I.Staškevičiaus interviu su R.Vanagaite: „Kodėl nepaprašius, kad mane palaidotų masinėje kapavietėje?“

Pašnekovė – rašytoja, teatrologė, visuomenės veikėja, nemažai nuveikusi kultūros baruose ir sukėlusi nemenkų bangų savo viešais pareiškimais. Pasikalbėjome apie tai, iš kur kyla toks kone liguistas aršumas, kuo ją traukia žydų kapai ir kaip skleidžiasi meilė Lietuvai.
Rūta Vanagaitė
Rūta Vanagaitė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

– Rūta, aš norėčiau pradėti nuo Jūsų teatrologinės patirties. Jūs gi mokėtės teatrologijos ne šiaip kur nors, o gerame institute. Papasakokite, ko ten išmokote?

– Baliavoti išmokau.

– Tikrai? O iki tol nemokėjote?

– Ne. Aš, matot, kadangi esu iš dvynukių, tai mano sesuo buvo gražuolė ir baliauninkė, o aš buvau visą laiką sesutė su akiniais.

– Tai judvi – ne monozigotinės dvynės, ne identiškos?

– Ne. Ji gavo viską: visą grožį, visus talentus, visa kita, o aš buvau pilka pelytė, tokia silpnos sveikatos, neįdomi, jokių bernų neturėjau. O nuvažiavus į Maskvą sesers šalia nebebuvo, aš – mergina iš Pribaltikos, na ir prasidėjo... Tiek kavalierių turėjau, kad atsiėmiau už visą savo sužalotą vaikystę.

– O kaip sumąstėte ten stoti? Kas traukė – Maskva ar?..

– Norėjau išvažiuoti iš tėvų ir pabėgti iš provincijos. Negalėjau gi tada važiuoti į Angliją studijuoti, vienintelė galimybė buvo įstoti Maskvoje arba Leningrade.

– Tai galėjote – į Lomonosovo universitetą, fizikos mokytis...

– Galėjau, bet, matote, teatras tada buvo itin svarbus. Per spektaklius pagal Marcinkevičiaus poemas galėjai pasakyti viską, ko jis nepasakė per literatūrą ir taip toliau. Teatras tarybiniais metais buvo bažnyčios pakaitalas.

– O Jūs jau tada turėjote ką pasakyti?

– Ne, nebūtinai, ką pasakyti. Turėjau ką pajausti, ką suprasti. Aš juodai nekenčiau tos tarybinės santvarkos. Gaudavom knygų – ir Orwello, ir Solženicyno, – mamai paskambindavo ir sakydavo: „Čemodanas atvažiavo.“ Tada ji žinodavo, kad reikia nueiti pas kažką ir vienai nakčiai gauti čemodaną. Ji perskaitydavo, aš perskaitydavau per naktį, ir perduodavo čemodaną toliau – buvo toks kanalas. Tai išsilavinimo šiek tiek gavau. Mes namuose neturėjome televizoriaus, tai visą laiką skaitydavome: nuo graikų mitų iki čemodano.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis