„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pavasaris vėluoja, bet paukščiai jau grįžta – Lietuvoje pastebėti pirmieji gandrai, kovai ir gervės

Kovas persirito į antrąją pusę, tačiau pavasaris kol kas nelepina – orai žvarbūs, žiemiški. Nuo senovės sakyta, kad kovo 10-oji yra 40-ties paukščių diena, kadangi tuo metu į Lietuvą jau būdavo parskridę tiek paukščių, žiemojančių svetimuose kraštuose. Tačiau šis pavasaris kol kas sparnuočių nelepina, paukščių kol kas nėra daug, nors jau pastebėti ne tik vieversiai, alksninukai, gulbės giesmininkės, bet ir pirmieji gandrai, gervės, kovai.
Verkių parke iškelti inkilai
Verkių parke iškelti inkilai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 1 Pavasaris

Verkių regioniniame parke, regykloje virš Balsio ežero, surengtoje paukščių sutiktuvių ir inkilų kėlimo šventėje netrūko inkilų ir vaikų klegesio, tačiau pritrūko pačių paukščių. Kadangi orai šalti ir žiemiški, sparnuočiai neskuba grįžti ir džiuginti savo giesmėmis.

Vis dėlto ornitologai visoje Lietuvoje jau yra pastebėję grįžusių pempių, vieversių, kurie kasmet būna pirmieji, migruojančių zylių, aktyviai į savo namus grįžta alksninukai, gulbės giesmininkės, kai kurių rūšių žąsys, kormoranai. Taip pat užfiksuota ir pavienių grįžusių baltųjų gandrų, gervių, kovų.

Etnologė Gražina Kadžytė kalbėdama apie tai, kad jau kovo 10-ąją turėjo būti grįžę 40-ties rūšių paukščių, o tiek vis dar neturime ir praėjus savaitei, sako mananti, jog paukščiai neskuba grįžti dėl vėluojančio pavasario. „Fenologinis kalendorius nėra nustatytas valstybės, tai net ne astronominis kalendorius. Jis priklauso nuo kitų dalykų – kada žemelė atsidus, kada ženklai bus iš dangaus ir žemės, tada turėsime pavasarį“, – sakė G.Kadžytė.

Tačiau galbūt mūsų protėviai tiek paukščių kovo pradžioje priskaičiuodavo prie šiltuose kraštuose žiemojusių sparnuočių pridėję ir tuos, kurie niekur žiemą neišskrenda. „Pridėję prie 20-ties sugrįžusių paukščių ir kelias dešimtys žiemojusių Lietuvoje, tada tas keturias dešimtis ir turime, – juokėsi etnologė. – Juk žvirblis ar varna neišskrenda. Daug tokių paukščių yra, zylutės, pavyzdžiui, su mumis žiemoja.“

Kovo pabaigoje yra ne viena diena, skirta paukščiams. Tarkim, pempės diena vadinama kovo 19-oji. „Po kelių dienų, kovo 25-ąją, gandrinės, kada parskrenda gandras, mūsų vaikų nešiotojas. Tokį šaltą pavasarį svarbu, kad tas gandras parneštų ne tiek vaikų, kiek kielę. O kielė mažiukė paukštukė, bet su stipriomis kojomis, iškart išspardo ledus. Po to jau turėtų ateiti balandis – švelnus, geras, taikus kaip tas balandėlis mėnuo, kada jau visi paukščiai lizdus susukę ir tik paskutinis tinginys balandis šiokį tokį lizdelį suka ir rūpinasi būsimuoju gyvybės pagausėjimu“, – senolių pastebėjimus dėstė G.Kadžytė.

Grįžtantiems paukščiams kasmet iškeliama šimtai naujų inkilų. Verkių ir Pavilnių regioninio parko direkcija kartu su sostinės miškininkais, mokiniais juos taip pat kelia kasmet. Šiemet tokia šventė surengta Verkių regioniniame parke, Balsio ežero regykloje. Pernai pavasarį buvo išvalyti ir atnaujinti inkilai Verkių dvaro parko ornitologiniame take.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs