Kauno technologijos universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius teigia, jog kol kas dar neaišku, kiek konkrečiai vietų atskiros partijos gaus vienmandatiniame Seime, tad dabartiniai partijų svoriai proporcinėje rinkimų dalyje gali pasikeisti. Pasak A.Krupavičiaus, Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai bei socialdemokratai gali turėti nemažaiatstovų antrajame rinkimų ture, todėl šios dvi partijos gali labiausiai sustiprinti savo pozicijas.
A.Krupavičiaus manymu, dabar yra kelios ašys, aplink kurias galėtų būti formuojamos koalicijos. Viena vertus, galimas socialdemokratų, Tautos prisikėlimo partijos, „darbiečių“ bei kitų mažesnių partijų koalicijos scenarijus.
A.Krupavičiaus manymu, dabar yra kelios ašys, aplink kurias galėtų būti formuojamos koalicijos. Viena vertus, galimas socialdemokratų, Tautos prisikėlimo partijos, „darbiečių“ bei kitų mažesnių partijų koalicijos scenarijus. Taip pat susiklosčius palankiai situacijai antrajame rate, koaliciją gali sudaryti centro – dešinės partijos: Tėvynes sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga bei mažesnės partijos.
Komentuodamas Tautos prisikėlimo partijos rezultatus, A.Krupavičius teigė, jog iš tiesų yra gana sudėtinga vertinti šios partijos elektoratą, apibūdinti šios partijos rinkėjo portretą. Viena vertus, tai buvo protestas arba tam tikras nihilizmas dabartinės politinės sistemos atžvilgiu. Šią nihilistinę poziciją užėmė rinkėjai, kurie vis dar nori dalyvauti politikoje ir rinkti Seimą. Kitą vertus, tai buvo tradicinio protesto rinkėjų dalis, kurie yra nepatenkinti socialine, ekonomine bei politine situacija. Žinoma, kai kas už šią partiją balsavo, nes tai yra vadinama „šoumenų“ partija.
Pasak A.Krupavičiaus, Socialdemokratų partijos rezultatai neabejotinai atspindi jų Vyriausybės vertinimą. Apskritai visos valdančiosios koalicijos partijos gana ženkliai neteko rinkėjų paramos.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto dėstytojas politologas Alvidas Lukošaitis po 2008 metų Seimo rinkimų pirmiausiai mato centro – kairės koaliciją. A.Lukošaitis prognozuoja, jog po antrojo rinkimų turo iškils Tėvynės sąjunga bei socialdemokratai, kurie atitinkamai surinks po 40 ir 30 mandatų. Trečioji liks „Tvarkos ir teisingumo“ partija. Visos kitos partijos surinks maždaug po 10-15 mandatų.
Pasak A.Lukošaičio, vadinamosios „auksinės akcijos“ neturės nė viena partija, todėl visos partijos bus reikalingos formuojant valdančiąją koaliciją.
A.Lukošaitis prognozuoja, jog po rinkimų Seime gali pasikartoti 2007 metų Vilniaus savivaldybės rinkimų modelis tik nacionaliniu mastu. Politologo teigimu, įmanoma ir platesnė koalicija. Pagrindiniu klausimu formuojant koaliciją tikriausiai taps mokesčių klausimas: socialdemokratai nebendradarbiaus su partija, kuri nenorės įvesti progresinių mokesčių.
A.Lukošaičio manymu, po Seimo rinkimų bus susidurta su stabilumo problema, kadangi kaip ir anksčiau yra nemažas rezervas įvairiems „perdegimams“, mat kai kurios partijos, peržengusios 5 procentų rinkimų barjerą, visiškai neturi jokių partinės organizacijos bruožų bei vienijančių idėjų. Todėl būsima Seimo kadencija gali būti nemažas išbandymas senesniosioms, valdymo patirtį turinčioms partijoms.
susiklosčius palankiai situacijai antrajame rate, koaliciją gali sudaryti centro – dešinės partijos: Tėvynes sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga bei mažesnės partijos.
Politologas mano, jog taip pat bus labai svarbi ir prezidento pozicija. Iš prezidento pusės galima laukti paraginimo sudaryti koaliciją su visais vaivorykštės atspalviais, t.y. surasti tam tikra kompromisą tarp socialdemokratų ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų.
A.Lukošaičio manymu, šių Seimo rinkimų rezultatai yra labai sudėtingi, kokių „dar niekuomet neturėjome, nes visą laiką daugiapartinėje sistemoje prasmukdavo maždaug 4 – 6 partijos, o šį kartą turime jau 8 partijas“. A.Lukošaičio teigimu, galbūt jau laikas kalbėti apie rinkimų sistemos taisyklių ar balsų skaičiavimo formulės keitimus, kad būtų sukurtas labiau tramdantis barjeras partijų patekimui į parlamentą.
Politologo manymu, galimas ir pirmalaikių rinkimų variantas tam, kad būtų labiau išgryninta, iškristalizuota rinkėjų nuomonė. Pasak A.Lukošaičio, dabartinė situacija leidžia kalbėti apie visas opiausias problemas – pirmiausiai apie labai žemą rinkėjų aktyvumą. Esant tokiam rinkėjų aktyvumui apie didesnį pasitikėjimą valdžia, demokratinėmis institucijomis bei demokratija apskritai net negalima kalbėti.
Kalbėdamas apie Tautos prisikėlimo partiją, A.Lukošaitis teigė, jog tai net nėra partija, galbūt ji tokia taps vėliau, bet dabar ji yra rezervas visoms kitoms politinėms partijoms. Pagrindinis klausimas, šiuo atveju, A. Lukošaičio nuomone, yra: ar tikrai ši partija susikūrė jos steigėjams neturint ką veikti? Ar tikrai ji yra dirbtinis scenarijus siekiant atitinkamų rezultatų rinkimuose? Jeigu taip, politologo teigimu, ilgalaikėje perspektyvoje tai vienaip ar kitaip atsigręžia prieš pačius politikus, prieš pačią valdžią.
A.Lukošaitis socialdemokratų rezultatus vertina kaip labai gerus. Jo manymu, dabartinė situacija dar nieko nesako, bet sėkmės atveju partija turės iki 30 mandatų. Žinant tai, jog socialdemokratai vieni ar koalicijų formatuose valdžioje yra nuo 2001 metų, tai yra tikrai geras rezultatas bei pozityvus ženklas kalbant apie Lietuvos partinės sistemos stabilumą. A.Lukošaitis prognozuoja, jog socialdemokratai bus pagrindiniai žaidėjai porinkiminėse koalicinėse derybose.
Preliminariais duomenimis, daugiamandatėje apygardoje pirmauja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, pretenduojantys į 17 mandatų, Tautos prisikėlimo partija gautų 13 mandatų, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei socialdemokratai – po 11 mandatų, koalicija „Darbo partija+jaunimas“ – 8 mandatus, po 5 mandatus gautų Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga.
141 vietos Seime 70 atstovų renkami daugiamandatėje ir 71 vienmandatėse apygardose.
Vienmandatėse apygardose, preliminariais duomenimis, pirmauja TS-LKD, antroje vietoje – socialdemokratai. Čia antrasis turas vyks spalio 26 dieną.