Kas šį filmą paverčia ypatingu?
- Paprasta ir aiški istorija. Plėšrūnas yra godžių ir toksiškų korporacijų simbolis. Korporacijos išnaudoja pavojingomis sąlygomis dirbančius žmones. Žiūrovai susitapatina su herojais, nes dažniausiai jaučiasi išnaudojimo aukomis;
- Mergelė, o ne vyras nugali drakoną, bet didvyre ji tampa „atsitiktinai“;
- Drakonas rodomas dalimis, todėl auditorija priversta fantazuoti. Tai jį paverčia dar baisesniu. Senesniuose filmuose galima matyti judančias lėles, o čia animatronika yra pasiekusi brandos viršūnę. Efektai yra realistiški.
Kova su kapitalistiniu drakonu
Filmo plakate perspėjama: „Kosmoso erdvėje niekas negali išgirsti tavęs rėkiant.“ Tai iš karto įtraukia emociškai, tačiau kyla klausimas: kodėl rėkia herojai? Gal iš baimės ar skausmo? Ne. Dėl užgauto socialinio teisingumo jausmo.
Korporacija „Weyland-Yutani“ septynių komandos gyvybių sąskaita siekia pargabenti į žemę neužmušamą plėšrūną (vadinamąjį „Xenomorph“) iš planetos LV-426, todėl likusią filmo dalį jie užsiima tuo, kas žiūrovams patinka labiausiai, – kovoja su antihumaniška sistema.
Režisierius iš karto leidžia suprasti, kad virvutes užkulisiuose tampo korporacijos atstovas laive „Hyperdyne Systems 120-A/2“ androidas, apsimetantis mokslininku Ashu (akt. Ianas Holmas).
Juodaodis Parkeris (akt. Yaphetas Kotto) su savo baltuoju draugeliu darbininku Brettu (akt. Harry Deanas Stantonas) kuria savotišką profesinę sąjungą, kuri nesėkmingai bando išmušti daugiau pinigų ir priešintis kontrakte nenumatytai užduočiai – ištirti, kas skleidžia paslaptingą signalą iš planetos. Komanda nesijaučia gelbėtojais. Tai yra užguita darbo liaudis, kuriai bet koks nukrypimas nuo normos reiškia ne atradimo džiaugsmą, o pavojų.
Ripley (akt. Sigourney Weaver) nenori į laivą įleisti komandos narių, nes Kane'ui (akt. Johnas Hurtas) prie veido planetoje prisisiurbė kažkoks krabas. Taip būtų pažeistas karantinas, bet duris atidaro androidas, argumentuodamas, kad vykdo laivo vado įsakymą. Kapitonas Dallasas (akt. Tomas Skerrittas) Ripley vėliau tiesiai šviesiai pareikš, kad vykdo korporacijos nurodymus, nepaisydamas saugumo instrukcijų.
Toks elgesys sukelia grėsmę visai komandai, nes prisisiurbėlis krabas Kane'o organizme augina plėšrūną, kuris, išsprogęs iš krūtinės, pasislepia laive. Niekas taip ir nepasako atsisveikinimo kalbos prieš karstą su „drakono inkubatoriaus“ kūnu iššaunant į atvirą kosmosą. Tai rodo, kad laivo komanda susiskaldžiusi, todėl ji problemas sprendžia neefektyviai.
Mokslininkas androidas komandai prieš drakoną siūlo pasitelkti liepsnosvaidžius, nes esą gyvūnai bijo ugnies. Fizikai teigia, kad liepsnosvaidis kosminiame laive būtų itin prasta idėja, nes ugnis greitai išdegintų deguonį. Beje, kapitonas bando patikrinti, ar androido siūlymas yra geras, bet borto kompiuteris atrašo, kad trūksta duomenų atsakymui apskaičiuoti. Žiūrovai supranta, kad borto kompiuteris yra suktas, kaip ir pati korporacija.
Galų gale paaiškėja, kad evakuotis iš laivo visiems nepavyktų, nes gelbėjimosi valtis per maža. Net čia korporacija sutaupė personalo sąskaita.
Žodžiu, korporacija daro viską, kad pasiektų savo tikslą parsigabenti nenugalimą drakoną ginklų pramonės reikmėms, ir spjauna į darbuotojus, kuriems žiūrovas ima jausti simpatiją.