Mes užprogramuoti išgyventi. Kur slypi mūsų stiprybė?

Atsparumas yra žmogaus prigimties dalis. Atkaklumas ir ištvermė užklupus negandoms nėra mūsų programinės įrangos klaida – tai labai naudinga mūsų smegenų aparatinės įrangos savybė.
Vyras kopiantis į kalną
Vyras kopiantis į kalną / 123RF.com nuotr.

Jaučiatės pažeidžiamas? Jūs toks ne vienintelis. Vienas iš šiandieninės koronaviruso pandemijos rezultatų yra sustiprėjęs mūsų pažeidžiamumo jausmas. Staiga mes visi skausmingai aiškiai supratome, kaip viskas trapu – mūsų sveikata, darbas, institucijos, gyvenimo būdas. Pandemija privertė mus apmąstyti labai nelinksmus įvykius ir šitokiu būdu užkabino labai giliai išrėžtą mūsų psichologinės architektūros griovelį.

Pasirodo, mes esame biologiškai „suprojektuoti“ taip, kad pastebėtume grėsmes ir „užuostume“ galimas nelaimes. Vadinamasis smegenų polinkis į negatyvumą (angl. negativity bias) mums išsivystė todėl, kad mūsų protėviams nepastebėti grėsmės (pavyzdžiui, pražiopsoti artėjantį plėšrūną) buvo rizikingiau nei išsigąsti netikro pavojaus (jei tas plėšrūnas pasirodytų besąs tik šešėlis). Pavojingoje aplinkoje išgyvena budriausieji.

Nors technologijos ir medicinos pažanga padarė mūsų šiuolaikinę aplinką žymiai saugesnę nei toji, kurioje gyveno mūsų protėviai, mūsų smegenys išlaikė savo senąją sąrangą. Tai mums suteikia ir tam tikrų pranašumų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis