„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Didžiausi darbdaviai pagal miestus: po tūkstantį darbuotojų įmonės įdarbina ir regionuose

Stambūs verslai regionuose ne tik įdarbina vietinius gyventojus, bet ir didina mažesnių miestų patrauklumą bei paskatina šalia kurtis smulkius verslus. Nuo daugiau nei pusantro tūkstančio darbuotojų turinčios duonos produktų gamintojos „Mantingos“ Marijampolėje iki 1,2 tūkst. darbuotojų Radviliškyje pasamdžiusių „Lietuvos geležinkelių“. 15min pateikia didžiausių verslo darbdavių skirtingose Lietuvos savivaldybėse sąrašą.
Didžiausi darbdaviai pagal savivaldybes, žemėlapis
Didžiausi darbdaviai pagal savivaldybes, žemėlapis / Donato Gvildžio iliustracija

Galimybė susirasti darbą – viena iš kertinių sąlygų, galinčių paskatinti žmones likti gyventi ar po mokslų sugrįžti į Lietuvos regionus. Ir nors dauguma verslų sukoncentravę trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose, net 16-oje Lietuvos savivaldybių įsikūrusios įmonės, įdarbinusios po tūkstantį ar net daugiau darbuotojų.

Dar 11-oje savivaldybių didžiausi darbdaviai – 500–1000 darbo vietų sukūrę verslai.

Tiek savivaldybių merai, tiek ekspertai sutaria – stambias įmones turintys miestai ir rajonai yra kur kas pranašesni už kitus. Ir ne tik dėl didesnio darbo vietų skaičiaus.

Lietuvos socialinių tyrimų centro Darbo rinkos tyrimo instituto vadovas Boguslavas Gruževskis 15min pabrėžia, kad daugiau nei tūkstantį darbuotojų įdarbinusi įmonė mažesniame regione tampa tikra pažiba.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Boguslavas Gruževskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Boguslavas Gruževskis

„Regionai, kuriuose veikia tokios įmonės, traukia ir smulkųjį verslą, nes reikia aptarnauti didįjį partnerį – organizuoti darbuotojų maitinimą, laisvalaikį, tiekti papildomas medžiagas, detales“, – į vieną iš daugybės privalumų dėmesį atkreipia B.Gruževskis.

Stambi įmonė, kurioje dirba daugiau nei 25–30 proc. visų vietinių gyventojų, papildomai sukuria dar 1–2 darbo vietas aplinkiniams smulkiems ir vidutiniams verslams, – teigia B.Gruževskis.

Eksperto teigimu, monogamyba – stambi įmonė, kurioje dirba daugiau nei 25–30 proc. visų vietinių gyventojų, papildomai sukuria dar 1–2 darbo vietas aplinkiniams smulkiems ir vidutiniams verslams.

Kita vertus, viso regiono priklausymas nuo vieno darbdavio kelia ir rizikų – jo netekus vietinių gyventojų galimybės susirasti kitą darbą būtų stipriai apribotos.

Provincijoje didžiausias darbdavys – „Intersurgical“

Remdamiesi „Sodros“ duomenimis ir apklausę dalį daugiausiai darbuotojų Lietuvoje turinčių įmonių, 15min išskyrė didžiausius darbdavius kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje pagal balandžio mėnesio duomenis.

Nors neretai mažesniuose miestuose ir rajonuose didžiausi darbdaviai yra viešojo sektoriaus įstaigos – ligoninės, poliklinikos, mokyklos ar savivaldybių administracijos, šį kartą siekėme atskleisti daugiausia darbuotojų turinčias įmones.

Suprasti akimirksniu

  • „Sodra“ daugiausia darbuotojų turinčias įmones surikiuoja pagal bendrovės registracijos vietą, tačiau kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, prekybos tinklai ar transporto bendrovės, darbuotojų gali turėti įvairiuose miestuose.
  • Tokiais atvejais apklausėme įmones, kiek jos turi darbuotojų skirtinguose miestuose. Kelios įmonės į užklausą neatsakė ir darbuotojų skaičiaus nepatikslino.
  • Pateikiami 2020 m. balandžio mėnesio duomenys.

Panagrinėjus didžiausius darbdavius matyti, kad didmiesčiuose ir rajonuose aplink juos didžiausi darbdaviai yra arba prekybininkai, arba transporto bendrovės. O regionuose daugiausia darbuotojų įdarbinę gamybininkai.

Didmiesčiuose didžiausi darbdaviai yra arba prekybininkai, arba transporto bendrovės. O regionuose daugiausia darbuotojų įdarbinę gamybininkai.

Didžiausias verslo darbdavys įvertinus atskirus miestus įsikūręs Vilniuje – tai „Maxima“, kurios parduotuvėse ir logistikos centruose sostinėje balandį darbavosi beveik 4,9 tūkst. darbuotojų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Maxima
Arno Strumilos / 15min nuotr./Maxima

Vilniaus rajone didžiausias darbdavys – „Girtekos“ įmonių grupei priklausanti transporto bendrovė „ME transportas“, įdarbinusi 2272 darbuotojus.

Tačiau trečioje vietoje, pralenkusi didmiesčius, atsiduria mažiau nei 6 tūkst. gyventojų turinti Pabradė, nedidelis Švenčionių rajono savivaldybei priklausantis miestelis. Čia įsikūrusi medicininių kvėpavimo sistemų gamintoja „Intersurgical“, įdarbinusi 2,2 tūkst. darbuotojų.

Didžiausi darbdaviai didmiesčiuose

Klaipėdos rajone didžiausias darbdavys – transporto bendrovė „Vlantana“, turinti 2 tūkst. darbuotojų.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Vlantana
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Vlantana

„Sodros“ duomenimis, Klaipėdos mieste didžiausias registruotas darbdavys – darbuotojų atrankos ir nuomos kompanija „Headex“, o Kaune, kaip ir Vilniuje, daugiausiai darbuotojų turi „Maxima“ (1704).

Penktoje vietoje pagal didžiausius darbdavius atskirose savivaldybėse – Ignalinos atominė elektrinė. Įdomu, kad jau dešimtmetį nebeveikianti elektrinė vis dar Visagino rajone įdarbinusi daugiau nei 1,7 tūkst. darbuotojų. Šiame rajone didelių darbdavių yra ir daugiau – „Visagino linijoje“ dirba beveik 800 darbuotojų.

Aštuntoje vietoje tarp didžiausių darbdavių pagal atskirus miestus atsiduria duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių kompanija „Mantinga“, Marijampolėje įdarbinusi daugiau nei 1,5 tūkst. darbuotojų.

„Mantinga“
„Mantinga“

„Mantingos“ personalo direktorė Nijolė Daukšienė 15min pasakojo, kad šiuo metu Marijampolėje veikia trys modernios įmonės gamyklos, kuriose iš viso dirba 1568 darbuotojai: 60 proc. marijampoliečių, o 40 proc. – kitų regionų gyventojų.

Tuo tarpu Šiauliuose didžiausias darbdavys – „Girtekos“ grupės transporto įmonė „Termolita“ (1459).

Radviliškis – nuo seno geležinkeliečių miestas

Panagrinėjus 15min surinktą statistiką matyti, kad nemažos dalies Lietuvos regionų gerovė priklauso nuo atskirų įmonių – šios didelės gamyklos ar transporto įmonės, įsikūrusios mažesniuose šalies miestuose, tampa pagrindiniu darbdaviu ne tik vietiniams gyventojams, bet ir kitiems, atvykstantiems iš aplinkinių rajonų.

Pavyzdžiui, Mažeikiuose tokia įmonė – naftos perdirbimo milžinė „Orlen Lietuva“, įdarbinusi 1405 žmones, Jonavoje – „Achema“ (1124 darbuotojai), Telšiuose – „Žemaitijos pienas“ (1124 darbuotojai), Plungėje – „Plungės kooperatinė prekyba“ (1114 darbuotojų).

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Achema“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Achema“

Įdomu, kad Radviliškyje didžiausias darbdavys – „Lietuvos geležinkeliai“, šiame mieste sukūręs 1214 darbo vietų. Daugiau darbuotojų „Lietuvos geležinkeliai“ turi tik Vilniuje, kur dirba 3723 žmonės.

Įmonės korporatyvinės komunikacijos vadovas Tomas Digaitis 15min pasakojo, kad Radviliškis – nuo seno yra geležinkeliečių miestas.

Lietuvos geležinkelių nuotr./Traukiniai
Lietuvos geležinkelių nuotr./Traukiniai

„Radviliškyje turime didelę stotį, vagonų ir lokomotyvo remonto depus, vykdome kitokią veiklą, tad ir žmonių skaičius tai atspindi“, – pažymėjo T.Digaitis.

Artimiausiu metu „Lietuvos geležinkeliai“ šalyje vykdys ne vieną svarbų projektą – pagrindinės šalies geležinkelių magistralės elektrifikaciją, antrųjų kelių statybą, projektą „Rail Baltica“, tad inžinerinių specialybių profesionalų įdarbins dar daugiau – Radviliškyje taip pat.

Radviliškyje turime didelę stotį, vagonų ir lokomotyvo remonto depus, vykdome kitokią veiklą, tad ir žmonių skaičius tai atspindi, – sakė T.Digaitis.

Panevėžys, penktasis pagal dydį Lietuvos miestas, ir Kauno rajonas užbaigia savivaldybių, turinčių daugiau nei tūkstantį darbuotojų įdarbinusių įmonių, sąrašą.

Panevėžio didžiausias darbdavys – elektromechaninių sistemų automobiliams gamintoja „PKC Group Lithuania“, tačiau ši bendrovė pagal sukurtų darbo vietų skaičių atsiduria tik 15-oje vietoje tarp didžiausių darbdavių pagal atskirus miestus.

Kauno rajone didžiausias darbdavys, „Sodros“ duomenimis, – transporto bendrovė „Hoptransa“.

Beveik tūkstantį darbuotojų įdarbinusi ir „Lifosa“ Kėdainiuose – 988 darbuotojus. Palyginti nedidelis miestas Kėdainiai turi net kelis stambius darbdavius. Be „Lifosos“, tarp didžiausių miesto darbdavių atsiduria ir „Krekenavos agrofirma“, kur dirba 914 darbuotojų.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Kėdainių kalnai bendrovės „Lifosa“ teritorijoje
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Kėdainių kalnai bendrovės „Lifosa“ teritorijoje

Beje, patyrinėjus didžiausių darbdavių atskiruose miestuose ir rajonuose sąrašą matyti, kad 11-a savivaldybių turi įmones, kuriose dirba 500–1000 darbuotojų.

Šeštasis Lietuvos miestas – Alytus – itin didelio darbdavio neturi.

O štai šeštasis pagal dydį Lietuvos miestas – Alytus – itin didelio darbdavio neturi. Šioje savivaldybėje didžiausias darbdavys – šaldytuvų gamintoja „Snaigė“, kurioje dirba 459 darbuotojai.

Remia vietos bendruomenes

B.Gruževskis pabrėžia dar vieną stambių darbdavių regionuose atnešamą naudą – dažniausiai jie užmezgę glaudžius ryšius su vietine bendruomene: remia vietines savivaldas, nevyriausybines organizacijas, miesto šventes, nes tokiu būdu naudą gauna ir jų darbuotojai, dalyvaujantys tose veiklose.

„Kiekviena savivaldybė svajoja turėti tokį partnerį. Aišku, reikia ir dirbti su juo, tačiau jis daro didelę įtaką regionui per socialinį, investicinį patrauklumą“, – pabrėžia Darbo rinkos tyrimo instituto vadovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kėdainių arena 2013 metais
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kėdainių arena 2013 metais

O tokių pavyzdžių nemažai – 2013 metais didžiausia Kėdainių darbdavė „Lifosa“ savo gamyklos 50-mečio proga pastatė ir miestui padovanojo sporto areną, o medicininių kvėpavimo sistemų gamintoja ir kūrėja „Intersurgical“ neatpažįstamai pakeitė Pabradės miestelį Švenčionių rajone. Kadaise aptriušęs ir nykstantis šiandien šis miestas yra gyvybingiausias visame Švenčionių rajone.

Švenčionių rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius 15min tvirtino, kad „Intersurgical“ visam rajonui teikia didžiulę naudą, nes ne tik įdarbina gyventojus, bet ir įneša didelį indėlį į rajono biudžeto pajamų aruodą, socialinę infrastruktūrą, remia kultūrinius renginius, sporto klubus, mokyklas, medicinos įstaigas.

„Nepaprastai džiaugiamės šiuo gamintoju. Kultūriniai, meniniai renginiai Pabradės mieste nepasieina be šios įmonės – tai didžiulis ne tik Pabradės, bet ir viso Švenčionių rajono mecenatas“, – įmonę gyrė meras.

Švenčionių r. savivaldybės nuotr./Rimantas Klipčius
Švenčionių r. savivaldybės nuotr./Rimantas Klipčius

R.Klipčius teigė esantis liudininkas, kaip 1994 metais vietoje bankrutuojančios gamyklos įsikūrusi britų kapitalo „Intersurgical“ pakeitė ir patį Pabradės miestą – gyventojų perkamąją galią, demografinius rodiklius.

Kiti panašaus dydžio miesteliai nesustabdomai traukiasi, o Pabradės darželiuose atidaromos papildomos grupės, kultūros salės ir būreliai – užpildyti.

„Pagal demografines tendencijas Pabradė yra sveikas, augantis, potencialą turintis miestas. O kiek statybos leidimų išimama Pabradės mieste lyginant su kitomis teritorijomis“, – džiaugėsi meras.

Kiti panašaus dydžio miesteliai nesustabdomai traukiasi, o Pabradės darželiuose atidaromos papildomos grupės, kultūros salės ir būreliai – užpildyti.

Lygiai taip pat savo miestus remia ir kiti didieji regionų darbdaviai – didelė jų dalis vietinėms bendruomenėms pagelbėjo ir per pandemiją.

Pavyzdžiui, per karantiną dvi SBA grupės įmonės – antras didžiausias Visagino darbdavys „Visagino linija“ ir didžiausias Utenos darbdavys – „Utenos trikotažas“ sunkiai besiverčiantiems savo miestų gyventojams nupirko ir išvežiojo maisto paketus, miesto ligonines parėmė medicinine įranga, medicininėmis kaukėmis.

Didžiausias darbo užmokestis – „Lifosoje“

Visgi darbo vietų skaičius – ne vienintelis kriterijus, reikalingas, kad regionas suklestėtų. Ne mažiau svarbu, kad tos darbo vietos būtų gerai apmokamos.

Mūsų analizė atskleidė, kad tarp didžiausių darbdavių pagal regionus didžiausius atlyginimus moka „Lifosa“ Kėdainiuose. „Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas šioje įmonėje siekia 2320 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“