Pranešama, kad Alepo muilas, kurio receptą vietos gyventojai perduoda karta iš kartos, gaminamas iš laurų ir alyvuogių aliejaus ir sodos – nenaudojami jokie chemikalai ar kitokie priedai.
Šis muilas Europą pirmą kartą pasiekė XI amžiuje per kryžiuočius, o per pastaruosius 10 metų prekyba šiuo natūraliu produktu tapo pasaulinė.
Tačiau praeitą mėnesį šio muilo gamintojai buvo priversti nutraukti gamyba ir trauktis iš Alepo.
„Apsispręsti trauktis buvo labai sudėtinga, tačiau pasilikti buvo paprasčiausia per daug pavojinga. Man 56-eri ir aš prarandu viską ka turėjau. Prarandu sunku darbą, prarandu savo istoriją“, – teigia vienas Alepo muilo gamintojų Nabilas Andouras.
Vyriškis savo muilo kompaniją „Noble Soap“ įsteigė prieš 17 metų. Dabar ji vertinama 10 mln. dolerių, o jos produktai eksportuojami į JAV, Europą, Japoniją ir Kiniją.
Teigiama, kad kiekvieno Alepo muilo gabalėlio gamyba trunka metus. Lauro aliejų verslininkas pirma pirko tiesiai iš netoli Alepo esančių kaimelių, tačiau dėl išaugusio poreikio šį aliejų tenka importuoti ir iš Turkijos ar Viduržemio jūros valstybių.
Kaip praneša BBC, alyvuogių aliejumi Sirijoje pagaminama pakankamai daug, tad jo verslininkui nereikia importuoti iš kitų valstybių.
Tuomet aliejai verdami ir sumaišomi – tai paprastai daroma žiemos mėnesiais. Tuomet šis mišinys išliejamas ant į baseiną panašaus plokščio paviršiaus ir stingsta apie 7 mėnesius. Tada žalios spalvos muilas supjaustomas į gabalėlius, ant kurių uždedamas gamyklos antspaudas.
Verslininkas teigia, kad senovinį receptą pakoregavo tik minimaliai: aliejai kaitinami garų boileriu, o ne malkomis. Taikantis prie rinkos poreikių, į muilą įmaišoma įvarių žolelių: organiškų ramunėlių, raudonėlių ar, pavyzdžiui, medaus.
2010-aisiais „Noble Soap“ eksportavo 500 t. muilo, tačiau prasidėjus karui prekybos apimtys ėmė mažėti, teko atleisti 75 darbuotojus, kuriems darbas fabrike tapo per daug pavojingas. 2012-aisisis muilo gamyba visiškai nutraukta.
Kaip skelbia Sirijoje padėtį stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR), per prieš daugiau nei dvejus metus prasidėjusį konfliktą jau žuvo per 80 tūkst. žmonių.