Speciali „Facebook“ grupė „Žūklės laimikis“. Junkitės prie 6200 žūklės mėgėjų.
Pasaulyje suskaičiuojama daugiau nei 350 ryklių rūšių, o patys rykliai atsirado daugiau nei prieš 350 milijonų metų. Didžioji dauguma ryklių yra plėšrūs. Rykliams būdinga labai gera uoslė, jie taip pat gerai jaučia vibraciją vandenyje.
Kai kurie rykliai stebina dydžiu. Tačiau ryklys goblinas pribloškia ir išvaizda. Jis, panašiai kaip ir ilgasnukė chimera, – vienas keisčiausių ir nesimpatiškiausių vandens gyvių. Kūnas pagaugais eina jau vien pamačius šį ryklį, o ką jau kalbėti apie jo nasrus. Dėl specifinės kraujotakos jis yra rožinės ar rausvos spalvos.
Manoma, kad rykliai goblinai atsirado maždaug prieš 125 mln. metų. Pirmą kartą Japonijos mokslininkų aprašytas 1898 m.
Kai kurie rykliai stebina dydžiu. Tačiau ryklys goblinas pribloškia savo išvaizda.
Mokslininkai apie ryklius goblinus žino nedaug
Šios žuvys gyvena didesniame nei 100 metrų gylyje ir labiausiai yra paplitusios vandenyse netoli Japonijos krantų (čia tinklais sužvejota daugiausia tokių ryklių, nors paplitę jie ir Meksikos įlankoje, prie Australijos, Afrikos krantų). Giliausia vieta, kurioje sugautas toks ryklys – 1300 m.
Suaugusio ryklio ilgis apie 2-3 metrus. Didžiausias iki šiol sugautas ryklys goblinas svėrė 210 kg, jo ilgis buvo 3,8 m.
Mokslininkai apie šiuos ryklius žino labai nedaug, nes tokių ryklių nebesutinkama jau šimtus metų, juk jie gyvena pačiame vandenyno dugne. Kartais šie rykliai vadinami „gyvosiomis fosilijomis“. Jis yra vienintelis Mitsukurinidae šeimos atstovas.
Minta giliavandeniais kalmarais, krabais, žuvimis.
Ryklio nosis panaši į paukščio snapą ir yra labai jautri – ji padeda baisuokliui orientuotis tamsoje. O vienas iš didžiausių klausimų, kankinančių biologus – kodėl ryklio kepenys tokios didelės. Jos sudaro net ketvirtadalį jo svorio.
Kyla klausimas, ar toks ryklys pavojingas žmogui? Kadangi jis gyvena labai giliai, narui sutikti šią pabaisą nėra jokių šansų. O tradiciškai pavojingu žmogui laikomas ryklys, ilgesnis nei 80 cm.
Ištrauktas į krantą ilgai negyvena
Taip jau susiklostė, kad gyvų ryklių goblinų ištraukta ne tiek jau ir daug. Dažniausiai įsipainioję į žvejų tinklus šie siaubūnai būdavo iš gelmių ištraukti jau negyvi.
Vieninteliai kiek dėkingesni tyrinėtojams atvejai – Tokijo universiteto akvariume toks ryklys išgyveno savaitę. Tiek pat laiko jo giminaitis paviešėjo Tokijo jūrų muziejuje. Ko gero, šioms giliavandenėms žuvims dėl didelio slėgio skirtumo neįmanoma prisitaikyti prie tų sąlygų, kuriomis gyvename mes, žmonės.