Rusijoje nutrauktas bandymas uždrausti šventą hinduistų tekstą

Rusijos teismas trečiadienį paliko galioti sprendimą leisti šalyje publikuoti šventą hinduistų tekstą, kurio pradinis draudimas išprovokavo protestus Indijoje ir kėlė įtampos pavojų glaudiems Maskvos ryšiams su Deliu.

Sibiro miesto Tomsko apygardos teismas paskelbė, jog nusprendė „palikti nepakeistą“ gruodį priimtą žemesnės instancijos teismo sprendimą, kad „Bhagavadgytoje“ nėra ekstremistinės medžiagos.

Prokurorai kelis mėnesius bandė uždrausti šio teksto vertimą – dėl komentarų, kuriuos yra parašęs svamis Prabhupada, judėjimo „Hare Krišna“ įkūrėjas. Šis judėjimas posovietinėje Rusijoje yra ne kartą užkliuvęs teisėsaugai.

Pagal prieštaringai vertinamą 1997 metų įstatymą religinės grupės, kurios nebuvo aktyvios Rusijoje bent 15 metų, turi užsiregistruoti, o užsieniečių misionieriška veikla griežtai ribojama.

Prokurorai birželio mėnesį to draudimo paprašė po judėjimo veiklos Sibiro regione patikrinimo. Rusijos generalinė prokuratūra judėjimo veiklą visos šalies mastu taip pat tikrino 2004 ir 2005 metais.

Ši byla galėjo sudaryti netikėtų kliūčių tradiciškai artimiems Maskvos ir Delio santykiams.

Indijos užsienio reikalų ministras S.M.Krishna prokurorų bandymą uždrausti „Bhagavadgytą, kokia ji yra“ vadino „neišprususių ir suklaidintų arba motyvuotų asmenų“ darbu, teksto, kuris nusako „pačią didžios civilizacijos sielą“, puolimu.

Rusijos užsienio reikalų ministerija iš pradžių gynė draudimą ir sakė, kad jis taikomas ginčijamiems komentarams ir prastam vertimui, o ne pačiam senoviniam tekstui.

Pagal prieštaringai vertinamą 1997 metų įstatymą religinės grupės, kurios nebuvo aktyvios Rusijoje bent 15 metų, turi užsiregistruoti, o užsieniečių misionieriška veikla griežtai ribojama.

Tomsko teismas atsisakė patenkinti srities prokuratūros ieškinį pripažinti ekstremistine knygą „Bhagavadgyta, kokia ji yra“, kuri yra pagrindinis religinis pasaulinio „Hare Krišna“ judėjimo – Tarptautinės Krišnos sąmonės draugijos (ISKCON) – tekstas.

Teismo procesas buvo pradėtas remiantis tuo, kad knygoje, prokuratūros nuomone, yra „religinės neapykantos kurstymo, žmogaus orumo žeminimo pagal lytį, rasę, tautybę, kalbą, kilmę, požiūrį į religiją požymių“.

Tuo remdamiesi, prokurorai prašė teismo įtraukti šią knygą į Federalinį ekstremistinės medžiagos sąrašą, kuriuo jau yra uždrausta daugiau kaip tūkstantis tekstų, tarp jų – Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“ ir Jehovos liudytojų bei scientologų platinamos knygos.

Rusijos ISKCON atstovų nuomone, Kemerovo valstybinio universiteto specialistų ekspertizė nebuvo mokslinė.

ISKCON atstovas Rusijoje Jurijus Pleškovas anksčiau sakė, kad „Bhagavadgyta, kokia ji yra“ Rusijoje egzistuoja jau 25 metus ir niekada neįkvėpė jokio smurto ar ekstremistinės veiklos.

„ Priešingai, ši knyga moko humaniško požiūrio į visas gyvas būtybes“, – pažymėjo jis.

Teismo procesas vyko po to, kai šiais metais buvo uždraustos krišnaistų kaimelio Tomske statybos.

ISKCON nariai Rusijoje siūlytą draudimą vertino kaip Rusijos Ortodoksų Bažnyčios nesibaigiančios netolerancijos mažumų religijoms rezultatą. J.Pleškovas nurodo, kad Rusijoje yra mažiausiai 150 tūkst. judėjimo „Hare Krišna“ narių.

2005 metais vienas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios arkivyskupas paprašė Maskvos mero uždrausti siūlytos krišnaistų šventyklos statybą ir pavadino hinduistų dievą Krišną „blogio demonu, įkūnyta pragaro, priešiško Dievui, galia“.

Vėliau šventyklą buvo leista statyti viename Maskvos priemiestyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis