VU politologas T.Janeliūnas: „Svajonių šalyje“ odos spalva vis dar didelis skirtumas. Liepsnojančios Valstijos

Gegužės 30 d. iš Kenedžio kosminių skrydžių centro Floridoje pakilo moderniausia Falcon 9 raketa, nuskraidinusi į Tarptautinę kosminę stoti du JAV astronautus. Amerikiečiai galėjo pagrįstai didžiuotis – tai simbolinis JAV grįžimas ant technologiškai pažangiausios valstybės pjedestalo.
Protestas JAV po George'o Floydo nužudymo
Protestas JAV po George'o Floydo nužudymo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau tuo pat metu įvairiuose JAV miestuose vyko riaušės, liepsnojo padegti automobiliai ir plėšiamos parduotuvės. Tą pačią gegužės 30 d. nuo COVID-19 viruso mirė dar daugiau nei tūkstantis amerikiečių. Šie kontrastai tokie skaudūs, kad net sunku juos visiškai suvokti.

JAV yra technologiškai pažangiausia, galingiausia ir turtingiausia valstybė. Bet kartu ji yra pažeidžiama viduje ir nesugebanti išspręsti jau daugybę metų trunkančių bėdų. Viena iš didžiausių JAV silpnybių, kuri kelia vis didesnę riziką pačios valstybės išlikimui – nemažėjanti socialinė nelygybė ir visuomenės susipriešinimas. Nors JAV BVP yra vis dar didžiausias pasaulyje, vertinant socialinės nelygybės mąstą, JAV yra siaubingai „atsilikusi“ valstybė – Pasaulio banko vertinimais, pagal GINI koeficientą (vertinantį pajamų skirtumus tarp turtingiausių ir vargingiausių visuomenės grupių) JAV yra šalia Haičio, Papua Naujosios Gvinėjos ir Bolivijos. Net vargingiausia ES narė Bulgarija šiuo požiūriu gerokai lenkia galingiausią pasaulio valstybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų