Menų tiltą (Pont des Arts) yra ypač pamėgę menininkai, tačiau jis taip pat vilioja turistus, kurie savo amžiną meilę deklaruoja ant jo turėklų kabindami spynas ir išmesdami raktus į Seną.
Daugelis paryžiečių tai vertina kaip jaudinamą iki ausų įsimylėjusių porų jausmų parodymą, tačiau merija tai vadina visuomeninio turto gadinimu ir nusprendė visų tų meilės spynų atsikratyti.
Šis konfliktas iliustruoja tuos iššūkius, su kuriais susiduria romantiškiausiu pasaulio miestu laikomo Paryžiaus architektūrinių lobių sergėtojai.
„Tai iškelia valstybės turto išsaugojimo klausimą, – žurnalistams sakė vienas merijos pareigūnas. – Turėsime tas spynas nuimti.“
Nuo 2008 metų ant Menų tilto buvo užkabinta daugiau kaip 1,6 tūkst. „meilės spynų“ su išgraviruotais įsimylėjėlių užrašais, tokiais kaip „Masatoshis ir Ayako“, „Markus ir Alicia“, „Bikounetas ir Shimonnett“.
Gentas ir Maria savo spyną ant to tilto pakabino praėjusį mėnesį lankydamiesi Prancūzijos sostinėje, į kurią kasmet atvyksta milijonai turistų. Jiedu ant savo spynos užrašė „te amo, feliz aniversario“ („aš tave myliu, laimingų metinių“).
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turistas fotografuoja spynas ant Menų tilto turėklų. |
Dušanas, jo žmona Ljuka ir jųdviejų aštuonmetis sūnus Majas iš Slovakijos ant turėklų užkabino tris spynas, kurių raktus nuo šiol saugos Majas. Užaugęs jis turės grįžti į Paryžių ir nuimti savo šeimos spynas.
„Tai labai smagu, – sakė Dušanas. – Padarėme kelias savo nuotraukas, (kuriose įamžinome), kaip kabiname tas spynas, ir planuojame fotografuotis vėl, kai jas pasiimsime atgal.“
Niekas nežino, kaip Menų tiltas tapo spynų karštligės taikiniu. Turistai iš Italijos sakė, kad juos įkvėpė Federico Moccia romanas, kuriame pagrindiniai veikėjai užkabina spyną ant vieno tilto Romoje, aistringai pasibučiuoja ir išmeta raktą į upę. Tačiau kiti kalbinti žmonės minėjo panašias „tradicijas“, gyvuojančias įvairiuose pasaulio miestuose.
Tuo tarpu Paryžiaus pareigūnai sako, jog bando rasti alternatyvą atvykstantiems įsimylėjėliams, kuria, pavyzdžiui, galėtų tapti didelis metalinis „medis“.
Nuo 19-ajame amžiuje pastatyto Menų tilto, kuris jungia dešiniajame krante esantį Luvro muziejų ir kairiajame krante esančią elitinę Prancūzijos akademiją, atsiveria kvapą gniaužiantys miesto vaizdai.
Praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje šis plieninis tiltas buvo atstatytas ir yra beveik identiškas originalui; tą projektą prižiūrėjo buvęs prezidentas Jacques'as Chiracas, kuris tuo metu buvo Paryžiaus meras.