„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip nenudegti nuo kibernetinių sukčių atakos: 5 patarimai atostogaujantiems

Patyrę vasarotojai žino, kad atostogos prasideda tik pasirūpinus tinkama apsauga nuo žalingų saulės spindulių, erkių, uodų ir... sukčių. Deja, pastarieji yra atsparūs kremams bei purškalams, todėl „Atea“ informacijos saugos specialistė Auksė Kuprijanovaitė dalinasi patarimais, padėsiančiais išvengti kibernetinių nusikaltėlių atakos atostogų ar darbostogų metu.
Kibernetinė ataka
Kibernetinė ataka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Atsinaujinkite programinę įrangą

Dar prieš išvykdami į atostogas ar darbostogas, iš anksto atsinaujinkite visų kelionės metu planuojamų naudoti mobiliųjų įrenginių programinę įrangą, sukurkite svarbios informacijos atsargines kopijas ir, siekdami išvengti didelės žalos įrenginio praradimo atveju, visą svarbią informaciją laikykite debesyje. Papildomų laikmenų į keliones rekomenduojame nesivežti: sukčiams lengva jas nugvelbti, o jums – pamesti. Ši taisyklė galioja tiek darbiniams, tiek asmeniniams įrenginiams.

Naudokite dviejų faktorių autentifikaciją

Jeigu kelionės metu reikėtų jungtis prie darbovietės sistemų, būtinai naudokite dviejų faktorių autentifikaciją – sistemą, kuri užtikrina, kad tapatybės patvirtinimas įvyktų 2 žingsniais, pavyzdžiui, naudojant el. pašto adresą, PIN kodą ar SMS žinutę. Dviejų faktorių autentifikacija užkerta kelią piktavaliams įsibrauti į įmonės naudojamas sistemas ir apsaugo nuo galimo duomenų nutekėjimo.

Venkite WiFi, pasikliaukite VPN

Norėdami prisijungti prie organizacijos sistemų, naudokite VPN – virtualų privatų tinklą, užtikrinantį saugią naršymo patirtį internete. Geriausia, jei prisijungimas prie VPN įvyktų automatiškai, t. y. aktyvuotųsi iškart, vos prisijungiate prie viešojo WiFi tinklo, nes kibernetiniai nusikaltėliai gudriai išnaudoja viešuosius interneto prieigos taškus. Pavyzdžiui, jie suklastoja WiFi tinklo pavadinimą ir perima dviejų dalyvių komunikaciją, jų tarpusavyje siunčiamus duomenis: konfidencialią informaciją, slaptažodžius ar prisijungimus prie interneto banko.

Atvejais, kai galimybės naudoti VPN vis tik neturite, vietoje WiFi tinklo stenkitės naudoti savo mobiliojo įrenginio sukuriamu interneto dalinimosi tašku. Jeigu ir tokia išeitis neegzistuoja, o pasinaudoti WiFi – būtina, tuomet įsitikinkite, kad jungiatės prie oficialaus viešbučio ar kitos įstaigos tinklo. Patvirtinimą jums suteiks viešbučio, kavinės ar kitos vietos, kurios WiFi tinklu planuojate naudotis, administracija. Tačiau ir tokiu atveju rekomenduojame neatlikti elektroninių mokėjimų ir pinigų pavedimų, nesiųsti konfidencialios informacijos ir pan.

Įrenginių krovimui naudokite savo įkroviklius

Nors viešos USB įkrovimo stotelės skamba kaip patogus ir greitas būdas įrenginiams krauti, tačiau jų naudojimas atneša tam tikras rizikas. Naudodami viešąsias USB įkrovimo stoteles, galite užkrėsti mobilųjį įrenginį kenkėjiška programine įranga ar net prarasti duomenis. Nerizikuokite savo informacijos saugumu dėl momentinio patogumo. Labai patogus sprendimas – naudotis savo nešiojamuoju įkrovikliu.

Būkite atidūs

Atostogų ir darbostogų metu lengva pamesti budrumą – jį susigrąžinti lengviau nei atgauti prarastą informaciją, todėl pasistenkite išlikti atidūs detalėms. Tikrinkite siunčiamos informacijos patikimumą, nepriiminėkite skubotų sprendimų, nespauskite įtartinų nuorodų, neskanuokite nežinomų QR kodų, neatsidarykite el. paštu atsiųstų dokumentų, jei siuntėjas jums nežinomas, nesilankykite įtartinose svetainėse ir naudokite sudėtingus slaptažodžius.

Svarbu prisiminti, kad apsaugoję duomenis kibernetinėje erdvėje taip pat turėtumėte pasirūpinti ir fizine kompiuterinių ar mobiliųjų įrenginių sauga. Savo įrenginius visuomet laikykite saugiose, mažiau matomose vietose, nepalikite jų automobilio bagažinėje ar kavinėje ant stalo. Atsižvelgę į aukščiau išvardytus patarimus, galite iš anksto minimizuoti žalą, kuri atsirastų, jeigu jūsų kompiuteris ar kitas įrenginys būtų prarastas arba pavogtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau