Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmasis dviratukas: kaip išrinkti?

Pirmasis dviratis – sentimentalus ir svarbus įvykis ir vaiko, ir jo tėvelių gyvenime. Kita vertus, tai išties atsakingas pirkinys, nes vaikiški dviračiai nėra suaugusiųjų dviračių kopija, jie turi atitikti vaiko anatomijos reikalavimus.
Dviratukas
Dviratukas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kelis pastaruosius metus dviračių dizaino madas diktavo kalnų dviračiai ir jų konstrukcijos ypatumai – trumpas rėmas, sportiniai ratai, siaura ir šiek tiek pažeminta sėdynė. Ši mada diktuoja kriterijus ir vaikų dviračių rinkai. Deja, tai kas populiaru, ne visada yra geriausias pasirinkimas.

Dviračio dydis

Perkant dviratį vaikui, svarbiausia, kad, ant jo atsisėdęs, jis galėtų tvirtai stovėti ant žemės pilna pėda.

Specialistai teigia, kad suaugusiems ir ūgtelėjusiems vaikams dviračio sėdynės aukštis turėtų būti maždaug 4-5 cm aukščiau tarpukojo, kai yra stovima ant žemės. Kalnų dviračiams šis skirtumas gali būti dvigubai didesnis. Tuo tarpu, vaikui, kuris dar tik mokosi minti pedalus, dviračio sėdynės aukštis turi būti gerokai žemesnis. Perkant dviratį vaikui, svarbiausia, kad, ant jo atsisėdęs, jis galėtų tvirtai stovėti ant žemės pilna pėda. Tokia sėdėjimo padėtis ergonomiška ir saugi. Sėdynę pakelti aukščiau galima tik tada, kai vaikas išmoksta gerai važiuoti ir išlaikyti pusiausvyrą.

Dviračio rėmas ir jo konstrukcija

Priešingai nei suaugusio žmogaus, vaiko kūno centras yra viršutinėje kūno dalyje, todėl dviračio rėmas turėtų užtikrinti vaiko stabilumą. Renkantis optimaliausią dviračio rėmą, būtina įvertinti atstumą nuo vairo iki sėdynės ir padalų ašies poziciją. Paprasčiau tariant, dviračio rėmo konstrukcija turėtų būti tokia, kad vaikas, važiuodamas dviračiu, būtų kuo statesnėje padėtyje. Vaikai turi siauresnį regėjimo lauką, todėl, važiuojant pasilenkus į priekį, šis laukas dar labiau susiaurėja ir kyla rizika susižeisti. Vertikalioje sėdėjimo padėtyje vaikas gali gerai matyti ir įvertinti aplinką.

Be to, tėveliai dažnai daro klaidą, pirkdami dviratį „ant išaugimo“, kadangi vaikai turi santykinai mažiau raumenų, didesnis dviratis gali būti per sunkus ir nepatogus, todėl vaikas nepatirs važiavimo malonumo ir tikėtina, kad naujasis pirkinys ilgai užsistovės garaže ar sandėliuke.

Dviračio stabdžiai

Vyresnio amžiaus vaikams specialistai rekomenduoja pirkti dviračius su dvejomis nepriklausomomis stabdžių sistemomis – rankiniais stabdžiais ir galimybę dviratį sustabdyti pedalais.

Stabdymas pedalais pats paprasčiausias ir nesudėtingiausias vaikiškų dviračių stabdžių tipas. Jo pilnai užtenka patiems mažiausiems dviratininkams. Vyresnio amžiaus vaikams specialistai rekomenduoja pirkti dviračius su dvejomis nepriklausomomis stabdžių sistemomis – rankiniais stabdžiais ir galimybę dviratį sustabdyti pedalais. Taip yra todėl, kad vaikas, kuris yra pripratęs prie stabdymo pedalais, ne visada gali suspėti sureaguoti paspausti rankinius stabdžius. Be to, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad, lyginant su suaugusiųjų dviračiais, vaikiškų dviratukų priekiniai rankiniai stabdžiai yra silpnesni ir ne tokie jautrūs, kad vaikas, staigiai stabdydamas, nepersiverstų per dviračio vairą. Tad papildoma galimybė sustabdyti dviratį pedalais užtikrina efektyvų ir saugų stabdymą.

Dviračio pavaros

Tėveliams, kurių atžalos yra jaunesnės nei 5 metai, apie dviračio pavaras apskritai nereiktų sukti galvos. Tokio amžiaus vaikai dar nėra itin koordinuoti, kad galėtų važiuoti greitu rėžimu. Tuo tarpu, tyrimais buvo nustatyta, kad vyresniems nei 5 metų amžiaus vaikams galima pirkti dviratuką su trimis pavaromis (lėta, vidutinė, greita). Dviračiai su daugiau pavarų tėveliams visada atrodo patrauklesnis ir modernesnis pasirinkimas, tačiau reikia atminti, kad vaikui tai gali sukelti papildomą sumaištį. Vyresni nei 7 metų vaikai gali susitvarkyti ir su 7 pavaromis.

Apsauginiai dviračio ratukai

Apsauginiai ratukai – tai pagalbinė priemonė, kuri padeda vaikui greičiau išmokti važiuoti dviračiu, tačiau dalis tėvelių dėl savo pačių ramybės ir vaiko saugumo nėra linkę pagalbinių ratukų greitai atsikratyti. Tai išties nėra gerai, nes vaikui, kuris yra pripratęs važiuoti su pagalbiniais ratukais, gali atsirasti psichologinė baimė važiuoti be jų. Be to, vaikas dažniausiai važiuoja pakrypęs pagal ratukų padėtį, o tai turi neigiamos įtakos jo stuburui. Norint išvengti šių problemų, patariama ilgai nedelsti ir praėjus kelioms savaitėms po dviračio įsigijimo, nuimti pagalbinius ratukus arba vaiką pradėti mokinti važiuoti ant balansinio dviratuko. Tiesa, vertėtų iš anksto susitaikyti su mintimi, kad vaikas tikrai nenorės atsisveikinti su pagalbiniais ratukais, todėl tėveliams reikės pasitelkti visą išmonę šiame sudėtingame derybų etape.

Dviračio gamintojas

Perkant dviratuką, būtina atkreipti dėmesį ir į jo gamintoją. Specialistai rekomenduoja rinktis tas įmones, kurios specializuojasi vaikiškų dviračių gamyboje ir jų produktai yra optimaliai pritaikyti vaikiškai anatomijai. Štai keletas puikią reputaciją turinčių įmonių, kurios gali išties pasiūlyti labai platų vaikiškų dviračių pasirinkimą: Toimsa, Dino, Waldirowery. Šių gamintojų dviratukų galima įsigyti ir internetu, pavyzdžiui didžiausioje Lietuvos elektroninėje parduotuvėje Pigu.lt.

Dviračio kaina

Šiuo metu vaikiškų dviračių kainos svyruoja nuo 70 iki 200 eurų. Žinoma, Kinijoje ar Lenkijoje pagamintą dviratuką galima įsigyti už per pus mažesnę kainą, tačiau reiktų įvertinti tai, kad vaikas labai gretai auga ir po kelių metų jam reikės naujo dviračio, todėl vertėtų atsižvelgti į tai, už kiek galėsite perparduoti dviratį. Kokybišką, gerai žinomų gamintojų dviratį galima parduoti už maždaug 30-40 proc. pradinės vertės. Kita vertus, jei dviratuką norėsite išsaugoti jaunesniam vaiku, vargu ar pigūs „plastmasiniai“ dviračiai yra protingiausias pasirinkimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais