Kaip užtikrinti paauglių saugumą „Instagram“ tinkle

„Man žiauriai reikia pagalbos! Per instagramą susipažinau su tokiu vaikinuku – toks visai fainas, įdomus ir fotkės jo gražios. Po kokio mėnesio jis man pradėjo kažkokias užuominas mėtyt tipo gal mes galim susitikt ir kažką intymaus nuveikt. Biškį pakraupau, nes nesitikėjau. Kai parašiau jam atsiknist, jis atsakė „baik, gi žinau, kad Daukanto mokykloj mokaisi, lauksiu tavęs penktadienį“. Šakės, aš tikrai Daukante mokausi, bet nesuprantu, iš kur jis galėjo sužinoti – juk aš niekur nerašiau apie tai, peržiūrėjau savo fotkes – yra prie mokyklos fotkintų, bet niekur pačios šulės nesimato?! Gal jūs man galit paaiškinti, iš kur jis galėjo sužinoti kur aš mokausi? Penktadienis jau poryt tikrai neisiu į pamokas!!! Labai bijau! Ką man daryti?“ („Vaikų linijai“ rašė 14 m. mergina)
Vaikai ir technologijos
Vaikai ir technologijos / Projekto partnerio nuotr.

Mobilioji programėlė „Instagram“, suteikianti galimybę kurti nuotraukas ir vaizdo įrašus bei dalintis jais su kitais vartotojais, yra labai populiari tarp Lietuvos paauglių. Naudotis „Instagram“ atrodo paprasta ir patrauklu – reikia tik susikurti savo paskyrą, pasidaryti nuotrauką ar vaizdo filmuką, pasirinkti norimą redagavimo būdą, uždėti norimą filtrą bei sugalvoti, su kuo šiuo vaizdu pasidalinti – ar tik su „Instagram“, ar ir su kitų socialinių tinklų („Facebook“, „Twitter“, „Tumblr“, „Flickr“) savo paskyros sekėjais.

Tačiau, norint išvengti nemalonių patirčių šiame socialiniame tinkle, būtina laikytis tam tikrų saugumo taisyklių.

Tinkami privatumo nustatymai. Svarbu prisiminti, kad „Instagram“ skirta vyresniems negu 13 m. vartotojams. „Instagram“ privatumo nustatymai leidžia nustatyti, kas galės tapti paskyros sekėju ir matyti visą informaciją, kuria dalinamasi paskyroje. Tad reikėtų labai atsargiai atsirinkti, kokiems žmonėms bus galima matyti jūsų paskyrą.

Išjungti vietos nustatymo (Location Share) funkciją. „Instagram“ yra galimybė nustatyti tikslią vietą, kur buvo padaryta nuotrauka. Paaugliams gali atrodyti patrauklu savo „Instagram“ sekėjams parodyti, kokiose vietose buvo, ir matyti, kur kiti vartotojai lankėsi. Visgi tikslios nuotraukų padarymo vietos atskleidimas yra pavojingas – paauglys gali tapti nesaugus ir pažeidžiamas.

Imtis veiksmų, jei patiriamos patyčios ar kitas netinkamas elgesys. Susidūrus su kitų vartotojų netinkamu elgesiu – pavyzdžiui, gavus įžeidžiančių komentarų, patiriant kitokias patyčias, galima imtis šių veiksmų:

  • Užblokuoti įžeidinėjančius žmones.
  • Ištrinti savo komentarus ar nuotraukas. Ištrynus nuotraukas, video ar komentarus, jie nebebus matomi „Instagram“. Tačiau jie liks kituose socialiniuose tinkluose („Facebook“, „Twitter“ ar kitur), kuriuose jais buvo dalintasi.
  • Pranešti apie netinkamas nuotraukas, video ar komentarus. Instrukcijas, kaip pranešti apie netinkamą turinį iš skirtingų išmaniųjų įrenginių rasite čia.
  • Galima nuimti žymą ant savo atvaizdo kitų žmonių nuotraukose. Paprastai tik tas žmogus, kuris publikuoja nuotraukas ar komentarus, gali pažymėti („Tag“) nuotraukose esančius žmones. Bet jeigu to žmogaus profilis yra viešas, kiekvienas pažymėtas gali nuimti žymą („Untag“).

Daugiau informacijos apie saugumą „Instagram“.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos“ ekspertai. www.auguinternete.lt​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų