Tokį sprendimą VRK priėmė atsižvelgdama į sprendimo projekto rengėjos Živilė Verbylaitės siūlymą atidėti sprendimo priėmimą, tol, kol šiuo klausimu savo nuomonę pareikš Konstitucinis teismas (KT).
„VRK, siekdama teisinio tikrumo, atideda R.Pakso registravimą kandidatu Seimo rinkimuose iki KT paskelbs savo išvadą dėl Seimo rinkimų įstatymo atitikimo Konstitucijai, bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 10 dienos“, – nusprendė VRK.
Už jį po diskusijos nubalsavo septyni iš keturiolikos VRK narių, penki komisijos nariai buvo linkę R.Paksą įregistruoti kandidatu nelaukiant KT išaiškinimo, o komisijos narys Liutauras Ulevičius, iš posėdžio prieš balsavimą išėjo, nes nenorėjo painioti interesų, mat yra dirbęs R.Pakso komandoje per prezidento rinkimus.
Sprendimas atidėti R.Pakso registravimą kandidatu į Seimą sukėlė kai kurių komisijos narių nepasitenkinimą. Pasak jų, pagal šiuo metu galiojantį Seimo įstatymą R.Paksui nėra jokių kliūčių tapti kandidatu.
Tačiau savo ruožtu komisijos narė Elena Masnevaitė pažymėjo, kad šiuo matu galioja ir aukštesnės galios už Seimo įstatymą 2004 m. KT išaiškinimas, pagal kurį priesaiką sulaužiusiam asmeniui niekada neleidžiama kandidatuoti į pareigas, kuriose būtina prisiekti.
Be to, komisijos nariai Jonas Udris ir Julius Jasaitis pažymėjo, kad VRK neregistruodama R.Pakso kandidatu pirmadienį pati pažeis įstatymą, pagal kurį numatyta, kad komisija dėl kandidato registravimo turi nuspręsti per dešimt dienų po partijos pareiškinių dokumentų pridavimo.
Partija „Tvarka ir teisingumas“ pareiškinius dokumentus VRK įteikė rugpjūčio 22 dieną. Pirmadienį VRK nutarė registruoti visus šios partijos kandidatus, išskyrus R.Paksą.
Galutinė data, kada VRK privalo priimti sprendimus dėl visų kandidatų, yra rugsėjo 13-oji. Rugsėjo 14 dieną privalu paskelbti visus parlamento rinkimuose dalyvausiančius kandidatus.
Tikimasi, kad iki tol KT spės įvertinti, ar įstatymas, anksčiau priesaiką sulaužusiam ir iš prezidento posto pašalintam R.Paksui atvėręs kelią dalyvauti rinkimuose, neprieštarauja Konstitucijai.
Į KT dėl šio įstatymo įvertinimo kreipėsi Seimo narių grupė. KT svarstyti kreipimąsi pradėjo praėjusią savaitę.
Seimas, atsižvelgdamas į Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą kovą priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kurios po apkaltos kandidatuoti į Seimą politikui draudžia ketverius metus.
Šios pataisos atvėrė kelią apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintam R.Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose šį spalį, dar jos ateityje gali būti aktualios iš Seimo per apkaltą 2010 metais pašalintam Linui Karaliui.
Iki tol remiantis KT nutarimu per apkaltą pašalintiems asmenims iki gyvos galvos drausta kandidatuoti į Seimą.