Ilgaliežuviai ar trumpaliežuviai?
Paprastai ilgi liežuvėliai būna įklijuoti į masalo korpusą smailiu kampu, neviršijančiu 30 laipsnių. Ilgaliežuviai vobleriai, kurių liežuvėliai ypač platūs, plukdomi velke, gali panerti į net į 15 m gelmę. Trumpi liežuvėliai įklijuojami 30-90 laipsnių kampu. Tokie vobleriai, kurių liežuvėliai įklijuoti 30-70 laipsnių kampu, paneria paprastai 0,5-5 m.
Tad, renkantis voblerį, reikia atsižvelgti į tai, kokia gelmė vandens telkinyje, kuriame spininguosite, ir į kokią gelmę reikės panardinti masalą. Vobleriai su statesniais liežuvėliais paprastai labiau tinkami spininguoti upėse, o su nuožulnesniais – ežeruose ir tvenkiniuose. Tačiau šis kriterijus labai sąlyginis.
Dar viena voblerių grupė – masalai su 80-90 laipsnių kampu įklijuotais liežuvėliais. Šie masalai paprastai žymimi abreviatūra SSR (super shallow runner – angl.), nes paneria vos 5-30 cm.
Be to, yra dar ypatinga voblerių rūšis – beliežuviai vobleriai (poper – angl.). Šie masalai plukdomi vandens paviršuje ir nepaneria visiškai. Liežuvėlį jiems atstoja piltuvėlio formos įduba priekinėje „galvos“ dalyje. Masalą truktelėjus, forma sukelia purslų debesėlį arba vandens bulktelėjimą, kai kurie tiesiog iššoka iš vandens ir šlepteli, todėl pagal sukeliamą efektą jie vadinami pursliais, bulksiais arba šlepsiais.
Liežuvio forma ir vingrumas
Voblerio savybės tiesiogiai priklauso ne tik nuo liežuvėlio ilgio ir voblerio formos, bet ir nuo liežuvėlio formos. Spiningautojas turi žinoti, kad vinguriuojančio voblerio nukrypimai į šonus nuo sąlyginės judėjimo ašies yra tuo didesni, kuo voblerio liežuvėlis platesnis.
Žodžiu, jei įklijuosim tam pačiam vobleriui dvigubai didesnį liežuvėlį, jis nardys į šonus dvigubai toliau nuo judėjimo ašies. Siauriems ir ilgiems „minnow“ vobleriams netinka platūs liežuvėliai, kurie šių masalų žaismą paverčia chaotišku šokiu, tačiau tokie liežuvėliai puikiai „užveda“ apkūnius „crank“ ir plokščius aukštanugarius „shad“ voblerius.
Vienintelis atvejis kai negalioja liežuvėlio pločio taisyklė – slim modeliai. Nors šių banano formos voblerių liežuvėliai – siauri ir nedideli, tačiau vobleriai plaukia plačiais vingiais.
Dydis lemia laimikį
Trečias kriterijus, pagal kurį pasirenkamas vobleris, yra masalo dydis. Tai padaryti lengviausia, nes pakanka atsižvelgti į žuvų, kurias rengiamasi vilioti masalu, dydį, o taip pat į grobio, kurį plėšrūnai konkrečiu metų laiku dažniausiai medžioja, gabaritus.
Paviršiumi plukdomi vobleriai neturi liežuvėlių |
Šapalui nelogiška būtų siūlyti 14 cm voblerį, kuriuo sėkmingai viliojamos lydekos. Net ir stambūs šapalai dažniau stveria 5-6 cm voblerį. Tokio pat dydžio vobleris tinka vilioti meknes. Sterkui galima siūlyti 9-12 cm voblerį, ešeriui 3-9 cm, upėtakiui 2,5-7 cm, salačiui 6-9 cm, šlakiui 6-10, lašišai 9-12 cm.
Žūklavietės tipas taip pat lemia pasirenkamo voblerio dydį. Jei žūklavietė maža ar vidutinė upė, tiek lydekas, tiek ešerius ar šapalus patartina vilioti mažesniais masalais, nes plėšriųjų žuvų grobis tokiuose vandens telkiniuose – smulkesnis. Tad lydekoms gaudyti čia puikiai tiks 7-9 cm, o kitoms žuvims – 3-6 cm vobleriai.
Didelėje upėje reikalingi stambesnio kalibro masalai – lydekoms 9-12 cm, o kitoms žuvims – 5-7 cm vobleriai. Ežere masalo kalibras priklauso nuo vandens telkinio gylio, tačiau ežere ar solidžiame tvenkinyje vienareikšmiškai naudojami didesni masalai: lydekoms – 12-20 сm vobleriai, o kitoms plėšriosioms žuvims – 6-12 cm vobleriai.