Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslo kodas: karas dėl ląstelių

Žmogaus kamieninės ląstelės – vienintelės, sugebančios išsivystyti į kitų audinių ląsteles. Kitaip tariant, šių ląstelių pagalba žmogui galima užauginti naują organą, o gal net ir galūnę.
Mikroskopas
Mikroskopas / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Ląstelė

Tačiau iki šiol mokslininkai susidurdavo su etikos problema.

Dantys vietoj embrionų

Kol kas didžiausia kliūtis kamieninių ląstelių tyrimams buvo etika. Kadangi kamienines ląsteles išgauti buvo įmanoma tik iš žmogaus embrionų, tokiems tyrimams priešinosi visi, kas netingėjo – tiek Bažnyčia, tiek kiti moralės ir etikos sergėtojai.

Bet štai japonų mokslininkai dėl to anaiptol nenusiminė. Geriau pagalvoję jie atrado, kad gal tų embrionų visai ir nereikia – eksperimento metu žmogaus kamienines ląsteles jiems pavyko išgauti iš...protinio žmogaus danties.

Atradimą padariusios mokslininkų komandos vadovas Hajime Ogushi sako esąs įsitikinęs, kad šis būdas bus sėkmingas. „Pirmiausia, mes galime išvengti etinių problemų, susijusių su kamieninėmis ląstelėmis, nes protiniai dantys vis tiek išmetami. Antra, mes panaudojome dantis, kurie iškrito prieš trejus metus ir buvo laikomi šaldytuve. Tai reiškia, kad šį kamieninių ląstelių šaltinį lengva saugoti ilgą laiką“, – nesikuklino H.Ogushi.

Ką gi, abejoti japonais tiesiog fiziškai sunku. Tad visai gali būti, kad netrukus iškritusius dantis teks rinkti ir saugoti, nes galbūt senatvėje iš jų bus galima užsiauginti naują širdį ar inkstus.

Kita vertus, nereikia ir dantų

JAV patyliukais visuomet rungtyniavo su Japonija technologijų srityje, tiesa, labai retai – sėkmingai. Tačiau šįkart, atrodo, amerikiečiams pavyko perspjauti japonus.

Kol pastarieji vargo, kapstydami kamienines ląsteles iš dantų, amerikiečiai sugalvojo, kad jas galima tiesiog išauginti iš paprastų ląstelių. Virusų pagalba mokslininkai vienas gyvų pelių ląsteles pavertė kitomis. Netrukus įprastas kasos ląsteles pavyko priversti gaminti insuliną; žiū, dar truputį, ir mokslas galės žaisti genais it „Puzzle“ dėlionėmis.

JAV Harvardo universiteto Kamieninių ląstelių instituto direktorius Douglasas Meltonas pranašauja, kad vieną dieną mokslininkai galės pakeisti mirusias nervų ar širdies ląsteles, perprogramuodami jų kaimynes kituose audiniuose.

Žodžiu, pamirškim tuos dantis. Po teisybei, netrukus turbūt galėsime pamiršti ir senatvę. Ir ligas. Ir gydytojus, nes pasijutę nekaip, galėsim tiesiog truputį paprogramuoti savo ląsteles ir vėl būsim sveiki it ridikai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų