Beveik du pastaruosius dešimtmečius kompiuteriai ir internetas tapo neatsiejama ne tik saugusiųjų, bet ir vaikų gyvenimo dalimi. Sparčiai išpopuliarėję kompiuteriniai žaidimai į antrą planą nustūmė knygas, dėliones, įvairius galvosūkius ar net karstymąsi medžiuose. Vis dažniau pasigirsta tėvų ir medikų nuogąstavimai ne tik dėl ilgainiui kilsiančių sveikatos problemų, bet ir įvairių vystymosi sutrikimų, kuriuos nulemia per mažas dėmesys vaikų lavinimui. Tačiau kaip užsiimti vaikų ugdymu, jei norima išlavinti tam tikras charakterio savybes ar net ir ateityje pritaikomus įgūdžius?
Vaikų gabumų testavimas
Jungtinėse Amerikos Valstijose praktiškai visi 4-7 metų amžiaus vaikai turi atlikti įvairius testus, norėdami patekti ne tik į privačias, bet ir į valstybines mokyklas. Vaiko gabumus, imlumą, aktyvumą bei intelekto koeficientą nusakantys testai atliekami siekiant „suskirstyti“ vaikus į skirtingų pajėgumų grupes, taip siekiant užtikrinti optimalų ugdymo lygį. Amerikos mokslininkai ėmėsi stebėti šių atliekamų testų rezultatus ir pateikė išvadas, kurios aktualios ne tik amerikiečiams, tačiau ir lietuviams.
Atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog vaikai, kurie namuose buvo ugdomi ir lavinami tradiciniais metodais, turėjo aukštesnius įvertinimus. Pasirodo, jog būtent dėlionių dėliojimas bei žaidimas LEGO konstruktoriais teigiamai paveikė vaikų raidą net ir ankstyvame amžiuje. Įvairūs šaltiniai teigia, kad būtent šių užsiėmimų metu suaktyvinama smegenų dalis, atsakinga už logiką ir orientaciją erdvėje. Ir nors dauguma vaikų užsiiminėjo įvairia veikla lauke – važinėjo dviračiais ar paspirtukais, žaidė su augintiniais ar bendraamžiais – loginių testų rezultatams įtakos tai neturėjo.
Logikos ugdymas gelbsti matematiniams gebėjimams
Kodėl reikalinga ugdyti logiką tokiame ankstyvame amžiuje? Būtent ikimokyklinio amžiaus vaikai geba greičiausiai apdoroti didelius kiekius informacijos bei susiformuoti tam tikrus įgūdžius, kurie bus stiprinami visą gyvenimą. Žaidimas dėlionėmis ir konstruktoriais padeda puikius pagrindus problemų sprendimo įgūdžiams, orientacijai erdvėje ir navigacijai, todėl vaikystėje mėgę konstrukcinio tipo žaislus geriau orientuojasi žemėlapiuose.
Loginio mąstymo ugdymas taip pat turi tiesioginį poveikį polinkiui į tiksliuosius mokslus. Pastebėta, jog vaikai, žaidžiantys su konstruktoriais, yra imlesni matematikai bei fizikai. O grįžtant prie anksčiau aptarto vaikų gebėjimų testavimo JAV, įdomu tai, kad minėto amžiaus berniukų testų rezultatai procentaliai buvo geresni nei mergaičių. Šis faktas grindžiamas tuo, kad stereotipiškai mergaitės dažniau skatinamos žaisti su lėlėmis ar minkštais žaislais, o berniukai kaip tik yra skatinami žaisti su įvairiais konstruktoriais. Galbūt dėl šių sąsajų nuo seno priimta, kad technologiniai mokslai labiau tinka vyrams, nei moterims, o humanitariniai – atvirkščiai. Tad jei norima, jog sūnui ar dukrai geriau sektųsi matematika, o ateityje jie būtų labiau linkę rinktis technologinės pakraipos mokslus – derėtų nupirkti jiems LEGO konstruktorių ar kitą dėlionę. Užaugę vaikai tik padėkos.
Vaiko lavinimas ankstyvame amžiuje
Vistik logika ir orientacija nėra vieninteliai įgūdžiai, kurie turėtų būti ugdomi nuo pat mažų dienų. Siekiant paskatinti vaiko vaizduotę ar kūrybiškumą, derėtų pasitelkti spalvinimo ir piešimo knygeles. Jei norima padidinti vaiko imlumą kalboms, derėtų ne tik nuolat su juo kalbėtis, tačiau ir leisti klausytis kino filmų ar muzikos užsienio kalbomis - taip lavinami už kalbos raidą atsakingi smegenų centrai. Siekiant pagerinti vaiko atmintį, reikėtų nuolat kelti jam iššūkius ką nors prisiminti. Jei tėvai perskaito vaikui knygą, reikėtų klausti, ką jis prisimena iš išgirstos istorijos. Taip ne tik bus aktyvinama vaiko atmintis, tačiau ir skatinami rišlaus kalbėjimo gebėjimai.
Įvairiais konstruktoriais taip pat stiprinamas ir vaiko gebėjimas susikaupti, spręsti problemas, atpažinti priežasties ir pasekmės ryšį. Taip pat didelio daikto kūrimas iš mažų detalių skatina suvokti, kad maži dalykai sudaro didelę visumą, ir atvirkščiai – viskas sudaryta iš smulkių detalų. Dėlionės taip pat yra puiki lavinamoji priemonė vaikams, turintiems dėmesio stokos sutrikimą, kadangi reikalauja susitelkimo. Jei vaikas nėra linkęs vienas užsiimti tokia veikla, suaugusieji gali pagelbėti, ar kaip tik – sugalvoti tam tikrų užduočių, kurias turėtų atlikti mažylis. Tarkime, sugalvojus tam tikrą iš vos kelių detalių sudarytą konstrukciją, paprašyti, kad vaikas ją atkartotų. Taip galima stebėti vaiko reakciją į kilusią problemą bei jos sprendimo būdus.
Stipri asmenybė ugdoma nuo vaikystės
Neretai suaugusieji, vertindami tam tikrų savo įgūdžių stoką, atsigręžia į vaikystę – būtent tą laikotarpį, kuomet padedamas pagrindas asmenybės tobulėjimui, charakterio savybėms, socialiniams bei komunikaciniams įgūdžiams. Yra begalė priemonių vaikų ugdymui, tereikia tuo domėtis ir skirti laiko. Siekiant užtikrinti netrikdomą atžalos raidą, reikėtų skatinti vaiką atsitraukti nuo kompiuterio, kadangi tai neturi būti pagrindinis laisvalaikio praleidimo būdas – geriausiu atveju technologijos gali būti naudojamos kaip pagalbinė lavinamoji priemonė. Kai kurie tėvai mano, jog jų vaiko sudominti dėlionėmis ar LEGO konstruktoriais neįmanoma. Tokiu atveju tėveliams derėtų pradėti žaisti kartu su vaikais – taip ne tik lengviau įtraukti atžalas į lavinamąją veiklą, tačiau galima šio to pasimokyti ir patiems, o mokytis juk niekada nevėlu.