pramogoms su šeima, naujiems įspūdžiams ar savo hobiu. Jei turite plačia širdį, dalį sutaupytų pinigų skirkite savo mėgiamai labdaros organizacijai. Taip ne tik jausiesi sveikesnis, laimingesnis, bet ir padėsi kitiems.