Specialistų ieškančios įmonės neatsižvelgdamos į jau juntamus ir vis labiau ryškėjančius pokyčius gali labai nudegti ir pralaimėti konkurencinėje kovoje dėl protų ir talentų. Vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ partnerė Laura Duksaitė-Iškauskienė, siūlo žvilgtelėti į rytojų ir susipažinti su į darbo rinką drąsiai žengiančiu naujos kartos darbuotoju bei pamėginti jį geriau suprasti.
Viename darbe neužsibus
Pirmas dalykas, kurį turėtų įsisąmoninti darbdaviai ir kuriam jau dabar ruoštis – „vieno darbo karta“ pasitraukia ir užleidžia vietą nuolatinius pokyčius vertinantiems, jų nebijantiems specialistams.
Žmonės per savo gyvenimą ne tik pakeis vidutiniškai 17 darbdavių, bet ir išbandys 5 visiškai skirtingas karjeras.
Suprantama, įmonėms tai reiškia didžiulius su darbuotojų lojalumu susijusius iššūkius, kurie vis labiau ryškės. Skaičiuojama, kad dabar dirbti pradedantys žmonės per savo gyvenimą ne tik pakeis vidutiniškai 17 darbdavių, bet ir išbandys 5 visiškai skirtingas karjeras. Tai reiškia, kad specialistai bus žymiai silpniau prisirišę prie konkrečių įmonių ar darbo vietų, o jų lojalumas joms bus labai ribotas.
Lankstumo ir gebėjimo greitai keistis bei prisitaikyti prie naujų aplinkybių iš naujųjų darbuotojų reikalaus ir pati rinka, kuri ateityje taps vis mažiau nuspėjama, o darbdavių poreikiai taip pat keisis labai greitai. Taigi ir pats į darbo rinką įsiliejantis jaunimas nebegali tikėtis atrasti vienos labai patrauklios specialybės, įgyti specifinių žinių ir gebėjimų, kurie būtų paklausūs visą laiką, ir likusį gyvenimą būti ramūs dėl gerai apmokamo darbo.
Išsiskirs lankstumu
Būtent gebėjimas greitai keistis, prisitaikyti prie pokyčių, atrasti naujus savo gebėjimus, o kartais netgi sugebėti pamiršti senuosius, į darbo rinką žengiančiai ir dar tik žengsiančiai kartai taps būtinybe. Kūrybiškumas, gebėjimas atrasti naujus veikimo būdus ir išeitis iš nestandartinių, neapibrėžtų situacijų jau dabar tampa vienomis vertingiausių darbuotojo savybių, o ateityje jų svarba tik augs.
Beje, tą patį galima pasakyti ir apie darbdavius, kuriems taip pat teks veikti vis labiau besikeičiančioje aplinkoje, reaguoti į naujai kylančius įgūdžių ir kompetencijų poreikius, kurių esama darbo rinka dar gali būti nepasiruošusi patenkinti. Taigi galima neabejoti, kad daugiau iššūkių teks ir darbuotojams, ir darbdaviams, o pagrindine darbo rinką veikiančia jėga taps nuolatinė dinamika ir kaita.
Nuolatinė kaita keis ir naujos kartos specialistų elgesį bei padiktuos savotišką jų moto – mokykis darydamas (angl. learning by doing). Jau dabar specialistus ruošiančios aukštosios mokyklos nespėja reaguoti į darbo rinkos poreikius, o ateityje ši tendencija tik ryškės. Jaunimui apsispręsti, ką studijuoti, bus sunkiau. Eksperimentavimas, gebėjimas greitai perprasti naujus dalykus, formuoti ir naudoti žinių ir įgūdžių bagažą atsižvelgiant į iškylančius poreikius bus tos savybės, kurios lems sėkmę.
Darbo specifikai taikys aukštus reikalavimus
Kita vertus, pokyčiai greitai dauguma tapsiantiems naujos kartos darbuotojams bus natūrali ir savaime suprantama aplinkybė, ji nekels daug įtampos ar baimės. Priešingai – greitai besikeičiančioje aplinkoje specialistai jausis kaip žuvys vandenyje, o stabilumas, vienodumas, jau išbandyti dalykai – kels nuobodulį.
Būtent čia slypi raktas darbdaviams, kurie sieks tapti talentų magnetais ir norės ilgesniam laikotarpiui išlaikyti kvalifikuotus specialistus. Įmonėms reikėtų turėti omenyje, kad darbo turinys, o ne siūlomas piniginis atlygis ar priedai taps svarbiausiu veiksniu darbdavį besirenkantiems paklausiems specialistams.
Naujojo tipo darbuotojui darbas tiesiog privalo būti įdomus, užduotys įvairios, o galimybė justi ir matyti savo indėlį kompanijos veikloje – nekvestionuojama. Savirealizacija būsimiems karjeros aukštumų užkariautojams bus svarbiau visko.
Su tuo susijusi ir dar viena potencialiai darbdavių laukianti problema. Naujoji darbuotojų karta dirbdami ne tik norės jausti galintys išnaudoti visą savo potencialą, tačiau ir norės daryti tai dėl savęs. Tai reiškia, kad daugės specialistų, nenorinčių įsipareigoti kuriam nors darbdaviui, kurie dirbs kaip laisvai samdomi ar projektiniai darbuotojai, plėtos savus verslo modelius ir idėjas.
Suteikti daugiau galimybių jaunimui išpildyti šiuos savo lūkesčius taip pat gali padėti ir naujasis Darbo kodeksas, jei, kaip šiuo metu siūloma, jis iš tiesų atvers kelius įvairesnėms darbo santykių formoms.
Vertins inovatyvumą
Tie darbuotojai, kurie vis tik rinksis dirbti vienoje ar kitoje kompanijoje, pirmenybę teiks pačioms inovatyviausioms, technologiškai pažengusioms ir išsiskiriančiomis globalumu. Nereikėtų manyti, kad kalbame tik apie IT sektorių.
Technologiškai pažengusios kompanijos, galima neabejoti, laimės konkurencinėje kovoje dėl gerų specialistų, nes pastarųjų poreikis inovacijoms yra užkoduotas jų mąstyme.
Inovacijas ir technologijas savo veiklos šerdimi šiandien puikiausiai gali paversti ir bankai ar logistikos bendrovės. Technologiškai pažengusios kompanijos, galima neabejoti, laimės konkurencinėje kovoje dėl gerų specialistų, nes pastarųjų poreikis inovacijoms yra užkoduotas jų mąstyme.
Kitas svarbus dalykas galvojant apie netolimos ateities specialistus ir jų pasirinkimus, susijusius su geidžiama darbo vieta – tai atvira, draugiška, gan paprasta, tarsi mėgiamą gyvenimo būdą pratęsianti ir atspindinti organizacijos kultūra.
Būtent tokią darbo atmosferą jau ir šiandien vertina jauni darbuotojai, o netolimoje ateityje specialistai darbe vis labiau norės jausti kaip namie, kur nėra akivaizdžios hierarchijos ir labai griežtų elgesio normų. Naujo tipo specialistui net ir jo vadovas turi tapti draugu.
Taigi, kaip matome, ateitis tiek darbuotojams, tiek darbdaviams gali kelti daug iššūkių, bet kartu atveria ir nemažai galimybių. Reikia tiesiog būti joms pasiruošus ir sugebėti jomis pasinaudoti.