Formuluokite tikslą
Kiekvienas spiningininkas, einantis ieškoti reikiamo voblerio, turi gana aiškią viziją, kokiu masalu geriausiai gaudyti lydekas ar ešerius vandens telkinyje, kuriame ruošiasi tai daryti. Kitaip tariant, jis numano, koks voblerio tipas geriausiai tiks tame ežere ar tvenkinyje. O ką daryti tam, kuris turi nedidelę patirtį?
Patarimas paprastas: formuluokite konkretų tikslą, kam tau reikalingas masalas, o tada beliks atsakyti į tris pagrindinius klausimus: a) kokios rūšies žuvis ketinama gaudyti tuo vobleriu; b) kokia vandens telkinio , kuriame planuojama spininguoti, gelmė; c) koks – sunkesnis ar lengvesnis už vandenį – masalas geriausiai tiks pasirinktam žūklės variantui. Žinoma, šie trys kriterijai dažniausiai neapibrėžia visų daugelio modelių savybių, tačiau jie yra esminiai.
Pradėkite nuo klasikinių
Klasikinis vobleris tai „minnow“ tipo masalas, turintis verpstės formą, primenančią žuvelės siluetą. Toks masalas, priklausomai nuo to, kaip jis nuspalvintas, gali imituoti aukšlę, ešeriuką, kuojytę, plakį, kūjagalvį ar kitokią masalinę žuvelę. Tiesiog reikia įsivaizduoti, kokias žuveles medžioja plėšrūnas, kurį sumanėte gaudyti. Jei tai – lydeka, puikiai tiks kuojos ir ešeriuko, o jei upėtakis – rainės ar kūjagalvio, jei sterkas – pūgžlio ar aukšlės imitacijos.
Priekinėje tokio masalo dalyje – galvoje įklijuotas liežuvėlis, kurio paskirtis dvejopa – panardinti plukdomą voblerį ir suteikti jam žaismą, primenantį plaukiančios žuvelės judesius. „Minnow“ tipo vobleriai – universaliausi. Šie masalai juda ne itin agresyviai, tačiau nardo žvitriai ir skleidžia vidutinio stiprumo virpesius, o toks žaismas patinka daugeliui plėšrūnų.
Vobleriai su stačiu kampu įklijuotais liežuvėliais, plaukia kelių centimetrų gylyje |
Lengvesnis už vandenį ar sunkesnis?
Voblerio plūdurumas – antroji svarbi masalo savybė, į kurią reikia atsižvelgti. Vobleriai skirstomi į lengvesnius už vandenį (floating – angl.), sunkesnius už vandenį (grimzlius, sinking – angl.) ir pakimbančius arba neutralaus plūdrumo (neutralus, suspending – angl.). Klasikiniai vobleriai – gali būti visų trijų tipų lygiai kaip ir specialūs vobleriai. Jei dar tik pradedate įvaldyti spiningavimo vobleriais meną, geriausia rinktis plūdurius modelius. Vėliau ateis laikas kitų dviejų tipų vobleriams. Plūdurus vobleris nekels keblumų, jei susipainios valas, nes visą laiką supsis vandens paviršiuje, kol išnarpliosite „barzdą“. Be to, išmoksite masalą pluldyti reikiamame gelmės horizonte.
Grimzliai „minnow“ vobleriai – savotiškas tradicinės vartiklės pakaitalas. Tokie vobleriai turi nemažai privalumų – jie sunkesni už plūdurius ir dažniausiai yra kompaktinės klasės, t.y. nedideli, bet masyvūs, todėl šiuos masalus galima užmesti žymiai toliau bei tiksliau nei kitus. Net prieš stiproką vėją. Tokie vobleriai ypač praverčia, kai klasikinės vartiklės salačių nedomina o lengvą voblerį reikiamą atstumą užmesti neįmanoma.
Štai „Salmo“ kompanijos sukurtas modelis „Thrill“ daugelyje šalių jau tapo bestseleriu, nes jis pritaikomas įvairiausiose žūklės sąlygose, jį galima plukdyti tiek kelių centimetrų, tiek kelių metrų gelmėje ir, žinoma, toli užmesti, nes 7 cm masalas sveria 12 g. Kitas sunkesnių už vandenį voblerių privalumas – galimybė nugramzdinti juos į pageidaujamą gelmę. Toks vobleris iš esmės – universalus masalas. Paprastai šio tipo vobleris būna su palyginti stačiu kampu įklijuotu liežuvėliu. Tai reiškia, kad šis masalas labai masinančiai vinguriuoja reikiamoje gelmėje ir nenukrypsta į kitą vandens horizontą. Svarbu ir tai, kad tokį voblerį galima naudoti tiek upėje, tiek ežere.
Siauras liežuvėlis rodo, kad vobleris tinkamiausias spininguoti tėkmėje |
Pakimbantys vobleriai – taip pat gana sunkūs, irgi neblogai skrieja prieš vėją. Bet jų tiesioginė paskirtis – ypatingas žūklės metodas, kuris vadinamas „tvičingu“. Pakimbantis masalas puikiai tinka šokdinti jį gelmėje kaip nartų eržiliuką – šuoliukais, kurių metu vobleris laigo į šonus. Tarp šuoliukų – pauzės, per kurias masalas tampa ypač apetitiškas, nes nerūpestingai pakimba palei dugną. Jei tai atsitinka lydekos atakos zonoje, plėšrūnė prieš
tokią pagundą neatsilaiko.