Andrew C.Gallupas ir Gordonas G.Gallupas, Albanijoje esančio universiteto jaunesnieji mokslininkai, ištyrė universiteto studentus, kad išsiaiškintų žiovulio priežastis.
Jie paneigė teoriją, kad žmogus žiovauja dėl deguonies trūkumo smegenyse. Kaip parodė eksperimentai, deguonies ir anglies dioksido lygis organizme žiovuliui visiškai neturėjo reikšmės. Pasirodė, kad žiovulys atvėsina smegenis.
„Per dieną žmogaus smegenys įkaista, nes jos suvartoja trečdalį žmogaus organizme esančių kalorijų, o tam, kad smegenys ir toliau galėtų gerai funkcionuoti joms reikia atsivėsinti“, – tikina tyrimą atlikę mokslininkai. Taigi, kai žmogus nusižiovauja, pagreitėja jo kraujo cirkuliacija ir taip smegenys „atsivėsina“.
Eksperimento metu tyrime dalyvavę studentai žiūrėjo vaizdo įrašą, kuriame buvo rodomi žiovaujantys žmonės. Pusės savanorių buvo paprašyta kvėpuoti pro nosį, kitų – pro burną. Vėliau buvo pastebėta, kad studentai, kurie kvėpavo pro nosį, žiūrėdami vaizdo įrašą nežiovavo, tuo tarpu pro burną kvėpavę tyrimo dalyviai sureaguodavo kaskart pamatę žiovaujantį asmenį.
Eksperimentas parodė, kad smegenys atvėsta, kai žmogus kvėpuoja pro nosį ir būtent dėl tos pačios priežasties žmogus žiovauja kur kas rečiau.
Priešingai paplitusiai nuomonei, mokslininkai tvirtina, kad žiovulys tikrai nereiškia, jog žmogus nori miego.