Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Z.Vaigausko, šio reikalavimo pažeidimų nėra daug, ir tie patys netoleruojami. Buvo bandymų rinkėjus vilioti kava, tačiau įsikišus VRK, vienos partijos kandidatas tokį susitikimą su rinkėjais atšaukė ir net atsiprašė jų per laikraštį.
Tiriamas Viktoro Uspaskicho atvejis, kai jis pas rinkėjus važiavo su samdytais muzikantais. Į panašią istoriją su koncertu buvo pakliuvęs ir politikas Kazimieras Šiaulys bei Vilniaus meras Juozas Imbrasas.
Pakeistas Seimo rinkimų įstatymas kandidatams jau neleidžia skleisti politinės reklamos per televiziją, išskyrus griežtai numatytą laiką visuomeninės televizijos tiesioginio eterio rinkimų laidose. Netransliuojami ir visi brangūs klipai bei filmai, už kuriuos politikams paskiau savo rėmėjams tekdavo atidirbti.
Mano supratimu, Seimo narys turėtų būti jautrus, išmintingas žmogus, pasitikintis specialistų nuomone, tačiau sprendimą galintis priimti pats, — sako Z.Vaigauskas.Visokių yra, visokių reikia
Pasak Z.Vaigausko, šiemet į Seimą kandidatuoja 1600 žmonių, panašus skaičius būdavo ir per ankstesnius rinkimus. Norinčių patekti į Seimą partijų sąrašuose įrašytų kandidatų dauguma turi aukštąjį išsilavinimą, kiekvienais metais į Seimą išsilavinusių žmonių kandidatuoja vis daugiau. Nors viena garbingo amžiaus kandidatė nurodė turinti tik penkių klasių išsilavinimą, kitas kandidatas baigė septynias klases.
Politologai teigia, kad įstatymų leidimo srityje Lietuvoje dar trūksta kompetentingų profesijų atstovų — politologų, teisininkų, ekonomistų, tačiau ilgamečio Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko nuomone, Seime turėtų būti įvairios patirties ir įvairių profesijų žmonių, nes jie yra visuomenės atstovai, turėsiantys ginti jos interesus, kurie taip pat yra labai įvairialypiai.
„Mano supratimu, Seimo narys turėtų būti jautrus, išmintingas žmogus, pasitikintis specialistų nuomone, tačiau sprendimą galintis priimti pats“, — sakė Z.Vaigauskas.
Apie populiarius šou verslo žmones rinkimų žinovas kalbėjo, kad nepaisant didelio populiarumo, prieš politikus laimėti jiems sekasi sunkiai, nebent būtų visa galva aukštesni už juos.
Teisti, bet sąžiningi
Dar jį nudžiugino ir tai, kad šiemet beveik nebuvo kandidatų bandymų nuslėpti savo teistumą — ankstesniais metais buvo atvejų, kai žmonės traukdavo į rinkimus vos užvėrę kalėjimo duris.
Nors teistų politikų yra nemažai (24), tačiau labai sunkių nusikaltėlių tarp jų nėra. Daugiausia teistų asmenų yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų gretose — 5 asmenys, tuo metu kitų partijų sąrašuose tokių yra nuo 1 iki 3.
Tvarkietis V.Mazuronis teistas už šmeižtą. Tame pat sąraše į parlamentą patekti siekia ir Vilniaus miesto savivaldybės nario papirkimu įtariamas E.Lementauskas, partijos lyderis R.Paksas yra pripažintas sulaužęs priesaiką. Jis į Seimą kandidatuoti negali, nes parlamentarai prieš pradėdami eiti pareigas turi prisiekti Lietuvos Respublikai.
Manau, mūsų turtingi verslininkai suprato, kad politikoje jiems nelabai yra ką veikti — jie sulaukia daug visuomenės dėmesio, o tai ne visada gali baigtis gerai, — mano Z.Vaigauskas.Tris teistuosius savo kandidatų gretose turi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Tarp jų yra Panevėžio savivaldybės tarybos narys, plaukikas V.Urbonas, teistas dėl automobilio avarijos, taip pat J.Butkevičius ir A.D.Kulikauskas.
Porą teistų kandidatų turi ir Tautos prisikėlimo partija (TPP) — tai partijos lyderis, televizijos laidų vedėjas A.Valinskas, publicistas S.Stoma. Pirmasis iš jų teistas už tai, kad per I.Starošaitės ir Ž.Žvagulio vestuves paskambino į policiją ir pranešė apie neva užminuotą viešbutį, antrasis už neteisėtą finansinę veiklą.
Socialdemokratas Panevėžio meras P.Vadopolas — 1974 m., kaip rašoma jo biografijoje, pagal sufabrikuotą bylą buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme.
Teistumą agitaciniuose plakatuose nurodyti turės ir liberalcentristų lyderis, buvęs Vilniaus meras A.Zuokas. Vadinamojoje Vilniaus mero byloje politikas yra nuteistas už mėginimus papirkti sostinės tarybos narį V.Drėmą.
Iš kitų partijų teistų kandidatų turi valstiečiai liaudininkai (2), Naujoji sąjunga (2), „Frontas“ (1), Liberalų sąjūdis (1), Lenkų rinkimų akcija (1), Centro partija (1), Rusų sąjunga (1) bei koalicija „Darbo partija+jaunimas“ (2).
Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas nėra nuteistas, tačiau kaltinamas organizavęs apgaulingą partijos buhalterijos tvarkymą. Į Seimą su „darbiečiais“ bei jaunimu kandidatuoja ir dar vienas byloje figūruojantis politikas V.Gapšys.
Mažiau turtuolių
Dar Z.Vaigauskas atkreipė dėmesį į tai, kad į būsimąjį Seimą kandidatuoja mažiau turtuolių. Manau, ir mūsų turtingi verslininkai suprato, kad politikoje jiems nelabai yra ką veikti — jie sulaukia daug visuomenės dėmesio, o tai ne visada gali baigtis gerai“„Žinoma, ir demokratinės šalyse jie daro įtaką politikams, jų nuomonės klausomasi, tačiau patys politikoje nedalyvauja., — kalbėjo pareigūnas. Juokaudamas jis pridūrė, kad kai kuriems iš jų galbūt to dėmesio kaip tik ir trūko — jiems tiktų apie vieną JAV prezidentą pasakyti žodžiai, kad „jis kiekvienos krikštynose norėjo būti kūdikiu, kiekvienose vestuvėse — jaunikiu, o kiekvienose laidotuvėse...“
Z.Vaigauskas atkreipė dėmesį ir į tai, kad kandidatai yra tolerantiškesni ir pakantesni vienas kitam. Pasak jo, ankstesniuose parlamentuose net Seimo nariai negalėdavo kalbėtis tarpusavyje, ką jau kalbėti apie kandidatus. O šiemet rengiami net bendri susitikimai. Tiesa, ši tendencija išryškėjo jau seniau, tačiau šiemet sustiprėjo. Be to, kandidatai pagarbiau ir skrupulingiau laikosi rinkimų kampanijos reikalavimų, sakykim, savo rinkimų kampanijai nenaudoti administracinių resursų — tarnybinių automobilių, ryšio priemonių, salių valstybinėse ar savivaldybės įstaigose ir t.t.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Z.Vaigauskas apibendrino, kad šiųmetinė rinkimų kampanija nuobodoka, vangoka, tačiau padori, nemirganti skandalais. Tačiau ar mums reikia „linksmų“ rinkimų ir „linksmo“ Seimo? Tokių jau atsikandome...