JAV
Lapkričio 24 d. milijonai amerikiečių ant savo šventinio stalo padeda keptą
kalakutą, taip minėdami Padėkos dieną. Ne veltui ši šventė dar vadinama Kalakuto diena. Tradiciškai ji švenčiama ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį. Padėkos diena JAV yra nedarbo diena.
Šventinę dieną it per Kalėdas visa šeima ir artimieji sėda prie šventinio stalo valgyti vakarienės. Ant stalo be kalakuto būna padėtos kimštos daržovės, bulvių košė, batatai, ropės, kukurūzai, spanguolių padažas, moliūgų pyragas – iš asortimento matosi, kad šventės šaknys siekia derliaus šventes. Ir iš tiesų – pirmoji Padėkos diena JAV buvo paminėta Virdžinijoje 1621 m., kuomet buvo nuimtas derlius.
Bene garsiausia JAV tradicija, susijusi su Padėkos diena, yra žiniaskaidos išpopuliarintas malonės suteikimo kalakutams ritualas. Padėkos dienos išvakarėse JAV prezidentas, o šiemet tai paskutinį kartą padarė Barackas Obama, suteikia malonę dviem kalakutams, kurie savo dienas baigia fermoje. Nors pats paprotys visuotinai žinomas, tačiau jis yra gan nesenas.
Kasmet nuo 1947-ųjų Nacionalinė kalakutų tiekėjų federacija ir Paukštienos ir kiaušinių prekiautojų nacionalinė taryba dovanodavo JAV prezidentams po kalakutą, kurie dažniausiai būdavo suvalgomi. Išimtis buvo 1963 metais, kai prezidentas Johnas F.Kennedy'is, turėdamas omenyje jam padovanotą kalakutą, pasakė: „Tiesiog pasilikim jį“. Pirmoji oficiali ir tradicija virtusi malonės suteikimo kalakutams ceremonija įvyko tik 1989 metų, kai ją atliko prezidentas George'as Bushas.
Kanada
Šiaurinėje JAV kaimynėje, Kanadoje, Padėkos diena pirmą kartą buvo atšvęsta ketvirčiu amžiaus anksčiau – 1578 m. tyrinėtojo Martino Frobisherio, kuris, nesėkmingai ieškojęs jūrų kelio į Aziją, išsilaipino Kanadoje, dabartinėje Niufaundlendo ir Labradoro provincijoje. Jūrininkas taip padėkojo savo bendrakeleiviams už ilgą kelionę.
Simboliška, kad Padėkos diena Kanadoje prasideda anksčiau nei JAV – antrąjį spalio pirmadienį. Ji švenčiama tris-keturias dienas, priklausomai nuo Kanados regiono, šios dienos yra nedarbo. Kaip ir amerikiečiai, kanadiečiai per šią šventę valgo kalakutieną, kimštas daržoves, bulvių košę.
Lietuva
Nors derliaus šventės, kurios tradiciškai švenčiamos rugsėjo viduryje-spalio pradžioje, Lietuvoje turi senas tradicijas, tačiau apie Padėkos dieną lietuviai pirmą kartą išgirdo iš išeivijos grįžusių lietuvių. Pradėjusi plisti tarp su JAV institucijomis ir gyventojais santykius palaikančių lietuvių tarpe, Padėkos dienos šventimas įgavo didesnį pagreitį. Lietuviai ir šalies svečiai perėmė ir pagrindines amerikiečių tradicijas – švęsti valgant šventinę vakarienę, kurios pagrindinis akcentas – keptas kalakutas.
Kaip pastebi bendrovės „Arvi kalakutai“ vadovas Matas Niparavičius, kasmet kreipiasi vis daugiau žmonių, norinčių įsigyti keptus ar atvėsintus kalakutus. Dažniausiai renkamasi žalius kalakutus, tačiau auga ir keptų kalakutų poreikis – prieš šventes firminėse parduotuvėse kepimo pajėgumai išnaudojami šimtu procentu.
„Lietuvoje Padėkos diena dažniausiai švenčiama įmonėse, ypač didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, kur yra įsikūrę tarptautinių bendrovių padaliniai. Tradicija švęsti Padėkos dieną šeimose, draugų ar artimųjų rate pas mus dar nėra prigijusi, tačiau „Arvi kalakutai“ turi planų netolimoje ateityje įtvirtinti Lietuvoje tradiciją švęsti „Kalakuto dieną“. Juk švenčių ir žodžių „ačiū“ niekada nebus per daug”, – sako M.Niparavičius.
Vokietija
Vokietijoje Padėkos diena vadinasi Erntedankfest, kas išvertus reiškia „Derliaus padėkos diena“. Ji švenčiama spalio pradžioje ir populiari tarp tikinčiųjų. Skirtingai nuo JAV ir Kanados švenčių, vokiečiai neturi tradicijos rengti iškilmingų vakarienių: jie puošia bažnyčias rudens gėrybėmis, taip pat jomis dekoruojamas ir altorius. Kai kada derliaus nuėjimo pabaigos proga organizuojamos ir eitynės. Įdomu tai, kad garsusis alaus festivalis Oktoberfest yra vokiškosios Padėkos dienos tąsa.
Japonija
Padėkos diena rengiama ir tolimoje Japonijoje – ji yra nacionalinė šventė ir rengiama lapkričio 23 d. Ši diena minima kaip atostogų gimimo diena – tradicija atostogauti Japonijoje atsirado po Antrojo pasaulinio karo, kuomet sustojus darbui darbuotojai vienas kitam dėkodavo už darbą. Istorikai teigia, kad japoniškos Padėkos dienos šaknys siekia senovės derliaus tradicijas, kuriomis buvo dėkojama už sunkų darbą.