„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mikro protestas Lukiškių aikštėje: aikštę – piliečiams, o ne paminklams!

Aktyvūs vilniečiai Lukiškių aikštėje surengė tęstinį mikro-protestą, kuriuo siekiama grąžinti miestiečiams teisę dalyvauti priimant sprendimą dėl aikštės rekonstrukcijos. Pasitelkdami originalią protesto formą – miniatiūrinius transparantus – mikro-protesto dalyviai išreiškia savo poziciją aikštės rekonstrukcijos atžvilgiu ir dalinasi savo Lukiškių aikštės vizijomis.
Mikro-protestas Lukiškių aikštėje
Mikro-protestas Lukiškių aikštėje / Laimikis.lt nuotr.

Lukiškių aikštės pievos kasdien pasipildo naujais transparantais: „Aikštė priklauso piliečiams (ir balandžiams), o ne ekspertams“, „Neužstok, paminkle, saulės!“, „Mes tik norime čia linksmai pabūti“, „Laisvę žaliuojančiai laisvei!“, „Gana paminklauti!”, „Dar vienas ideologinis paminklas? Per 23 metus galima ir geriau sugalvoti“. „Laisvei nereikia jokių paminklų. Laisvė yra paminklas“.

Tęstinės akcijos iniciatoriai, kūrybinė grupė „Laimikis.lt“ protestuoja prieš vienašališką sprendimo dėl šios aikštės rekonstrukcijos priėmimo procesą. Kultūros ministerijai paskelbus Lukiškių aikštės paminklo konkursą, spaudoje pasirodė Kultūros ministerijos Profesionaliojo meno skyriaus vyriausios specialistės J. Krušinskaitės komentaras apie tai, kad „visuomenės nuomonė įtakos sprendimui renkant nugalėtoją neturės [...] Visuomenė yra nehomogeniška ir vargu ar gali tinkamai įvertinti meninę projektų idėją ir jų organišką santykį su aikšte“ (Lrytas.lt).

Mikro-protesto akcijos iniciatoriai tvirtina, kad ignoruojant miestiečių poreikius, rekreacinį aikštės potencialą ir susiformavusius naudojimosi aikšte scenarijus, miesto centre kuriama mirties zona. Miesto antropologė Jekaterina Lavrinec atkreipia dėmesį, kad Lukiškių aikštės kaimynystėje jau suformuota gedulo zona: Genocido aukų muziejus, Aukų gatvėje esantis paminklas Sovietų okupacijos aukoms atminti, čia pat yra paminklas Lietuvos tremtiniams, kentėjusiems ir žuvusiems Jakutijoje.

Pasak tyrinėtojos, „formuojant emocinį miesto reljefą miesto centre būtų gerai palikti erdvės ir gyviems miestiečiams: juk atmintis apie istorinius įvykius gali būti išreiškiama įvairiais pavidalais. Paminklas gali būti takas arba fontanas. Pats miestiečių judėjimas aikšte gali būti įprasmintas, tapti atsiminimo apeiga. Tačiau Lukiškių aikštės monumento konkurso sąlygos paminklą apibrėžia kaip „dieną ir naktį matomą projektą iš patvarių medžiagų, kuriame integruota ugnis, nacionaliniai simboliai ir nežinomo partizano kapas“.

Kitas „Laimikis.lt“ grupės dalyvis, Julius Narkūnas, pastebi, kad dalis aikštės lankytojų sužino apie  rekonstrukcijos planus iš mikro-protesto dalyvių: „nors mikro-transparantai yra trapi protesto forma, bet praeiviai gyvai reaguoja, domisi, išreiškia palaikymą. Aikštėje aptinkame vis naujų mikro-transparantų. Lygiai prieš metus buvome čia įrengę Gatvės Blogą – platformą atviroms diskusijoms, kvietėme vilniečius dalintis savo Lukiškių aikštės viziją. Diskusijų dalyviai šią aikštę nori matyti kaip draugišką laisvalaikio vietą. Dalis vilniečių žino, kad čia buvo turgus ir siūlo jį atkurti. Daugelis norėtų čia matyti fontaną“.

Mikro-protesto akcija vyksta visą parą, ir yra atvira visiems norintiems: tereikia pagaminti mažą transparantą, įrengti aikštėje, uždokumentuoti ir patalpinti facebook įvykyje „Mikro-protestas Nr. 1“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs