Pats laikas
Liko visai nedaug — tuoj švęsime Naujuosius. Norite priminti artimam žmogui, kad jis jums brangus? O gal dėmesio nusipelnė jūsų verslo partneris? Pats laikas prisiminti popierinius atvirukus: rašyti juos ir siųsti. „Norintys paštu pasveikinti verslo partnerius ar artimuosius, turėtų suskubti — laiko lieka visai mažai. O juk dar privalote išsirinkti atvirukus, vokus, parašyti tekstą, išsiųsti, — sako A.Tuminas. — Jei laiškas adresatą pasieks po Naujųjų metų, sveikinimas bus nesavalaikis.“
Laiškus su Kalėdų bei Naujųjų metų sveikinimais siunčiame toli gražu ne kiekvienam. Tie, kurie jų sulaukia, mums yra brangūs, artimi, svarbūs. „Jie tokie ir jausis, kai gaus jūsų sveikinimą“, — sako A.Tuminas.
Žinoma, galite jums svarbius žmones sveikinti ir elektroniniu būdu. Tam laiko turite iki pat švenčių, be to, šis būdas nieko nekainuoja. Kita vertus, elektroninis sveikinimas niekada neatstos tradicinio. „Visada malonu pavartyti jums atsiųstą laišką, — sako „Biuro pasaulio“ generalinis direktorius. — Jis gavėjui bus artimesnis bei malonesnis nei elektroninis, žadins malonius jausmus.“
Su saiku
Dažniausiai korespondencijai naudojame balto popieriaus lapus ir vokus, tačiau adresatą labiau sudominsite tuomet, jei gaunamos korespondencijos šūsnyje laiškas išsiskirs originalia forma, spalvomis ar dizaino elementais. Tad kyla klausimas, kokios priemonės yra populiariausios ir kaip skoningai apipavidalinti laišką?
Pernelyg gausus elementų kiekis atviruke veikiau primins chaosą, nei sukels malonius jausmus. Sako A.Tuminas.
„Rinkdamiesi Kalėdų atviruką, laikykitės saiko. Sveikinimas neturėtų būti perkrautas nereikalingomis detalėmis. Pernelyg gausus elementų kiekis atviruke veikiau primins chaosą, nei sukels malonius jausmus“, — sako A.Tuminas.
Pasirinkę gražų atviruką, nepamirškite prie jo priderinti voko. „Patartina, kad ir vokas būtų tokios pat spalvos ar panašaus atspalvio, — sako ekspertas. — Lengviausia spalvas suderinti renkantis to paties gamintojo siūlomus korespondencijos rinkinius. Suderintos ir apgalvotos smulkmenos kuria rimtos kompanijos ir solidaus pasiūlymo įspūdį. Reikėtų nepamiršti, kad sveikinimas, įdėtas į nepatrauklų ar netvarkingą voką, gali „sugadinti“ net ir gražiausio dizaino atviruką.“
Svarbu žinoti, kad adresatas, vos paėmęs laišką į rankas, pirmą įspūdį susidaro būtent iš vizualių laiško akcentų, tačiau vokas vis dėlto neturėtų užgožti laiško turinio.
Taip pat apgalvokite voko dydį. Žinoma, gražu, kai jūsų sveikinimas yra kažkuo išskirtinis, neįprastas, tačiau jei jis bus gana didelis, transportuojant gali būti perlenktas perpus. „Tam, kad jūsų atviruko nesugadintų gabenimo metu, rinkitės tradicinio dydžio tvirtesnį, kietesnį voką, — sako A.Tuminas. — Toks gerai apsaugos jūsų sveikinimą.“
Įmonės identitetas
Jei sveikinate verslo partnerius, kolegas ar įmonės klientus, atkreipkite dėmesį į įmonės logotipą. Jis jūsų sveikinime taip pat gali būti, bet antrame plane. „Atsiminkite, kad logotipas neturėtų užgožti paties sveikinimo“, — sako A.Tuminas.
