Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2009 05 28

Vyskupai į EP ragina rinkti politikus, kurie gintų „šeimą, tėvų religiją, tautinę kultūrą“

Artėjant Europos Parlamentaro (EP) rinkimams savo žodį tarė ir Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija.
Sigitas Tamkevičius
Sigitas Tamkevičius / „Scanpix“ nuotr.

Lietuvos vyskupų konferencija (LVK) ketvirtadienį paskelbė kreipimąsi, kuriuo ragina žmones dalyvauti rinkimuose, taip pat nurodo, kokius politikus norėtų matyti Europarlamente.

„Vyskupai nori paraginti, kad žmonės dalyvautų rinkimuose. Nors Europos Parlamentas atrodo žmonėms labai tolimas, bet visa tai, kas ten svarstoma, atsiliepia visai Europai. Todėl labai svarbu, kad ten pasiųstume tokius deputatus, kurie gintų tai, ką reikia ginti“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė LVK pirmininkas arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

Arkivyskupas nurodė ir tai, ką, LVK manymu, reikia ginti - pagarbą žmogaus gyvybei nuo pradėjimo iki natūralios mirties, pagarbą šeimai, pagrįstai vyro ir moters santuoka, dirbančiųjų teises, etiškai atsakingą ekonomiką, solidarumą su silpnaisiais ir vargstančiais, taikos išsaugojimą.

„Rinkime politikus, kurie pasiryžę ginti šeimą, tėvų religiją ir tautinę kultūrą. Sustiprinkime parlamentą tais, kuriems katalikiška moralė ir Šventojo Tėvo autoritetas nėra tušti žodžiai. Lietuvos atstovams turėtų būti svarbu, ar Europa išliks krikščioniška“, – baigiamas LVK kreipimasis.

Vyskupų konferencijos išsakytos nuostatos nemažai punktų nurodo į valdančiąją Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, tačiau arkivyskupas neigė sąsajas, sakydamas, jog konferencija išsakė bendras nuostatas, o toks pareiškimas nelaikytinas kišimusi į politinį valstybės gyvenimą.

„Nemanau, kad turėtų būt palaikytas (kišimusi į politiką - BNS). Bažnyčia tikrai nesako, kad jai visai neįdomus politinis gyvenimas, bažnyčia nėra tik vyskupai ir kunigai, bet yra visa Dievo tauta, tikintieji, mes raginam bažnyčios narius, kad jie būtų aktyvūs politikai, jei vyskupai nusišalintų, sakytų, mums visai neįdomu, kas vyksta pasauly, tokie ir būtų vyskupai“, – sakė S.Tamkevičius.

Į klausimą, ar jų kreipimasis tiesiogiai nenurodo tikintiesiems balsuoti už konservatorius, LVK vadovas atsakė „mums taip neatrodo“.

„Mes skelbiame principus, ir jei šiems principams pritars ir kai kurios partijos, kurios truputį į kairę, mes tik laimingi būsim. Kam pritaikyti tuos principus, tegu žurnalistai ar kas kitas taiko, o mes išdėstom principus, žmonės turi žinot, kas bažnyčiai rūpi, ir kad dalyvautų rinkimuose atsakingai“, – aiškino arkivyskupas.

Paklaustas, ar LVK užtikrins, kad kunigai tikinčiųjų neagituotų balsuoti konkrečiai už kurią nors partiją, S.Tamkevičius sakė, kad „ir tėvai garantuoti negali už savo vaikus kartais“, ir pripažino, kad tokių atvejų būna.

„Kunigų yra visokių pažiūrų, ir vyskupus pasiekia, pavieniai atvejai, kai kunigai įvardija vieną kandidatą ar partiją, mes į tai visada reaguojam ir esam įsitikinę, kad tai didelė klaida, kuri kenkia sielovadai“, – sakė arkivyskupas.

Pagal Konstituciją, valstybė pripažįsta tradicines Lietuvoje bažnyčias bei religines organizacijas, tačiau valstybinės religijos nėra.

Konferencijoje kalbėta ir apie diskusijas viešojoje erdvėje vis sukeliančią šeimos koncepciją bei ketinimus jos pagrindu keisti teisės aktus. Vyskupijos atstovai išsakė paramą dabartinės Vyriausybės įgyvendinamai šeimos politikai, tuo pačiu nuogąstaudami, kad „nebūtų traukiamasi atgal“.

„Bažnyčia patenkinta šeimos koncepcija, kurią priėmė ana Vyriausybė, ji pakankamai gera, bet nerimą kelia tai, kad nemažai girdįs balsų, kad tą politika norima keist, vyskupai susirūpinę tuo“, – sakė S.Tamkevičius.

LVK generalinis sekretorius monsinjoras Gintaras Grušas tvirtino, jog šeimos koncepcija, šeima įvardindama tik santuoką, „žymiai aukščiau pakėlė šeimos vertę“.

„Buvo bandoma devalvuoti šeimos vertę iki namų ūkio vieneto, kad šeima įvertinama tik tas, kad gyvena po vienu stogu ir naudojasi vienu šaldytuvu. Šeimos koncepcija žymiai aukščiau pakėlė šeimos sampratą ir nurodė, kad įstatymai būtų atitinkamai adaptuoti, ir rūpestis yra, kad nebūtų traukiamasi atgal, tokių balsų jau girdėti“, – sakė G.Grušas.

Nors ragina saugoti gyvybę nuo jos pradėjimo momento, tačiau vienišų motinų, ne santuokoje susilaukusių vaikų, bažnyčia šeima nevadina. „Pagal šeimos koncepciją, viskas priklauso nuo to, kaip vaikas atėjo į pasaulį. Yra dvi atskiros (kategorijos – BNS), ar tai šeima, ar vaiko ir motinystės santyki“, – sakė G.Grušas.

Arkivyskupas S.Tamkevičius, principą, kodėl šeima – tik santuokoje, aiškino pagal dviratininko ir piloto analogiją.

„Yra vairuotojas, kuris dviratį vairuoja, ir yra, kuris lėktuvą vairuoja. Manau, kad tas, kur dviratį vairuoja, gal netiktų jam norėt, kad jis būtinai būtų vadinamas lakūnu. Šeima pilna tradicinė yra vyras, moteris ir jų santuoka, o po to gali būt nepilna šeima, kaip nors kitaip pavadinama, bet tarp sąvokų turi būt daromas skirtumas, nes kai susimaišoma tarp sąvokų, daug kas gyvenime susimaišo“, – sakė arkivyskupas.

Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP visoje Europoje vyks 2009 metų birželio pradžioje, Lietuvoje – birželio 7 dieną. Lietuvoje renkama 12 europarlamentarų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos