Lietuvoje šiandien ne tik lyja – prieš vidurdienį Vilniuje užfiksuota kruša. Nedideli ledo gabaliukai ne tik barbeno palanges bei automobilių skardas, bet ir klojo žemę, kurį laiką netirpo, lietus jų nenuplovė.
Tad norintieji nesunkiai galėjo pasidaryti ledo gniūžčių ir atgaivinti žiemos karų įgūdžius.
Norėdami pamatyti Vilniuje darytas krušos nuotraukas, spauskite čia.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė naujienų portalui 15min.lt pranešė, kad ketvirtadienį kruša prasidėjo nuo pietinių rajonų – Lazdijų, Kauno, o netrukus pasiekė ir sostinę.
Naujienų portalo redakcija dėkoja skaitytojams Agnei bei Algirdui, atsiuntusiems krušos nuotraukų iš Alytaus bei sostinės!
Skaitytojo Algirdo galeriją galite pamatyti čia.
Anot specialistės I.Marcinonienės, prie vasaros krušos Lietuvoje jau esame pripratę, o stebėtis šiuo atveju galima nebent tuo, kad ledo gabaliukai iš dangaus pabiro nuo ryto, nors paprastai tokie kritulių galima sulaukti popiet.
Agnės/15min.lt skaitytojos nuotr./Krušą užfiksavo ir alytiškė Agnė. |
I.Marcinonienės teigimu, tokius kritulius kaip kruša galima būtų nesunkiai prognozuoti, tačiau Lietuva yra bene vienintelė šalis Europoje, dar neturinti meteorologinio radaro.
Tiesa, jo įrengimo projektas po truputį juda, vieta radarui jau numatyta Laukuvoje (Šilalės r.), šiuolaikiškas įrenginys taip pat jau pagamintas Suomijoje. „Popieriai sutvarkyti, bet darbai labai lėtai juda“, – apgailestavo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovė.
I.Marcinonienė pasakojo, kad krušos ledėkai būna labai įvairūs ir priklauso nuo sąlygų, kurios susidaro debesyse. „Kuo labiau atšala, tuo labiau suledėja“, – sakė specialistė.
Ji minėjo, kad dar visai neseniai oro temperatūra 1,5 kilometro aukštyje buvo 8–10 laipsnių šilumos, o šiandien atšalo iki nulio, netgi vieno laipsnio šalčio. Vien tik šalčio, kad susidarytų krušos ledėkai, nepakanka – debesyse turi būti ir pakankamai drėgmės.
Nuo konkrečių fizikinių sąlygų priklauso, kokie ledėkai pasiekia žemę – ar minkštesni ir baltesni, beveik kaip sniegas, ar tikro skaidraus ledo. „Čia labai nedidelė kruša“, – šio ketvirtadienio kritulius įvertino sinoptikė I.Marcinonienė.