Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Wikipedia“ straipsnis apie XVII amžiaus konfliktą tarp Portugalijos ir Marathų imperijos pasirodė esantis kruopščiai parengtas prasimanymas

Iš pažiūros kruopščiai parašytas interneto enciklopedijos „Wikipedia“ straipsnis apie vieną XVII amžiaus konfliktą tarp kolonijinės Portugalijos ir Indijoje gyvavusios Marathų imperijos niekam nesukėlė abejonių penkerius metus, kol galiausiai buvo pašalintas kaip prasimanymas.
„Wikipedia“
„Wikipedia“ / Ekrano nuotr.

Vadinamasis Bišolino konfliktas, esą vykęs 1640–1641 metais, buvo išsamiai aprašytas straipsnyje, kuris buvo įvertintas kaip „geras“. Tačiau galiausiai paaiškėjo, kad šis karas nėra tikra Goa valstijos istorijos dalis, o vieno šelmiško vartotojo išgalvotas pasaka.

Šis straipsnis buvo įkeltas 2007 metų liepą, bet praeitą gruodį vienas akylas vartotojas pastebėjo, kad jame pateikiami melagingi faktai.

„Po kruopščių svarstymų ir kai kurių tyrimų padariau išvadą, kad šis straipsnis yra klastotė – protinga ir kruopščiai parengta klastotė“, – rašo vartotojas „ShelfSkewed“, kuris taip pat nustatė, jog tame straipsnyje cituojami šaltiniai neegzistuoja.

Šis išgalvotas konfliktas buvo pridėtas prie ilgėjančio „Wikipedia“ pramanų sąrašo, kuris tapo šios enciklopedijos rykšte nuo jos įkūrimo 2001 metais. Anksčiau joje buvo aprašyta tikrovėje neegzistuojanti Indonezijos sala Bunaka ir Gajus Flavijus Antoninas – išgalvotas senovės Romos imperatoriaus Julijaus Cezario žudikas.

„Karas tarp Goa valdytojų portugalų ir Marathų imperijos, kuris esą vyko nuo 1640-ųjų vidurio iki 1641-ųjų pradžios, išgalvotas“, – sakoma naujoje nuorodoje.

„Wikipedia“, kurioje straipsniai rašomi 285 kalbomis, yra atvira redaguoti visiems, o šia teise „gali būti piktnaudžiaujama kuriant klastotes“, pažymėjo enciklopedija.

„Prasimanymai Vikipedijoje laikomi vandalizmu, o nuolatiniai klastočių skleidėjai blokuojami ir šalinami“, – sakoma jos pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų