Zondas „Dawn“ į NASA Reaktyvinių variklių laboratoriją Pasadinoje Kalifornijoje pasiuntė signalą, kuriuo patvirtino, kad pradėjo skrieti orbita aplink bulvės formos Vestą, maždaug 188 mln. km nuo Žemės, anksti sekmadienį paskelbė NASA.
„Dawn“ yra pirmasis zondas, skriejantis aplink kokį nors asteroidų žiedo, esančio tarp Marso ir Jupiterio, objektą. Be to, vėliau šis zondas turi tapti pirmuoju kosminiu aparatu, skriejusiu aplink du Saulės sistemos objektus neskaitant Žemės.
„Dawn“ asteroido Vestos tyrinėjimai žymi didelį mokslinį pasiekimą ir taip pat parodo kelią būsimiems tikslams, kur žmonės keliaus ateinančiais metais“, – sakoma NASA administratoriaus Charleso Boldeno pareiškime.
Mokslininkai kol kas negalėjo nustatyti, kada tiksliai „Dawn“ šeštadienį pradėjo skrieti Vestos orbita, nurodė NASA.
„Dawn“ į kosmosą buvo išsiųstas 2007 metais. Jo misija – daugiau sužinoti apie prieš 4,5 mlrd. metų susiformavusią Saulės sistemą – atsieis 466 mln. dolerių. Metus zondas tyrinės Vestą, o 2012 metų liepą leisis prie antrojo savo misijos objekto – nykštukinės planetos Cereros.
Vesta ir Cerera yra dvi iš didžiausių išlikusių Saulės sistemos protoplanetų – uolienų darinių, kurie turėjo beveik pakankamai masės, kad taptų normaliomis planetomis. Abi jos yra pagrindiniame asteroidų žiede.
„Tai du iš paskutinių dar neištirtų pasaulių mūsų vidinėje Saulės sistemoje“, – sakė „Dawn“ projekto vadybininkas Robertas Mase'as.
Mokslininkai mano, kad geležies branduolį turinti Vesta, kurioje galbūt liedavosi lava, yra panašesnė į Žemę ar Mėnulį už daugumą kitų kaimyninių asteroidų.
Cerera, didžiausias asteroidų žiedo objektas, yra palyginti arti Vestos, bet susiformavo visiškai kitokiomis aplinkybėmis. Ši nykštukinė planeta labiau primena ledu aptrauktus Jupiterio ir Saturno palydovus. Cereroje yra vandeningų mineralų ir, galbūt, mažo tankio atmosfera.
„Dawn“ misijos tikslas yra surinkti tiek informacijos apie Vestą ir Cererą, kad būtų galima suprasti ankstyvosios Saulės sistemos sąlygas ir procesus. Šiame kosminiame zonde yra trys moksliniai prietaisai paviršiaus ypatybėms tyrinėti ir cheminei sudėčiai nustatyti.