„Mums reikia revoliucijos maisto gamybos sistemoje, nes kitaip rizikuojame destabilizuoti mūsų planetą. Naujoji Maisto planetos premija turi padėti siekiant šio tikslo“, – savo pareiškime rašo vienas iš premiją skirsiančios komisijos pirmininkų, Vokietijos Potsdamo klimato tyrimų instituto direktorius Johanas Rockstromas.
Kasmet bus skiriama po dvi Maisto planetos premijas. Viena iš jų atiteks už „egzistuojantį išplečiamą tvaraus maisto sprendinį“, kita – už „inovatyvias iniciatyvas, galinčias transformuoti pasaulio maisto gamybos sektorių“, skelbia švedų verslininko Curto Bergforso fondas.
„Įmanoma sveiku maistu pamaitinti 10 mlrd. žmonių, išsaugant biosferos klestėjimą. Norime, kad Maisto planetos premija būtų įvertinami patys svarbiausi sprendiniai, kurie gali būti greitai pritaikyti plačiau“, – sakė Stokholmo universiteto mokslininkė ir kita komisijos pirmininkė Line Gordon.
Pirmosios premijos bus įteiktos „vėliau 2020 metais“, nurodė fondas.
Pasaulio gyventojų skaičius šiuo metu siekia 7,8 milijardo, o iki 2050 metų turėtų priartėti prie 10 milijardų.
Pamaitinti tokį skaičių planetos gyventojų bus įmanoma tik pakeitus valgymo įpročius, padidinus maisto gamybą ir sumažinus maisto atliekų kiekius, sako ekspertai.
Vienas iš Jungtinių Tautų Tvarios plėtros darbotvarkės tikslų yra iki 2030-ųjų visiškai panaikinti badą.
Tačiau šiuo metu daugiau nei 820 mln. žmonių vis dar trūksta maisto, dar daugiau jų maitinasi nevisavertiškai arba suvartoja per daug daug maisto, skelbiama pernai publikuotoje žurnalų „The Lancet“ komisijos ataskaitoje.
Maža to, šiandien maisto pramonės sistema yra atsakinga už maždaug ketvirtadalį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Tuo tarpu pasaulyje maisto gamybai yra panaudojama tik maždaug pusė tinkamos žemės plotų ir maždaug 70 proc. Žemėje esančio gėlo vandens.
„Tai yra iššūkiai, kuriais mes visi turime užsiimti“, – sakė švedų verslininkas ir filantropas C.Bergforsas, finansuojantis šias premijas iš savo asmeninių lėšų.
C.Bergforsui priklauso Švedijos mėsainių užkandinių tinklas „MAX“. Savo vardo fondą jis įsteigė 2019 metais.
„Mūsų maisto pramonės sistema yra sugedusi, o mūsų planeta – paliegusi“, – pridūrė jis.