Yra žmonių, kurie už ją niekada nebalsuos. Bet dabar, kai Lietuva pavargo nuo valdančiųjų socdemų ir jų partnerių, Tėvynės sąjungai būtų nuodėmė praleisti progą ir nenusigriebti rinkimų grietinėlės.
Partija: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – dešiniosios politikos partija. Susikūrė 1993 metais.
Simbolis: nepamainomoji kregždutė vienu trumpu, kitu – ilgu sparnu. Po nutįsusiu sparnu dabar glaudžiasi ne tik konservatoriai, bet ir prie jų prisidėję politiniai kaliniai bei tremtiniai, krikščionys-demokratai ir tautininkai. Su visais prisijungėliais TS-LKD teigia turinti per 18 tūkst. narių.
Programa: TS-LKD dabar propaguojama Lietuvos sėkmės vizija, kurios esą sieks po rinkimų, – stipri visuomenė, stipri valstybė ir stipri ekonomika.
Reitingai: Pagal visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus” atliktą apklausą, kurios rezultatus liepos viduryje skelbė „Lietuvos rytas”, TS-LKD kol kas pirmauja, už ją balsuotų 14,7 proc. rinkėjų.
Vadovai: Beveik 10 metų partijai vadovavo profesorius Vytautas Landsbergis, buvęs Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas. Dabar jau maždaug 5 metai partijos vairas Andriaus Kubiliaus rankose. Tačiau tarp konservatorių yra ištikimų V.Landsbergio gerbėjų, kuriems A.Kubilius nelabai patinka.
A.Kubiliaus nuodėmės
Partijos maištautojai dabartinį lyderį kaltina dėl pastarąją kadenciją suteiktos paramos premjerui Gediminui Kirkilui ir jo vadovaujamai socdemų Vyriausybei – esą taip išduodamos dešiniosios vertybės ir partija niekuo nesiskiria nuo kairiųjų.
A.Kubiliui prikišama ir tai, esą paties aplinka gadina sąžiningos partijos įvaizdį: vieni vis primena skandalą dėl Katalikių moterų sąjungai (jai vadovavo A.Kubiliaus uošvė Elena Žaidienė) mestų įtarimų neteisėtai pardavinėjus pastatus Vilniuje, kiti piktinasi, jog A.Kubilius prieš rinkimus į susitikimus su rinkėjais važiuoja su buvusiu Kauno savivaldybės administracijos direktoriumi Arūnu Keserausku. A.Keserauskas yra pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą: būdamas savivaldybės administracijos vadovas nenusišalindavo sprendžiant klausimus, kuriais pats būdavo suinteresuotas. Tretiems partijos maištautojams tiesiog nepatinka niūroka A.Kubiliaus povyza.
Vis dėlto galimas perversmas konservatorių stovykloje – tik kalbos, neturinčios daug pritariančiųjų.
Formulių vergas
Partijos lyderiui A.Kubiliui gruodį sueis 52 metai. Fizikas, po studijų dirbo Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Iš tų laikų likęs tik pomėgis kalbėti formulėmis. Pavyzdžiui, šeimas ragina vykdyti programą 2V, t. y. pagimdyti Lietuvai po du vaikus. Šios kadencijos savo bendradarbiavimą su socdemų premjeru G.Kirkilu įspraudė į formulę 2K – tai turėjo reikšti Kubiliaus ir Kirkilo bendrus reikaliukus. Deja, 2K sąjunga subliūško.
Nuo 1992-ųjų, jau keturias kadencijas, A.Kubilius trina Seimo nario kėdę. Iš jos trauktis nenori, ateinančiuose rinkimuose planuoja kandidatuoti ne tik pagal partijos sąrašą, bet ir Vilniaus Antakalnio vienmandatėje apygardoje. 1999–2000 metais vadovavo dešimtajai Vyriausybei.
Garsėja dviračių žygiais per Lietuvą. Jiems pritaikė net partinį šūkį „Suk į dešinę”.
Anketinė išpažintis
Žmona: Rasa, smuikininkė.
Vaikai: du sūnūs, jau suaugę. Vytautui 27-eri, Andriui – 21 metai. Abu dirba reklamos ir viešųjų ryšių kampanijose, tik skirtingose.
Namai: butas Vilniuje, Antakalnyje. Tėvų palikimas, 100 kvadratinių metrų.
Automobiliai: A.Kubiliaus – „Ford Mondeo”. Žmona važinėja savu.
Mėgstamas valgis: Viduklės koldūnai. Tiesa, valgo retai – tik kai važiuoja pro šalį.
Mėgstamas gėrimas: vasarą – alus, žiemą – „kas nors grynesnio” (jo paties žodžiai, – aut. past.).
Mėgstamas filmas: tokio, kurį žiūrėtų dažnai, neturi. Įsiminė paskutinis matytas – „Šioje šalyje nėra vietos senukams”.
Mėgstama knyga: ta, kurią skaito. Dabar esą nuolat atsiverčia istorines ar biografines knygas.
Ką atsakys rinkėjams, kai paklaus?
– Kiek rūšių virtos dešros yra mūsų parduotuvėse? Kokios jų kainos?
– Neskaičiuoju, kiek rūšių... Kartais sugalvojame nusipirkti, bet retai... Iš viso dešrų nebemėgstame, labiau sūrius... Kainos? Rūkytos kilogramas priklausomai nuo rūšies turbūt kainuoja per 20 litų... O virtos – gal 7–8 litus... Ką aš žinau... (Ilgai paieškojus, galima rasti virtų dešrų ir po 6 litus, bet jų net katės neėda. Konservatorių lyderiui, kad kas namuose nors griežinėlį atsipjautų ir išsyk neišspjautų, reikėtų pirkti po 12 ar 14 litų. – aut. past.).
– Koks postas Jums būtų arčiau širdies – prezidento ar premjero?
– Esu labiau linkęs prie konkretesnių darbų. Antra, manau, kad prezidentui reikia subręsti. Aš vis dar save labai jaunu laikau.
– Esate Šaudymo asociacijos prezidentas. Kuo šaudote ir ar taikliai?
– Prastai šaudau ir prastai pataikau. Tos pareigos nelabai susijusios su kokiais nors mano hobiais. Bet daug šaulių pažįstu. Mokyklos laikų suolo draugas dar sovietmečiu buvo Sovietų Sąjungos šaudymo čempionas.
Kokie bus Jūsų ministrai, jei laimėsite rinkimus?
– Turim didelį pasirinkimą, bent po kelis į vieną postą, ir pačius geriausius. Vardinti pavardėmis kol kas būtų dar per anksti.
Žodžių mūšis su kitais lyderiais
– Ką atsakysite...
...Naujosios sąjungos pirmininkui Artūrui Paulauskui, kuris paklausė: „Ar nemanote, kad buvo klaida pinigus, gautus pardavus „Mažeikių naftą”, skirti indėlių kompensavimui?
– Šito reikėtų klausti premjerą G.Kirkilą, nes tai jo sprendimas. O jei rūpi mano nuomonė, tai klaida buvo tokią sumą pinigų atiduoti vieny sykiu, nes tai galėjo daryti įtaką ir infliacijos procesams.
...partijos „Tvarka ir teisingumas” pirmininkui Rolandui Paksui, kuris palinkėjo po rinkimų, spalio 13-ąją, sėsti ant dviračio, važiuoti aplink pasaulį ir galvoti, galvoti... O kai galva bus švari, tuomet esą gal ir šypsenos daugiau atsiras, ir pykčio, ir sarkazmo bus mažiau...
– Jei R.Paksas mano, kad jo skrydį aplink pasaulį reikia tęsti dviračiu, tegu pats tą ir daro.
...socdemų lyderiui G.Kirkilui, kuris paklausė: „Kodėl neišlaikė nervai remiant mažumos Vyriausybę. Ar tokia parama Jums nėra vertybė?”
– Gal premjero nervai neišlaikė, kadangi nesugebėjo vykdyti susitarimų, kurie buvo pasirašyti. Paramą reikia branginti ir tas, kuris remiamas, neturi galvoti, kad ta parama yra amžina bei nepriklausanti nuo pačios Vyriausybės veiklos. Vyriausybė mūsų paramos nebrangino ir mes nusprendėme, kad jai tos paramos nereikia.
Pliusai
Iš dešiniųjų partijų TS-LKD – įtakingiausia. Daugiausia narių, tad daugiausia ir palaikančiųjų. Lyderis siekia būti nugalėtojas: per vieną rinkimų kampaniją net reklamavosi ant arbatos puodelio su Džeimso Bondo pistoletu. O Bondas – nugalėtojas.
Pastaruoju metu buvami opozicijoje konservatoriai nerinkdavo žodžių burbėdami ant valdančiųjų. Rinkėjams tai visada patinka.
Minusai
Yra žmonių, kurie konservatoriams niekada neatleis istorijos su „Mažeikių nafta”, kai įmonė buvo pusdykiai perleista „Williams International”. Jie už konservatorius nebalsuos. Be to, dalis dešiniųjų supyko ant A.Kubiliaus dėl projekto 2K – paramos G.Kirkilo Vyriausybei. Vėl prasidėjęs šurmuliavimas aplink V.Landsbergį ir noras matyti jį lyderiu liudija – ne viskas gerai A.Kubiliaus dvare.
L.T.prognozė
Kol kas situacija TS-LKD palanki. Visuomenės apklausos liudija, kad tai viena populiariausių partijų. Bet apklausos – dar ne viskas. Per ankstesnius rinkimus jos jau buvo kai kurias politines jėgas melagingai užliūliavusios. Kita vertus, laimės A.Kubilius ir jo partija rinkimus. Na, bent jau daug vietų Seime turės. Su kuo jie galėtų sudaryti koaliciją ir tapti valdančia jėga? Kas žino? Gal ir su tais pačiais socdemais. Vis dėl to stabilumo