Situaciją aiškinasi ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.
Užsienio reikalų ministerija nurodo, kad vėlų antradienio vakarą, apie pusę dešimtos vakaro, sulaukus skambučio ministerijoje, netrukus buvo informuoti ambasados konsuliniai pareigūnai.
„Ambasados pastangos aiškintis incidento aplinkybes nedavė rezultatų, nes Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijose ne darbo metu gauti informaciją apie incidentą yra neįmanoma“, – rašoma URM laiške, kuriuo atsakoma į parlamentarės Aurelijos Stancikienės paklausimą.
Anot pranešimo, vėliau Londono policija ambasadą informavo, kad Lietuvos pilietis buvo sulaikytas dėl įžeidžiamų žodžių/elgesio olimpinių Lietuvos ir Nigerijos krepšinio rungtynių metu – nacistinių rankų gestų demonstravimo, „beždžionės“ garsų skleidimo ir kitų rasinės neapykantos veiksmų vykdymo.
„Atkreipiame dėmesį, kad Jungtinėje Karalystėje taikomas „nulinio pakantumo„ bet kuriam galimam rasistiniam veiksmui principas, kuris Olimpinių žaidynių metu taikomas ypatingai griežtai“, – rašo URM laiške, kurio kopiją gavo BNS.
URM taip pat atkreipė dėmesį, kad sulaikytasis, turėdamas tokią teisę, nesikreipė į ambasadą dėl konsulinės pagalbos suteikimo.
„Šį teismo sprendimą gali skųsti tik pats pilietis, ir tai yra vienintelis teisinis būdas jį pakeisti arba panaikinti. Jeigu pilietis kreipsis į ambasadą arba URM, esame pasirengę suteikti visokeriopą pagalbą pagal savo kompetenciją“, – nurodo URM.
„Ambasados darbuotojai skyrė ypatingą dėmesį šiam atvejui, o sulaikytojo žmona buvo informuojama apie ambasados veiksmus“, – teigia ministerija.
Pranešimą apie incidentą penktadienį išplatino ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, kuris teigia siekiantis išsiaiškinti visas faktines aplinkybes.
„Informuojame, kad apie šį nemalonų incidentą žinome ir, siekdami išsiaiškinti visas faktines aplinkybes, glaudžiai bendradarbiaujame su Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje“, – rašoma pranešime spaudai.
Anot pranešimo, penktadienį popiet numatytas bendras ambasados atstovų bei Lietuvos olimpinės delegacijos vadovų posėdis dėl susidariusios situacijos.
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę Londone palaikantys sirgaliai teigia, kad vieną iš jų rasizmu apkaltinusi britų teisėsauga neteisingai interpretavo skanduotę.
Žiniasklaidai atsiųstame pranešime sirgaliai pareiškė smerkiantys bet kokias rasizmo formas ar diskriminaciją dėl odos spalvos, rasės, seksualinės orientacijos ar religijos.
„Lietuva yra kentėjusi nuo brutalių fašistinių nacių Vokietijos ir Sovietų Sąjungos režimų, ir jos žmonės puikiai supranta milžinišką skausmą, psichologinę ir ilgalaikę etninės diskriminacijos žalą“, – rašoma angliškai išplatintame pranešime.
„Antradienį įvykęs incidentas, kai vienas iš keliaujančių krepšinio rinktinės sirgalių buvo sulaikytas, buvo visiškai apgailėtinas ir šokiravo mažą šalį, kurios žmonės visiškai netiki tokių kaltinimų pateikimu“, – teigia sirgaliai.
„Šio ir visų kitų fanų skanduotė buvo visiškai nesuprasta ir netinkamai interpretuota persirengusių policijos pareigūnų, kurie atliko areštą. Minėtas gestas – vienos ar dviejų rankų pakėlimas po plojimo – dažnai naudojamas Lietuvoje sporto renginiuose ir jokiu būdu nėra “nacių saliutas„. Net pati tokia mintis yra visiškai pasibjaurėtina Lietuvos sirgaliams“, – rašoma pareiškime.
Pranešime teigiama, kad dėl rasistinių veiksmų nuteistas 36 metų sirgalius pateiks apeliaciją. Be to, sirgaliai kaltina, kad policija pradangino jo asmens tapatybės kortelę, grynuosius, mobiliuosius telefonus.
Per Lietuvos ir Nigerijos vyrų krepšinio rinktinių rungtynes Londono olimpinėse žaidynėse sulaikytam Lietuvos piliečiui vietos teismas trečiadienį skyrė baudą dėl rasinės neapykantos veiksmų.
Anot Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, bauda skirta dėl įžeidžiamo elgesio už tai, kad skleidė beždžionės garsus, atliko nacistinius rankų judesius ir kitus rasinės neapykantos veiksmus.
Pats sirgalius Lietuvos žiniasklaidai sakė buvęs neteisingai suprastas.
Keliomis dienomis anksčiau britų žiniasklaida paskelbė nuotrauką iš rungtynių tarp Lietuvos ir Argentinos. Joje matyti ranką į viršų iškėlęs lietuvių aistruolis, šalia stovint juodaodžiams prižiūrėtojams. Kai kurie stebėtojai tai įvertino kaip nacistinio pasisveikinimo gestą.