Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Maltiečių“ Atvelykio renginiai visoje Lietuvoje nudžiugino daugybę senelių, vaikų ir neįgaliųjų

Kad pavasario šiluma ir prisikėlimo nuotaika išsklaidytų sunkiai gyvenančių ir ligas bei nepriteklių patiriančių liūdnas mintis, „maltiečiai“ kasmet visoje Lietuvoje rengia akciją „Maltiečių Velykos“. Tai gausybė įvairių renginių: miestų šventės, renginiai „maltiečių“ vaikų dienos centruose, globojamų senukų lankymas ligoninėse ir senelių namuose. Šais metais „maltiečių“ Velykinio laikotarpio ir Atvelykio renginiai 25 Lietuvos miestuose buvo kaip niekada gausūs ir turiningi.
Maltiečių Atvelykio renginiai visoje Lietuvoje nudžiugino daugybę senelių, vaikų ir neįgaliųjų
Maltiečių Atvelykio renginiai visoje Lietuvoje nudžiugino daugybę senelių, vaikų ir neįgaliųjų / Maltiečių nuotr.

Akmenėje balandžio 3 d. vyko didžiulė „maltiečių“ surengta Atvelykio šventė, kurioje dalyvavo šimtai akmeniškių. Jau nuo pat ryto Akmenės Kultūros namų kaimo kapela pagrindinėje miesto aikštėje kvietė su muzika ir dainomis miestelio gyventojus ir vaikučius atvykti į šventę. Vaikučiai margino tradicinį didijį kiaušinį, rideno margučius, dalyvavo estafetėse, šoko ratelius. Dalyviams buvo dalinami saldumynai, margučiai ridenti, įvairūs prizai. Į šokių ratelius įsijungė ir suaugusieji, nuotaika visiems buvo puiki.

Švenčionėliuose „maltiečiai“ prisijungė prie gražios akcijos „Maltiečių Velykos“, sukviesdami į Reškutėnų tradicinių amatų centrą pamokyti senjorus vašku marginti kiaušinius.

Tautodailininkė Rasa Breidokienė atskleidė susirinkusiems daug šio meno paslapčių. Pagrindiniai marginimo įrankiai – į pagaliuką ar pieštuką įkišta adatėlė su maža galvute ir karštas vaškas. Buvo prisiminti senieji lietuviški raštai ir ornamentai.

Aukštadvario „maltiečiai“ pradėjo akciją „Maltiečių Velykos“ su Aukštadvario regioninio parko etnografės Ritos Balsevičiūtės pagalba rišdami dzūkiškas verbas, kurios vėliau monsinjoro Vytauto Kazio Sudavičiaus buvo pašventintos Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčioje. Prieš Šv.Velykas šios verbos buvo įteiktos Šv.Domininko senelių namų ir Čižiūnų socialinių paslaugų centro gyventojams bei maltiečių globojamiems senoliams.

Čižiūnų socialinių paslaugų centro ir senelių namų gyventojai ne tik džiaugėsi jaunųjų „maltiečių“ rištomis ir dovanotomis verbomis, bet ir kartu su jaunimu dažė velykinius margučius. Kiaušinis – vaizdžiausias virsmo, naujos pradžios atsiradimo simbolis, o jo dovanojimas – naujos vilties suteikimas. Taigi kiaušinių marginimas suteikė tikro bendravimo šilumos ir senoliams, ir jaunimui. Vieni vadovavosi senomis tradicijomis, kiti – jaunatvišku kūrybingumu, bet visi vaikiškai džiaugėsi būvimu kartu.

Štai Čižiūnų senelių namuose gyvenanti 93 metų Bronė prisiminė, kad paskutinį kartą velykinius margučius dažė jau prieš daugelį metų. Ši garbingo amžiaus senolė su džiaugsmo ašaromis dėkojo „maltiečiams“, ją globojantiems jau ilgą laiką.

