Po atlikto audito paaiškėjo, kad penkių karatų deimantas, kuris muziejuje atsidūrė dar 1968 metais, iš tiesų yra paprastas stiklo gabalėlis.
O devyniolikos karatų safyras, kurį 1978 metais muziejus pirko beveik už 8 tūkst. eurų (dabartiniais pinigais) ir kurio vertė dabar peržengtų milijoną, iš tiesų tėra pigi brangakmenio imitacija, neverta nė cento.
Pusė muziejaus kolekcijoje eksponuojamų rubinų, kaip manoma, taip pat yra netikri.
Muziejuje dėl šio neeilinio įvykio pradėtas tyrimas. Kol kas nežinoma, kaip netikri deimantai ir kiti brangakmeniai čia atsidūrė.
Nors gali būti, kad šios vertybės nebuvo tinkamai patikrintos jų įsigijimo metu, keliama ir vagystės versija. Svarstoma, kad klastoti brangakmeniai galėjo būti sukeisti su tikraisiais bandant nuslėpti vagystę.
„Mes bendradarbiaujame su policija, kad ši paslaptis būtų atskleista. Nacionalinis muziejus ir jo eksponatai, žinoma, yra apdrausti, tačiau ši problema veikiausiai yra maždaug 40–50 metų senumo“, – sakė Nacionalinio muziejaus brangakmenių skyriaus vadovas Ivo Macekas.
Šiuo metu Čekijos Nacionaliniame muziejuje atliekamo audito metu patikrinta tik 400 iš 5 tūkstančių muziejui priklausančių brangakmenių, tikimasi, kad auditas bus baigtas iki 2020 metų.