Seimui prieš beveik dvejus metus uždraudus nuo 22 val. parduotuvėse prekiauti alkoholiniais gėrimais, šią veiklą vykdę verslininkai netruko sugalvoti būdą, kaip apeiti Alkoholio kontrolės įstatymą. Visą parą veikiančias parduotuves pavertę barais bei kavinėmis, jų savininkai šią įstatymo nuostatą pavertė parodija. Kaune šiuo metu yra maždaug 30 vadinamųjų barų, kuriuose alkoholio galima įsigyti ir naktį.
„Ne tik visame mieste, tačiau ir miesto centre turime problemų su alkoholio prekyba. O kuo daugiau pigaus alkoholio prekybos taškų, tuo daugiau rūpesčių“, – sakė laikinasis Centro policijos komisariato viršininkas Danas Česnauskas.
Prilygino verslo žlugdymui
Kauno tarybos narys Rytis Šatkauskas įsitikinęs, jog norint panaikinti netvarką, būtina pradėti nuo netobulo Seimo priimto įstatymo. „Tai vieša paslaptis – tos vietos nėra nei kavinės, nei barai, tačiau jos prekiauja kaip parduotuvės. Reikia pripažinti, kad Seimas, padarydamas tokias nuostatas, priskaldė malkų. Reikėtų pakeisti nuostatą dėl alkoholio išsinešimo. Reikėtų organizuoti tarybos kreipimąsi į Seimą, kad jis pakeistų minėtą įstatymo nuostatą“, – sakė politikas.
Šešias prekybos vietas, kuriose naktį galima įsigyti alkoholio, valdančios bendrovės „Onrama“ komercijos direktorius Modestas Novickas teigė, jog įvykdžius R.Šatkausko įvardytą planą, tokio pobūdžio verslas būtų pasmerktas žūti. „Tai būtų totalus verslo žudymas. Mes tokiu atveju neišgyventume. Kalbant apie mūsų klientų ir aplinkinių gyventojų saugumą, daugelis yra įsidiegę stebėjimo sistemas, esame sudarę sutartis su saugos tarnybomis, – tvirtino verslininkas. – Mūsų naktiniai barai parduoda tik maždaug 1–2 proc. viso alkoholio, parduodamo Kaune. Žmones reikia paveikti švietimu. Mes juk nepuolame žmonių kviesti pirkti alkoholio“.
„Jeigu sutvarkytume ir uždraustume tokią prekybą, dalis žmonių, kurie perka iš jūsų, nueitų ir nusipirktų iš nelegalaus taško. Bet ta dalis butų žymiai mažesnė negu ta, kuri nenueitų niekur arba nusipirktų laiku ir naktį nesišlaistytų, nebūtų sumušta, – R.Šatkauskiui oponavo Nacionalinės alkoholio ir tabako kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga.
Statistika kalba už save
Kauno miesto tarybos narys Kęstutis Mikėnas pabrėžė, jog šioje situacijoje draudimais nieko nepasieksi: „Turi būti logiški sprendimai. Turi būti paruoštas visas taisykles apimantis ir visų interesus atitinkantis tarybos sprendimas. Tada jį galima ir vykdyti“.
Politikui suskubo paprieštarauti A.Veryga: „Tuos, kurie galvoja, jog ribojimai ir draudimai neturi jokios prasmės, aš turiu nuliūdinti. Per beveik dvejus metus 30 proc. sumažėjo alkoholinių psichozių, 30 proc. sumažėjo apsinuodijusių žmonių ir 60 proc. sumažėjo neblaivių vairuotojų užmuštų žmonių. Tai čia blogai? Kur jūs matote priskaldytas malkas?“.
Pateikė JAV pavyzdį
Birželį JAV praleidęs miesto meras Andrius Kupčinskas pasakojo, jog ten daugiau nei 5 proc. alkoholio savo sudėtyje turinčiais gėrimais prekiaujama tik specializuotose parduotuvėse. Be to, anot mero, amerikiečiai itin griežtai kontroliuoja perkančiųjų amžių.„Perkant alkoholį visur reikia parodyti amžių įrodantį dokumentą. Nors mano vyresniems kolegoms ir nereikėdavo – iš akies matydavo, man dokumentą reikėdavo rodyti visur, – pasakojo meras. – Aiškesnis reglamentavimas pas mus sudarytų normalesnes sąlygas prekybai. Dabar yra parodija. Didžiausia problema ta, kad prekyba įstatymais yra apibrėžta tik iš dalies. Ir tai sudaro prielaidas improvizuoti“.
Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius akcentavo, jog mieste veikiančios institucijos neturi pakankamai stiprių svertų, kuriais galėtų kontroliuoti naktinę prekybą.
„Mano nuomone, jeigu iš Alkoholio kontrolės įstatymo vietos „alkoholį vartoti vietoje ir išsineštinai“ būtų išbraukta antra dalis, ši problema išsispręstų ir nebevargintų tokių barų kaimynystės nenorinčias bendruomenes“, – patikino valdininkas.