„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nepaisant Egipto pasipiktinimo Londone parduota Tutanchamono skulptūra

3 tūkst. metų senumo skulptūra, vaizduojanti jaunąjį Egipto faraoną Tutanchamoną, nepaisant Egipto pasipiktinimo ketvirtadienį aukcione Londone buvo parduota už 4,75 mln. svarų (5,3 mln. eurų).
Tutanchamono biustas
Tutanchamono biustas / „Scanpix“/AP nuotr.

Prieš aukcioną „Christie's“ už šią 28,5 cm aukščio rudo kvarcito relikviją iš Karalių slėnio tikėjosi gauti daugiau kaip 4 mln. svarų (4,5 mln. eurų).

Tai vienas prieštaringiausiai vertinamų „Christie's“ aukcionų pastaraisiais metais. Informacija apie skulptūros pirkėją neskelbiama.

Subtiliai iškaltas faraono veidas – romios akys ir putlios lūpos – kuria netrikdomos ramybės įspūdį. Biustas priklausė privačiai kolekcijai „The Resandro Collection“.

Egipto pareigūnai norėjo sustabdyti aukcioną ir siekė šios vertybės sugrąžinimo.

Keliolika protestuotojų lauke prie aukciono salės Londone mojavo Egipto vėliavomis ir laikė plakatus su užrašais „Nustokit prekiauti kontrabandinėmis senienomis“.

„Tai neturėtų būti laikoma namuose. Jo vieta muziejuje“, – naujienų agentūrai AFP sakė Egipto pilietė Magda Sakr.

Egipto senienų ministerija paskelbė kitos savaitės pradžioje surengsianti specialų susitikimą ir aptarsianti kitus savo žingsnius.

„Egipto vyriausybė imsis visų būtinų priemonių, kad atgautų Egipto senienas, nelegaliai išvežtas iš šalies“, – sakoma ministerijos pareiškime.

„Pavogta“

Buvęs senienų ministras Zahi Hawassas AFP sekmadienį sakė, kad minima vertybė tikriausiai buvo pavogta 8-ajame dešimtmetyje iš Karnako šventyklų komplekso.

„Christie's“ pažymėjo, kad Egiptas anksčiau niekada nereiškė susirūpinimo vertybe, kuri yra „gerai žinoma ir viešai eksponuojama“ daug metų. Dėl šio objekto „nėra ir nebuvo“ jokio tyrimo, sakoma AFP atsiustame aukciono pareiškime.

„Christie's“ aiškina, kad „The Resandro Collection“ įsigijo statulėlę 1985 metais iš vieno prekiautojo Miunchene ir kad 1973–1974 metais ją iš Bavarijos kunigaikščių Turnų ir Taksių šeimos įsigijo kitas prekiautojas Austrijoje.

Tačiau praėjusį mėnesį pasirodė pranešimų, kuriuose abejojama, kad statulėlė kada nors priklausė Turnams ir Taksiams.

Senesni vertybės pėdsakai neatsekami.

„Senovinių objektų toks pobūdis, kad jų negalima atsekti tūkstantmečius“, – sakoma „Christie's“ pareiškime.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija palaiko ryšį su Egipto pareigūnais, bet neturėtų kištis.

Manoma, kad Tutanchamonas faraonu tapo būdamas devynerių, o mirė po maždaug 10 metų. Jo valdymas tikriausiai nebūtų sulaukęs didelio dėmesio, jei britas Howardas Carteris 1922 metais nebūtų atradęs beveik nepaliesto jo kapo.

Įspūdingas radinys atgaivino susidomėjimą senovės Egiptu ir sudarė prielaidas vėlesnėms kovoms dėl to, kam priklauso kolonijiniais laikais iškasti senoviniai šedevrai.

Egipto kampanija už prarastų meno vertybių susigrąžinimą postūmio sulaukė po to, kai daugybė jų dingo per plėšimus 2011 metais nuvertus buvusį prezidentą Hosni Mubaraką.

Bendradarbiaujant su aukcionais ir tarptautinėmis kultūros organizacijomis Kairui pavyko atgauti šimtus pagrobtų ir pavogtų vertybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs