Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcijos sumanymas surengti kiaušinių marginimo pamokas sulaukė lankytojų antplūdžio. Kaip pasakojo direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja Jolanta Radžiūnienė, seminarus vedė tautodailininkė Laisvė Ašmonaitienė, propaguojanti tradicinį margučių marginimą. Dalyviams ji pasakojo apie visą kiaušinių marginimo procesą – nuo kiaušinio paruošimo iki vaško nuvalymo.
„Atėjo šeimos – mamos su vaikais, buvo ir tėvelių, jaunų porų. Seminarai buvo trys, rengėme penktadieniais. Pirmą penktadienį buvo savotiška įžanga, pristatymas, bandymas marginti, antrą penktadienį susirinkusieji jau mokėsi marginti dviem spalvomis ir bandė skutinėti“, – pasakojo J.Radžiūnienė.
Norinčiųjų, pasak J.Radžiūnienės, buvo labai daug, teko kai kurių asmenų, buvusių pirmame ir antrame seminaruose, paprašyti nebedalyvauti trečiame, kurio programa buvo panaši į pirmųjų dviejų.
Tokie seminarai direkcijoje surengti pirmą kartą, tačiau J.Radžiūnienė teigė mananti, jog tradicija prigis ir kitąmet pavyks ne tik kiaušinius marginti, bet ir išmokti rišti verbas.
Tačiau net ir jokių seminarų nelankiusios šeimininkais žino, kad paprasčiausias būdas kiaušinius tiesiog nudažyti. Jeigu nenorite naudoti cheminių dažų, galima rinktis natūralias priemones. Populiariausi svogūnų lukštai. Juose dažomus kiaušinius galima apdėti žolynais, lapeliais ir taip turėti ne tik natūraliais dažais nudažytus margučius, bet ir su originaliu raštu.
Juoda spalva kiaušinius nudažo juodalksnio arba ąžuolo žievė, kurią reikėtų gerai pašutinti. Kad spalva būtų ryškesnė, galima įdėti ir surūdijusį gelžgalį. Tiesa, tokius dažus reikėtų palaikyti ilgiau, o kadangi Velykos jau čia pat, galima rinktis ir arbatžoles, kuriose palaikius kiaušinius kelias valandas kiaušiniai nusidažo pilkai, o palaikius per naktį – juodai.
Dažomųjų savybių turi ir kiti augalai. Tarkim, ramunėlių nuoviras kiaušinius nudažo geltonai, rožine spalva – spanguolių arba raudonųjų burokėlių sultys. Mėlyni margučiai gausis, jeigu juos pamirkysite raudonųjų kopūstų, vandens ir baltojo acto mišinyje.
Skutinėjimas, marginimas vašku reikalauja daugiau laiko, pastangų ir įgūdžių. Ornamentai gali būti patys įvairiausi, bet tradiciškai tai yra tos pačios saulutės, paukšteliai, kiti gamtos vaizdai, kaip ir keramikoje, medžio raižiniuose, audinių raštuose ar kryždirbystėje.
Tradiciškai saulutės reiškia pasaulio dvasią, šildytoją, gaivintoją, mėnulis yra nakties valdovas, augmenijos prižiūrėtojas, žvaigždės – nakties šviesa javams. Augalai ir žiedai tai augmenijos atsiradimas, augimas ir žydėjimas, rūtos, eglės šakelės – žalios vasaros simboliai.