Po COVID-19 bus ir kitų pandemijų. Kaip jas numatyti ir užkirsti kelią katastrofai?

Politinės sistemos turi didelę reikšmę, kai valstybei tenka reaguoti į nelaimę. Apibendrinant galima teigti, kad demokratijoms sekasi geriau nei autokratijoms: pranešimus apie artėjančią krizę atviroje ir skaidrioje politinėje sistemoje užgniaužti sunkiau nei uždaroje sistemoje, skatinančioje slėpti nemalonias tiesas.
Medicininės kaukės
Medicininės kaukės / 123RF.com nuotr.

Kinijoje centrinė vyriausybė taiko baudžiamąsias sankcijas vietos valdžios pareigūnams, kurie nesugeba išlaikyti mažesnio už numatytą infekcinių ligų lygio, taip skatindama juos nepranešti apie visus atvejus.

Būtent taip nutiko praėjusių metų gruodį, kai pareigūnai Uhane – mieste, kuriame atsirado naujasis koronavirusas – tylėjo ir baudė gydytojus, kurie pirmieji pranešė apie ligos protrūkį.

Nė vienam biurokratui nepatinka pranešti blogas naujienas viršininkams, tačiau demokratinių šalių valdininkai tai dažniausiai padaro, nes žino, kad priešingu atveju įstatymų leidžiamoji valdžia, pilietinė visuomenė, ekspertų grupės ir žiniasklaida gali paviešinti jų netinkamą elgesį.

Tokia bendra logika paskatino Nobelio premiją laimėjusią ekonomistę Amartyą Sen tvirtinti, kad demokratinėse šalyse niekada nebuvo bado. Šis teiginys sulaukė skeptiško vertinimo ir kritikos, tačiau A.Sen mintis, kad duomenų rinkimas ir komunikacija demokratinėse valstybėse veikia geriau, buvo labai tiksli.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų