Čia vaikams stengiamasi suteikti ne tik puikias mokymosi sąlygas, užimti juos atostogų metu, rengti įdomias keliones ir ekskursijas, bet ir padėti atlaikyti namuose laukiančius visai nevaikiškus sunkumus, rašoma Maltos ordino pranešime.
„Visi pas mus esantys vaikai ateina iš labai skurstančių, stokojančių auklėjimo ir ugdymo įgūdžių šeimų, – pasakoja Vilniaus Vaikų dienos centro auklėtoja Elena Čiarbaitė. – Vaikų istorijos – viena už kitą graudesnės. Štai, pavyzdžiui, mūsų centrą lanko septynerių metų berniukas, kurio 5 asmenų šeima gyvena mažame kambarėlyje be jokių patogumų, tualeto, dušo.. Lovų kambaryje nėra, visi miega ant žemės pasitiesę čiužinius, vandenį neša iš lauko, kambaryje laksto žiurkės…“.
Pasak auklėtojos, šios šeimos istorija iš tiesų dramatiška. Ji rodo desperatiškas moters pastangas išsiveržti iš alkoholikų tėvų šeimos ir skurdo: neapsikentusi tokios aplinkos, ji paliko tėvus, atvažiavo į Vilnių ir dabar su vaikais kabinasi į gyvenimą savarankiškai.
Šeimai sekasi labai sunkiai – vienas iš trijų vaikų yra neįgalus, devyniolikmetis turi labai sunkią protinę negalią – jis nieko nesupranta ir nieko pats negali pasidaryti. Vaikinui ne tik reikia brangių vaistų, tačiau ir priežiūros kaip mažam vaikui.
Be visų šių bėdų moteriai dar ir susikaupė skolos už nuomą, šiuo metu šeima jau paprasčiausiai nebeturi maisto.
„Velykų nešvęsime, tam neturime pinigų, sakė man berniuko motina“, – pasakoja Elena. – Užteks, kad atšvęs Velykas pas jus Vaikų dienos centre...“
Pasak Elenos, berniukui maltiečių Vaikų Dienos centre labai patinka, tačiau jis yra nedrąsus, gėdijasi savo šeimos skurdo. Maltiečiai ne tik globoja vaiką Vaikų dienos centre, jie užrašė berniuką ir į futbolo būrelį.
„Džiugu matyti, kaip šis vaikas palaipsniui keičiasi. Kai tik atėjo, buvo labai nedrąsus, tylus, tačiau dabar tapo žymiai drąsesnis, neretai ir nusišypso. Džiaugiuosi už jį“ , – sako Elena.
Vilniaus maltiečių Vaikų dienos centro vadovė Lijana Kazakevičiūtė pasakoja ir kitas, vieną už kitą liūdnesnes centro vaikų istorijas: „Neseniai mirė vieno mūsų auklėtinio mama, tačiau jis mums netgi nieko nesakė – gėdijosi, nes mama buvo narkomanė, – pasakoja Lijana. – Kitos pas mus esančios šeimos vaikų tėvai išvažiavo į užsienį, palikę visus septynis vaikus su vyresne sesute gyventi savarankiškai. Jiems labai trūksta tėvų, jų dėmesio ir meilės.“
Maltiečių Vaikų dienos centre Kaune – taip pat daugybė panašių vaikų istorijų. „Vienas iš mūsų auklėtinių, dešimtmetis, praeitais metais rado namuose negyvą tėvą, mirusį nuo alkoholio, – pasakoja auklėtoja Rūta Gudanavičiūtė. – Kitos trijų vaikų šeimos neseniai sudegė butas su visais daiktais ir dokumentais. Šeima liko be nieko, visiškai priklausoma nuo svetimų pagalbos. Dar viena graudi istorija – ne taip seniai mūsų centrą lankė aštuonmetis, labai geras ir švarus berniukas, tačiau jo tėvams už alkoholizmą buvo atimtos globos teisės, berniukas buvo paimtas į globos namus“.
Pasak visų miestų maltiečių Vaikų dienos centrų auklėtojų, dirbti su vaikais iš tokių šeimų nėra lengva: vaikai yra ištroškę dėmesio, nori būti pastebėti, stengiasi įsitvirtinti, iš paskutiniųjų kovoja už būvį, dažnai yra konfliktiški ir nepakantūs kritikai.
„Bendraujant su tokiais vaikais, svarbiausia yra juos išklausyti, pasistengti suprasti, neklijuoti etikečių, – sako Rūta. – Šie vaikai yra ypač jautrūs, kompleksuoti. Pagrindiniai ir vieninteliai mūsų ginklai, galintys jiems padėti – tai švelnumas ir meilė. Šių vaikų niekuo nepagąsdinsi ir neprigrasinsi – jie yra matę tiek žiaurumo ir smurto, kad jo jau nebebijo. Nuostabu matyti, kaip vaikas pajutęs švelnumą, pasikeičia, pradeda šypsotis, noriai dalinasi įspūdžiais, netgi prašo patarimų. Stengiamės, kad laikas pas mus centre jiems būtų išskirtinis, kad mūsų meilė jiems padėtų skinantis pro gyvenimo sunkumus ir nepriteklius.“
Auklėtojų pastebėjimu, vaikiškame amžiuje kiekviena ilgiau trunkanti emocija uždeda ypatingą antspaudą, kurios pasekmės vėliau jaučiamos visą gyvenimą. „Vaikams mūsų centras yra vienintelė vieta, kurioje jie gauna besąlygišką pripažinimą ir meilę, – sako Rūta. – Labai norėčiau, kad mūsų meilė taptų tuo ypatingu antspaudu jų sielose, kuriuo paženklinti jie išeitų į gyvenimą ir neštų tą meilę kitiems…“
Daugiau informacijos apie maltiečių veiklą, galimybę ją paremti ar tapti savanoriu galima rasti internetinėje svetainėje www.maltieciai.lt. Kiekvienas geros valios žmogus, skirdamas 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio, gali prisidėti prie maltiečių misijos.
Daugiau informacijos apie paramą galite rasti čia.