Šią savaitę Kenijos sostinėje Nairobyje posėdžiaujantys UNESCO ekspertai pabrėžė, kad prancūzų gastronomija yra „socialinis paprotys, kuriuo siekiama pažymėti asmenų ir bendrijų svarbiausius gyvenimo momentus“.
Dėl šios priežasties turtinga prancūziška virtuvė, išsiskirianti stalo etiketo ir patiekalų pateikimo tradicijomis, atitinka sąlygas, keliamas nematerialaus paveldo objektams.
Prancūzijos ambasadorė prie UNESCO Catherine Colonna pagyrė ekspertų sprendimą, pareiškusi, kad ji „prisideda prie kultūrinės įvairovės“.
„Prancūzai labai mėgsta susirinkti kartu sočiai pavalgyti ir išgerti bei tokiu būdu pasimėgauti maloniu laiku. Tai dalis mūsų tradicijos – gana aktyvios tradicijos“, – pridūrė ji.
Prie šios tradicijos taip pat priskiriamos vynų derinimo prie patiekalų taisyklės, stalo serviravimo, tikslūs taurių vandeniui, raudonam arba baltam vynui išdėstymo papročiai.
Prancūzijos misijos, teikiančios pasiūlymus UNESCO komitetui, vadovas Francis Chevrier taip pat pasveikino šį sprendimą.
„Labai svarbu, kad žmonės Afrikos kaimuose ir visur kitur suvokia, jog maisto išmanymas yra jūsų bendruomenės vertybė, kurią dera puoselėti“, – pabrėžė jis.
„Tai nuostabu. Puiki žinia Prancūzijos kultūrai, Prancūzijos paveldui – mūsų virtuvę, mūsų gastronominį paveldą pakviesti atsisėsti prie aukštojo UNESCO kultūros stalo“, – pridūrė F.Chevrier.
Tačiau šis žingsnis sukėlė būgštavimų, kad UNESCO paveldo etiketė gali būti naudojamas komerciniams tikslams.
Tuo tarpu ispaniškasis flamenkas įtrauktas į šį sąrašą, siekiant „padidinti žinojimą apie nematerialų kultūros paveldą, skatinant žmonių kūrybingumą ir pagarbą tarp bendruomenių“.