Pavėsinės dizainas – individualus pasirinkimas
Lauko pavėsinės dizainas – tai būsimosios pavėsinės savininko estetinio skonio, fantazijos ir finansinių galimybių reikalas. Pavėsinės gali skirtis savo forma, stilistika, statybinėmis medžiagomis, tačiau didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistai teigia, kad lietuviai yra ištikimi klasikai ir dažniausiai renkasi medines pavėsines, nes medis – natūraliai šilta ir jauki medžiaga, kuri puikiai dera ir prie modernaus dizaino namo, ir prie tradicinio sodo namelio. Be to, tokiam pasirinkimui daug įtakos turi ir tradicijos. Ne paslaptis, kad lietuviai nuo seno yra prisirišę prie natūralių ir jiems artimų medžiagų.
Jei būtų galimybė apvažiuoti visas kaimo sodybas, nuosavų namų ar sodų kiemus, daugiausiai rastumėme medinių pavėsinių pagamintų iš lentų arba rąstų. Taip pat dažnai naudojamos originalios medinės detalės, neapdirbtas medis su šakomis, kurios atlieka ir dekoro, ir praktinę funkciją. Pavyzdžiui, ant tokių šakų žmonės kabina šviestuvus, įvairias lemputes ir pan. Visgi, medinės pavėsinės reikalauja pakankamai daug priežiūros: medį reikia reguliariai valyti, impregnuoti, perlakuoti ar perdažyti. Be to, lyginant metalines pavėsines su medinėmis, pastarosios savo ilgaamžiškumu ir patikimu niekada neprilygs metalui.
Metalines ar mūrines pavėsines paprastai renkasi išskirtinį stilių mėgstantys nuosavų namų ar sodybų savininkai. Prie mūrinio namo puikiai atrodo ir mūrinė pavėsinė, tačiau vertėtų gerai apgalvoti, kaip bus sutvarkytas kiemas ar sodas, nes mūras sukuria šaltą ir nejaukų urbanistinį stilių, kuris ilgainiui pradeda varginti. Tuo atveju, jei namo balkonus ar terasą puošia metaliniai turėklai ar metalinės apsauginės tvorelės, statant pavėsinę, pagalbos reiktų kreiptis į auksarankį kalvį, kuris pavėsinės stilistiką priderins prie namo ir kiemo eksterjero.
Pavėsinės konstrukcija – nesudėtinga, bet verta apmąstymų
Pavėsinę sudaro trys pagrindiniai elementai: pagrindas, laikančios sijos ir stogas. Stogui dengti gali būti naudojamos lygiai tokios pat medžiagos, kurios yra naudojamos, dengiant namo stogą: šiferis, čerpės, nendrės, paprastos impregnuotos medienos lentos ir pan. Renkantis pavėsinės stogo dangą, būtina atsižvelgti ne tik į jos estetinę išvaizdą, bet ir saugumą bei sandarumą, juk posakis – „Čia Lietuva – čia lietus lyja“, nėra laužtas iš piršto. Tad renkantis pavėsinės stogo dangą, reiktų vadovautis ne kainos, o ilgaamžiškumo ir patikimumo kriterijais.
Šiuo metu pavėsinių stilius ir dizainas gali būti labai įvairus ir netradicinis, todėl priklausomai nuo būsimos pavėsinės savininko sumanymų ar norų, pavėsinė gali būti tik su tvirtomos, stogą laikančiomis sijomis arba su dalinėmis sienomis. Sienos gali būti pilnai arba dalinai uždaros. Dalinai uždarose pavėsinės sienose yra paliktos ertmės langams, pinučiams bei kitiems dekoro elementams. Be to, tokio tipo sienose galima montuoti ir stiklinius langus, kurie lengvai išsiima, kai norisi daugiau gryno oro ar šilumos pavėsinėje. Žinoma, prieš apsisprendžiant dėl pavėsinės sienų, būtina žinoti, kur nauja kiemo puošmena stovės, kuri pavėsinės pusė bus apšviesta saulės, iš kurios pusės pučia šalti ir nemalonūs vėjai ir pan. Be to, reiktų įvertinti ir tokius faktorius kaip kaimynystė ir asmeninė erdvė. Pavėsinės nerekomenduojama statyti labai arti kaimynų sklypo, nes, jei vasarą pavėsinėje bus organizuojami vakarėliai, sklindantis triukšmas gali drumsti kaimynų ramybę. Be to, pavėsinė priekiniame namo kieme irgi nėra pats geriausias pasirinkimas vertinantiems savo privatumą. Žinoma, jei kiemą juosia aukšta tvora, gyvatvorė arba pavėsinės siena nuo gatvės pusės yra pilnai uždara, problemų dėl privatumo neturėtų kilti.
Pavėsinės pagrindas turi būti nepaslankus ir tvirtas. Nepriklausomai nuo kiemo ar namo stilistikos, visada galima naudoti betoną, trinkeles, rąstus ar medienos lentas. Būtina atminti, kad pagrindas turi išlaikyti pavėsinės svorį ir bus visada veikiamas atšiaurios gamtos, todėl pasirinkus netinkamą pagrindą, visas pavėsinės projektas gali tapti tiktu fiasko.
Pavėsinę statyti pačiam ar pasitikėti meistrais?
Lietuviai išties labai nagingi, kruopštūs ir taupūs žmonės, todėl didžiąją dalį darbų nusprendžia pasidaryti patys. Savo rankomis daryta pavėsine gali būti unikalesnė, puošnesnė ir netgi tvirtesnė, nes pats viską kursite nuo A iki Z ir greičiausiai rinksitės pakankamai aukštos kokybės medžiagas. Visgi, patirties nebuvimas sąlygoja didesnę klaidų tikimybę, o ką jau kalbėti apie sugaištą laiką. Tuo tarpu, įgudę ir patyrę meistrai visus pavėsinės montavimo darbus atlieka išties greitai ir kokybiškai. Žinoma, operatyvus darbas turi savo kainą, tačiau vertėtų gerai pagalvoti ar klaidų, kurias galite padaryti, statydami pavėsinę savarankiškai, taisymas nekainuos dar brangiau.