Pirties ir muzikos terapija
„Į „Pirties dieną“ kviečiame ketvirtą kartą ir jau turime ištikimų lankytojų. Tad norime, kad renginys pateiktų staigmenų žiūrovams ir būtų įdomus mums patiems, juk organizuojame jį iš idėjos ir entuziazmo“, – atnaujintą šventės scenarijų komentuoja draugijos nariai.
Mūsų senoliai pirtyse dainuodavo. Šią jau primirštą tradiciją bus mėginama gaivinti per atidarymą ir per pačią šventę. Pirties sutartinė „Trys bičių, dobile“ nuvilnys „Pirties dienos 2013“ pradžioje ir pabaigoje – ją giedoti susiburs visi muzikantai, visi šventės dalyviai ir žiūrovai.
Muzika, kaip ir gera pirtis, sveikatina.
Muzika, kaip ir gera pirtis, sveikatina – ramina arba pažadina priblėsusias gyvybines galias. O kaip veikia šios abi terapijos drauge, įvertins renginio lankytojai. Kol jie kaitinsis pirtyse, greta įrengtoje scenoje skambės kanklės, gitaros, dūdmaišis, gongai ir Tibeto indai. Ypatingai turėtų nuteikti relaksacinės muzikos projektas „Ramybės sodas“, kurį pristatys grupės „Skylė“ atlikėjai: Rokas Radzevičius, Mantvydas Kodis ir Gediminas Žilys. Šventės uždarymo koncerte klausysimės muzikos ir prasmingų žodžių – dainuos žinomas bardas Domantas Razauskas.
Pirtyse ir paskaitose – mitiniai simboliai
„Pirties dieną“ rengiame ir tam, kad pasidalintume sukaupta patirtimi ir žiniomis“, – aiškina penktus metus gyvuojančios Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai – pirtininkai profesionalai ir mėgėjai. Šventėje jie ir renginio svečiai – pirčių entuziastai iš Latvijos, Rusijos bei Baltarusijos kvies į kūrybines dirbtuves, kur žada atskleisti įvairių paslapčių: kaip teisingai susirišti vantą, kaip gerai vanoti, kokios procedūros tinka pirtyje ir po pirties. Išmokusieji šių dalykų iškart galės pasipraktikuoti pirtyse.
Vienas iš renginio akcentų – pirties mitologija.
O jų bus kaip niekada įvairių. Be muziejaus teritorijoje veikiančios Dvaro pirties, geru garu vilios 100 vietų pirtis palapinė. Pirmieji joje šeimininkaus tarptautinių ir Lietuvos vanojimo čempionatų prizininkai. Draugijos Vilniaus klubo nariai drauge su atlikėju Raimondu Binkausku šioje pirtyje surengs unikalų garo ir vokalinės alchemijos seansą. 100 vietų pirtyje vyks ir tik moterims skirta programa „Laumių puota“.
Karališku garu vaišins į šventę pirmą kartą atriedėsianti pirtis-jurta. Jos sumanytojas ir šeimininkas verslininkas iš Judrėnų Antanas Poška spėja, kad pirmosios pirtys baltų žemėse buvo panašios į šią – dengtos veltiniu arba kailiais. Šventės svečiai iš Latvijos užkurs šiuolaikišką kupolo pavidalo pirtį. Išradingumu ir konstrukcijomis stebins ir kitos į šventę suvažiuosiančios mobiliosios pirtys.
Vienas iš renginio akcentų – pirties mitologija. Šiai temai šiemet skirta šventės konferencija. Veikalų apie baltų mitologiją autorius profesorius Rimantas Balsys pasidalins įžvalgomis apie pirties vaidmenį XVI–XVII a. Lietuvoje. Humanitarinių mokslų daktaras mitologas Dainius Razauskas kalbės apie mitinę krosnies simboliką, o svečias iš Latvijos gyduolis Ziedonis Karklinšas samprotaus apie jau seniai pamirštus ir dar gyvybingus pirties mitus.
Kokia šventė be linksmosios dalies? Jai šįsyk diriguos Kelmės folklorinis ansamblis „Knituva“, atvėsti po pirčių neleisiantis siautulinguose naktišokiuose.