Egidijus Kūris: prezidentė negali uždrausti Darbo partijai formuoti Vyriausybę

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris LRT Radijui teigė, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė „tikrai negali“ uždrausti Lietuvoje legaliai veikiančiai partijai dalyvauti vykdomojoje valdžioje.
Egidijus Kūris
Egidijus Kūris / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

„Aš manau, kad tai yra greičiau politinis, o ne teisinis pareiškimas ta prasme, kad Prezidentė tikrai neturi svertų uždrausti kokiai nors partijai, kuri Lietuvoje legaliai veikia, dalyvauti įvairiose struktūrose, tame tarpe ir vykdomojoje valdžioje. Bet politinio tikslingumo, politinės garbės, valstybės prestižo požiūriu, tai iš tikrųjų šitą klausimą reikia iškelti. Kol kas jį iškėlė, [bet] dar negirdėjau, koks yra atsakymas į tą klausimą“, – LRT Radijo laidai „Lietuvos diena“ pirmadienį sakė Vilniaus universiteto profesorius E. Kūris.

Kita vertus, E. Kūris teigė, kad iki šiol neatsakytas esminis klausimas: „ar politinės partijos tikrai įsitikinusios, kad viena iš partijų, dėl kurios dabar vyksta teismo procesas ir kurios lyderiai yra kaltinamieji baudžiamojoje byloje, ar tikrai tokia partija turėtų formuoti Vyriausybę ir ten deleguoti savo narius kaip ministrus“?

„Tai šitas klausimas, man atrodo, yra esminis. Jisai yra ne vien teisinis. Jeigu mes žiūrėsime pagal teisės raidą, tai mes galim apskritai turėti kriminalinę Vyriausybę. Bet jeigu mes žiūrėsime truputėlį plačiau, tai tą klausimą galima užduoti kiekvienam iš mūsų“, – sakė E. Kūris.

Anot jo, jei Prezidentūra nesutiktų su siūloma Ministrų Kabinetų sudėtimi, kurioje būtų Darbo partija, prasidėtų derybos ir kai kurių ministrų „išbrokavimas“.

„Čia yra derybų klausimas. Čia iš tikrųjų tada abi pusės, visos šalys turi susėsti ir derėtis. Ir tokių atvejų yra buvę praeity. Kiek mes prisimename, ir ankstesni prezidentai ne visada sutikdavo su visais ministro pirmininko, tiksliau, paskirtojo ministro pirmininko pateiktais kandidatais. Ir būdavo, kad vienas ar du kandidatai, na, kaip čia pasakius, gal ne visiškai gražiai skamba, bet [yra] išbrokuojami“, – sakė 2002-2008 metais Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas ėjęs E. Kūris.

Primename, kad po rinkimų socialdemokratai, Darbo partija ir partija „Tvarka ir teisingumas“ sudarė neformalią valdančiąją daugumą, bet prezidentė pirmadienį pareiškė tikriausiai siūlysianti socialdemokratų vedlį Algirdą Butkevičių į premjerus, tačiau remsianti tik daugumą be Darbo partijos.

„Noriu pareikšti savo nuomonę dėl Vyriausybės formavimo. Per šiuos rinkimus daugiausiai balsų surinko socialdemokratai, todėl labai didelė tikimybė, kad po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija patvirtins galutinius balsavimo rezultatus, ir siūlysiu formuoti Vyriausybę. Bet... Vyriausybės formavime, mano nuomone, negali dalyvauti partija, kuri įtariama rinkimuose padariusi daugiausiai šiurkščių pažeidimų, įtariama dėl „juodosios buhalterijos“ ir neskaidrios veiklos ir kurios partijos lyderiai yra kaltinamieji baudžiamojoje byloje. Todėl palaikysiu tik tą politinę jėgą, kuri galės suformuoti daugumą be teisiamųjų suole esančios Darbo partijos“, – po susitikimo su A. Butkevičiumi teigė D. Grybauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai