A.Maco teigimu, COVID-19 pandemijos akivaizdoje kitokių negalavimų turintys žmonės nebesikreipia į gydymo įstaigas.
Profesorius minėjo, kad vieno pagal sergamumo rodiklius raudona zona paskelbto rajono gydytojai sako, kad neliko ligonių, jie neatvyksta į priėmimą. Esą nieko panašaus, kad visi jaučiasi puikiai.
„Po pavasarinio COVID-19 ligoninių „privėrimo“ – šiais metais mačiau išsilavinusius, socialius, aktyvius, daugelį metų sėkmingai besigydžiusius savo ligą žmones, kuriems navikas per šį pavasarį peraugo pilvo sieną. Gal visgi atsigręžime ir į kitus juodžiausius scenarijus?“ – interviu 15min sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas profesorius A.Macas.
„Nepraraskim razumėlio“
– Kas dieną fiksuojami nauji susirgusių COVID-19 rekordai, daugėja mirusių nuo šios infekcijos. Tiek sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tiek epidemiologai prognozuoja, kad tai – ne pabaiga, kalbama ir apie tai, jog jei nesusiimsime, situacija gali tapti nevaldoma. Kaip padėtį vertinate jūs?
– Žinoma, tai ne pabaiga. Kaip Winstonas Churchillis sakė – „tai ne pabaiga, tai net ne pabaigos pradžia, tai galbūt – pradžios pabaiga“.
Tačiau ar verta dėl to prarasti blaivią nuovoką? Mano šviesios atminties auklėtojas, matematikos mokytojas, „smetoninis“ panevėžietis sakydavo – „nepraraskim razumėlio“.
Tad dabar norėtųsi santūrumo, o ne entuziastingo skandavimo „skrenda neganda juoda“.
– Kaip prognozuotumėte, kaip padėtis gali keistis toliau? Vyriausybė įvedė naujus ribojimus koronaviruso plitimui stabdyti: nuo lokalių karantinų keliolikoje savivaldybių iki barų, kavinių darbo laiko trumpinimo, privalomo klientų registravimo. Kaip vertinate šias ir kitas priemones?
– Suprantu Vyriausybę. Manau, kad mieliau būtų to nedarę. Juk Vyriausybė ilgai laikėsi mūsų neuždariusi. Nesiskųskime. Neabejoju, kad vyrams ir moterims iš Gedimino g. 11 yra labai sunku.
Tačiau į Vyriausybę pažvelkime kitaip – pažvelkime kaip į save. Juk Vyriausybė nėra jie. Tai esame mes. Mes juos delegavome, nes pasitikėjome. Ir nereikia sakyti nieko kitaip. Kad aš rinkau Antaną, o valdo Petras. Viskas teisinga – Petrui rinkėjai pridėjo daugiau bendražygių, Antanui – ne.
Realiai Vyriausybė yra visuomenės ir jos emocinės būklės atspindys.