Kol Bronė gyveno Burbiškių kaimo vienkiemyje, „maltiečiai“ ją lankė namuose, dabar nepamiršta jos senelių namuose. Moteris nebeturi artimųjų – palaidojo savo vaikus, tad „maltiečiai“ jai kaip šeima ir laukia jų senolė kaip šeimos narių.

Nevaikštantiems senelių namų gyventojams jaunieji „maltiečiai“ verbas ir margučius nešė į kambarius. Tai labai pradžiugino ir šiltus prisiminimus atgaivino močiutei Zofijai. Senolė turi atminties problemų, tad šventinė verba jai buvo tikras atgimimo ir atsinaujinimo simbolis, sugrąžinęs į jaunas dienas.

Ypač stengėsi „maltiečiai“ prieš šventes nudžiuginti sunkiai sergančius ir neįgalius senukus. Kauno Jaunieji „maltiečiai“ aplankė Kauno Panemunės slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės senelius ir surengė jiems poezijos vakarą. Jaukioje atmosferoje dalintasi skambiomis eilėmis, gitaros ir akordeono virpesiais, kviečiančiais prisiminti, jog nei viena žiema nesitęsia amžinai – po jos visada ateina pavasaris. Ypatingo nuoširdumo ir palaikymo jausmas, kurį skleidė senolių šypsenos, kvietė jaunuolius čia atvykti vėl.

Nepamiršti buvo taip pat ir vaikai iš socialiai remtinų šeimų. Jiems buvo ne tik surengtos Atvelykio šventės 10-yje „maltiečių“ vaikų dienos centrų, tačiau aplankyti ir vaikų globos namuose gyvenantys ir neįgalūs vaikai.

Štai Ignalinos jaunieji „maltiečiai“ po Atvelykio išsiruošė į džiaugsmingą kelionę į Didžiasalį ir Naujajį Daugėliškį, kur šiuo metu globos įstaigose gyvena kone septyniasdešimt vaikų. Krepšiuose – pyragai, žaislai, pačių marginti margučiai, o svarbiausia – puikus nusiteikimas. Ir Didžiasalyje, ir Naujajame Daugėliškyje smagiai bendrauta, džiaugtasi, dalytasi jau patirtais įspūdžiais, pasisemta naujų.

Neužmiršo Ignalinos jaunieji „maltiečiai“ ir likimo nuskriaustųjų. Su dovanomis jie aplankė Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos „Vilties“ grupę, kurioje – vaikai su negalia.

Kituose Lietuvos miestuose taip pat vyko Atvelykio renginiai, šventinės popietės senjorams ir vaikams, buvo lankomi seneliai ligoninėse ir slaugos namuose.

„Iniciatyva „Maltiečių Velykos“ yra labai prasminga, – sakė LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė. – Ji neša Lietuvai tikėjimą, džiaugsmą ir viltį. “

Pasak MOPT generalinio sekretoriaus E.Bingelio, tokios akcijos, kaip „Maltiečių Velykos“ maltiečiams yra dar viena puiki galimybė atkreipti visuomenės ir bendruomenių dėmesį į vienišus žmones. Tai „maltiečiams“ dar viena proga pabūti kartu su globojamais žmonėmis, parodyti, kad šie nėra vieniši ir visų pamiršti, padovanoti jiems šventę. Tokių susitikimų metu „maltiečių“ savanoriai gauna labai daug gerų emocijų, kurios skatina naujiems geriems darbams.

„Maltiečiai“ šiuo metu veikia jau 34 Lietuvos miestuose, turi daugybę projektų senukams ir socialiai remtiniems vaikams, neįgaliesiems, subūrė daugiau kaip tūkstantį šimtą puikių, atsidavusių savanorių, daug pilietiško ir socialiai aktyvaus jaunimo.

Daugiau informacijos apie „maltiečių“ veiklą ir galimybę prie jos prisidėti ir paremti – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos