Lietuvos žvalgyba grėsmių Lietuvos saugumui vertinime nurodo, kad didžiausia grėsmė kyla iš Rusijos ir Kinijos, kuri, anot tarnybų, didina geopolitinę įtaką ir kuria prielaidas jos ekonominiuose projektuose dalyvaujančių valstybių pažeidžiamumui.
„Aktyvi Kinijos investicijų skvarba užsienio šalyse kelia išteklių ar infrastruktūros kontrolės praradimo, manipuliavimo rinka ir politinės įtakos riziką“, – rašoma vertinime.
Ekonominiais svertais Kinija, anot žvalgybos, „siekia įgyti spaudimo priemonių ir užsitikrinti kai kurių Europos valstybių politinę paramą jai svarbiais klausimais: dėl Taivano ir Tibeto nepriklausomybės, diplomatinių ryšių su Taivanu nutraukimo, aukščiausių šalių pareigūnų susitikimų su Dalai Lama, Pasaulio prekybos organizacijos reformos, rinkos ekonomikos statuso suteikimo Kinijai“ ir kitais.
Nori investuoti į infrastruktūrą
Glaudžių santykių su Kinija, ypač dėl konkrečių investicijų, siekia ne viena Lietuvos savivaldybė. Miestų ir rajonų atstovai lankosi tarptautiniuose Kinijoje organizuojamuose renginiuose, į svečius kviečiasi šios šalies politikus ar verslininkus.
Ar savivaldybių vadovai mato rizikų, o gal visgi tik bendradarbiavimo naudą?
Praėjusių metų birželį į komandiruotę milijoniniame Kinijos Ningbo mieste vyko Alytaus meras Nerijus Cesiulis. Su šiuo miestu, anot mero, Alytus jau keletą metų bendradarbiauja pagal sutartį.
Komandiruotėje N.Cesiulis pasakojo lankęsis parodoje, kurioje prisistatinėjo Lietuva, bei investicijų forume, kur miesto vadovas kalbėjo apie Alytų.
Mūsų tikslas – kad ateitų investicijos.
„Merai, kurie atvyksta į šį forumą, pristato savo miestus potencialiems investuotojams, kurie užduoda daugybę klausimų ir domisi investicijomis. Mūsų tikslas – kad ateitų investicijos.
Be abejo, kinai nori investicijų į savo miestus, į savo infrastruktūras. Tai tas [ryšys] abipusis“, – 15min komentavo N.Cesiulis ir pridūrė, kad Kinijos verslininkai ir politikai yra lankęsi ir Alytuje.