Mes esame įpratę chrizantemomis puošti artimųjų kapus, nes šios rudens gėlės gali iškęsti net keleto laipsnių šaltį.
„Šalnoms atsparesnės geltonos spalvos smulkiažiedės gėlės. Ant jų ir šalčio pėdsakai mažiau matosi. Labiausiai šalčių bijo olandiškos ramunėlės ir „karališkos“ stambiažiedės chrizantemos“, – pasakoja bendrovės „Žiežmarių gėlės“ agronomė Virginija Budrevičienė.
Kasmet naujos spalvos
Ankščiau buvome pripratę prie geltonos ar baltos chrizantemų spalvos. Vėliau išvesta įvairių spalvų ir formų chrizantemų. Dabar gėlininkai gali pasiūlyti įvairiausių spalvų chrizantemų: baltų, rožinių, geltonų, violetinių, tamsiai raudonų, oranžinių. Šiais metais išaugintos naujos auksinės spalvos chrizantemos.
Įvairiaspalvės, ilgai žydinčios chrizantemos labai tinka rudeniniams gėlynams. Geltonos, raudonos chrizantemos savo spalvomis praturtina rudeninę lauko gėlių kompoziciją ir puikiai dera su dera su kitais augalais. Chrizantemos gražiai atrodo šalia spalvingų ožekšnių, raugerškių, klevų lapų.
Labiausiai vertinamos – stambiažiedės
Chrizantemų mados kasmet keičiasi. Virginija Budrevičienė pastebi, kad ankščiau žmonės labiausiai mėgdavo ir pirkdavo baltas chrizantemas. Per Vėlinės kapinės „žydėdavo“ baltai.
Pastaraisiais metais populiarėja ir kitos chrizantemų spalvos: geltona, aukso, ruda, plytos palva.
„Bet Kauno krašto žmonės išskirtinai lieka ištikimi tik baltos spalvos chrizantemoms“, – pastebi „Žiežmarių gėlių“ agronomė Virginija.
Pastaraisiais metais labai vertinamos stambiažiedės chrizantemos. Jų taip pat yra įvairių spalvų ir dydžių.
Mažiaus populiarios rožinės, tamsiai raudonos spalvos smulkiažiedės chrizantemos.
Chrizantema – trumpos dienos gėlė
Bendrovės „Žiežmarių gėlės“ specialistai primena, jog chrizantemas auginti nėra sunku: jos lengvai dauginamos, yra atsparios ligoms ir kenkėjams, gana ilgai žydi.
Tai trumpos dienos augalai. Natūraliai pražysta rudenį kai sutrumpėja diana. Kol dienos ilgumas viršija 14 – gėlės augina lapus, o kai diena sutrumpėja iki 9 -12 val. – jos sukrauna žiedynus ir pražysta.
Auginant chrizantemas namų sąlygomis, reikia jas rudenį atšalus orams iškasti ir susodinti į indus bei pastatyti rūsyje, arba sunešti į šiltnamį. Apie vasario mėnesį chrizantemas patariama atnešti į kambarį ir pradėti laistyti. Išaugusius aukštus ūglius reikia nuskabyti, kad susiformuotų gražūs krūmeliai. Kai nėra šalnų gėlės susodinamos į lauke. Didelius chrizantemų krūmus galima atsargiai dalinti į mažesnius.
Chrizantemos yra vertinamos dėl jų ilgo žydėjimo. Kinai chrizantemas augino ir kaip vaistinį augalą, taip pat vartoja maistui.