Pagrindinėmis įmonės spalvomis ar logotipu ir kontaktais siūloma puošti ir kasdienę korespondenciją — laiškus siunčiančiam asmeniui nereikės kiekvieną kartą rašyti įmonės kontaktinių duomenų.
Taip pat vertėtų prisiminti, kad nuo įmonės logotipe vyraujančių spalvų dažnai priklauso, kokiomis spalvomis įvairinsite korespondenciją.
Spalvų aktyvumą bei gausą lemia laiško turinys ir tikslinis adresatas. „Kalėdų sveikinimas savo įforminimu neturėtų priminti skolų išieškojimo rašto ar šaukimo į akcininkų susirinkimą“, — sako ekspertas.
Pasirašykite ranka
Siųsdami Kalėdinį sveikinimą, nepamirškite jo pasirašyti. „Būtų puiku, jei tą darytumėte ranka, — sako A.Tuminas. — Sveikinimas dažnai ruošiamas pagal iš anksto parengtą šabloną, tačiau įmonės vadovas ar kitas atsakingas asmuo visuomet turi surasti laiko ir brūkštelėti savo parašą. Taip išreiškiamas dėmesys. Laiškai, pasirašyti kompiuteriu, sukelia jausmą, jog yra skirti visiems — nelieka asmeninio ryšio tarp adresanto ir adresato.“
O štai patį sveikinimo tekstą galite rašyti ir kompiuteriu. „Jei norite laišką parašyti patys, reikėtų atminti, kad ne visų braižas yra lengvai įskaitomas, — sako ekspertas. — Todėl gerai pagalvokite, ar adresatui bus patogu tokį laišką skaityti. Gal patogesnis dizaino sprendimas bus ranka rašomą tekstą imituojantis kompiuterio šriftas?“
Siųsdami Kalėdinį sveikinimą, nepamirškite jo pasirašyti. Būtų puiku, jei tą darytumėte ranka. Sako pašnekovas.
Svarbu apgalvoti ir tai, kokiu kreipiniu kreipsitės į adresatą. Siūlytume vardu arba vardu ir pavarde, jei rašote oficialu laišką. Nuasmenintų kreipinių „brangusis kliente“, „gerbiamasis lankytojau“ vertėtų vengti.
Šventiniame sveikinime nebijokite žaisti šrifto spalvomis. Saikingai, bet įdomiai. Galite derinti kelias spalvas arba pasirinkti vieną, svarbu, kad kontrastas nedirgintų, būtų malonus skaitytojo akiai.
Taip pat svarbu, kad šriftas būtų pakankamo dydžio. Sveikinimą įskaityti turėtų ir silpniau matantis žmogus. Sunkiai įskaitomas tekstas signalizuoja nesirūpinimą klientu arba nepagarbą artimam žmogui.
Kartu su Kalėdų sveikinimais nepatartina siųsti reklaminių lankstinukų. „Jie gali net suerzinti adresatą, — pastebi pašnekovas. — Atrodys, kad siuntėjui nėra svarbu pasveikinti Naujųjų metų proga, o terūpi dar kartą pasireklamuoti.“
Išsaugoti paslaptis
Konfidencialius ar labai svarbius laiškus, kaip ir Kalėdų sveikinimus, galima apsaugoti specialiais ant voko klijuojamais lipdukais. „Jei bus bandoma atplėšti voką, lipdukas paliks atspaudą ir adresatas iš karto supras, kad į jo korespondenciją kėsinosi svetimi asmenys, — sako A.Tuminas. — Jei norite, kad voko turinio nebūtų įmanoma įžvelgti peržiūrint jį prieš ryškią šviesą ar net peršviečiant, būtina rinktis vokus, kurių vidus dengtas specialia medžiaga, atrodančia kaip sidabrinė folija. Pavyzdžiui, tokiuose vokuose nebus matyti siunčiamų pinigų ar kitų vertybių.“