Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2009 09 27

Rusijos opozicijos lyderis pranašauja, kad Putinas valdys iki 2024 metų

Buvęs Rusijos ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas, perėjęs į opoziciją savo buvusiam globotojui Vladimirui Putinui, įsitikinęs, kad šis ketina sugrįžti į prezidentus 2012 metais ir valdyti šalį du šešerių metų laikotarpius.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.

Interviu „Reuters“ neužregistruotos Rusijos liaudies demokratinės sąjungos lyderis sakė, kad Putino įgaliojimus perėmęs Dmitrijus Medvedevas, su kuriuo M.Kasjanovas norėjo rungtyniauti per 2008 metų rinkimus, bet negalėjo dėl atsisakymo jį įregistruoti, užims postą valstybinės valdžios sistemoje ir nekonkuruos su įtakingu V.Putinu.

D.Medvedevas sakė JAV ketvirtadienį, kad neatmeta galimybės dalyvauti eiliniuose prezidento rinkimuose, bet gali ir pasikeisti vietomis su premjeru V.Putinu.

Esu tikras, kad Putinas 2012 metais eis siekti šešerių metų laikotarpio. Tam juk ir buvo keičiama konstitucija, – sakė Michailas Kasjanovas.Pirmajame po rinkimų pranešime D.Medvedevas pasiūlė padaryti konstitucijos pataisą, kuria remiantis prezidento laikotarpis būtų pailgintas nuo ketverių iki šešerių metų, ir parlamentas greitai tam pritarė.

„Esu tikras, kad Putinas 2012 metais eis siekti šešerių metų laikotarpio. Tam juk ir buvo keičiama konstitucija“, – sakė M.Kasjanovas.

„Medvedevui bus surasta atitinkama funkcija toje sistemoje, kokia dabar sukurta... Šiandien šis vaidmuo vadinamas prezidento, rytoj vadinsis kitaip.“

„Jokių nesutarimų“

Žmonės, simpatizuojantys D.Medvedevui, sako, kad krizė apnuogino „sočių metų“ valstybės rentinio modelio, panaikinusio konkurenciją politikoje, ydas ir davė galimybę nustatančiam teisingą šalies ligos diagnozę įgaliojimų perėmėjui būti jaunu reformininku.

D.Medvedevo globojamo centro „Insor“ vadovas, bankininkas Igoris Jurgensas anksčiau sakė agentūrai „Reuters“, kad V.Putinas rizikuoja tapti antru Leonidu Brežnevu ir naujo sąstingio simboliu, jeigu sugrįš į valdžią.

Tačiau kritikai sako, kad per pusantrų metų prezidentas nepasiekė laimėjimų kovoje su korupcija ir nesugrąžino nepriklausomybės teismui, nes ir nebuvo užsibrėžęs tokio tikslo, nepaisant savo deklaracijų, o reali valdžia liko V.Putino rankose.

Abu nurodo savo didelį populiarumą ir žada „susitarti“ tarpusavyje, kuris balotiruosis. Oponentai vadina tokį požiūrį cinišku ir rodančiu, kad Rusijoje nėra tikrai laisvų rinkimų, ką ne kartą teigė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija.

Analitikai sakė, kad šį rudenį – kai D.Medvedevas turi padaryti naują pranešimą parlamente, o V.Putinas – valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ suvažiavime – paaiškės atsakymas į klausimą, kas eis į rinkimus.

M.Kasjanovas įsitikinęs, kad viskas jau aišku, o samprotavimai neva tandemas skilinėja – „priedangos operacija“.

„Ten iš viso nėra jokių nesutarimų. Viskas, kas parodoma per televiziją ar internete, tai vis maži akibrokštai, kurių negalima vadinti „nesutarimais“, – sakė jis.

Gyveno aukso narve

V.Putinas pasirodė politinėje scenoje dėka pirmojo prezidento Boriso Jelcino, kuris paskelbė jį savo įgaliojimų perėmėju. M.Kasjanovas, esant B.Jelcinui, dirbo Finansų ministerijoje, ir spauda rašė apie jį, kaip apie vieną artimiausių „šeimai“ – ratui žmonių, kurie turėjo įtakos svarbiausiems sprendimams, priimamiems šalies politikoje ir ekonomikoje.

Borisas Jelcinas paskutiniais metais gyveno valstybiniame vasarnamyje netoli Maskvos kaip „aukso narve“ – visiškai aprūpintas, bet jo pokalbių telefonu buvo pasiklausoma, o svečių sąrašas buvo apribotas.M.Kasjanovas knygoje, kurią parašė žinomas dešimtojo dešimtmečio televizijos politikos analitikas Jevgenijus Kiseliovas, patekęs į nemalonę, kai iš posto pasitraukė B.Jelcinas, papasakojo apie paskutinius jo gyvenimo metus ir sako, kad B.Jelcinas buvo nepatenkintas įgaliojimų perėmėjo politiniais metodais, matydamas V.Putino politikoje atsitraukimus nuo demokratinių iškovojimų.

M.Kasjanovas rašo, jog tebepalaikė ryšius su buvusiu prezidentu, ir pažymėjo, kad šis paskutiniais metais gyveno valstybiniame vasarnamyje netoli Maskvos kaip „aukso narve“ – visiškai aprūpintas, bet jo pokalbių telefonu buvo pasiklausoma, o svečių sąrašas buvo apribotas.

Pokyčių bus tik atpigus naftai

Opozicijos lyderio prognozės pesimistinės, jis mano, kad konfliktai Kaukaze aštrės ir plis separatistinės nuotaikos nacionalinėse respublikose, jeigu sugrįš V.Putinas.

„Grės Rusijos Federacijos iširimas“, – sakė M.Kasjanovas.

Valdantysis tandemas nesutinka su niūriomis prognozėmis, nors pabrėžia, kad ekonomikos krizė ir smurto banga Šiaurė Kaukaze tapo iššūkiu valdžiai ir skatina imtis aktyvių veiksmų bei atsisakyti žaliavų modelio.

Tuo pačiu metu V.Putinas neseniai vylėsi, kad vėl ims kilti naftos kaina. Analitikai sako, jog jeigu bus toks scenarijus, tos pačios problemos išliks ilgam ir vėl nebus vykdomos pribrendusios reformos.

„Jeigu per pusmetį naftos kaina bus 30 dolerių už barelį, (valiutos) atsargos iš karto dings per šį pusmetį, ir tada suaktyvės politinė veikla ir atsiras įvairių variantų, tarp jų ir pirmalaikių rinkimų“, – mano M.Kasjanovas.

Tačiau opozicijos lyderis neturi iliuzijų, kad ji sugebės aplink save sutelkti mases, nors ir pranašauja protesto nuotaikų augimą.

„Per artimiausius dvejus ar trejus metus aš nemanau, kad nepasitenkinimas, kurį sąmoningai suformuluos Rusijos piliečiai, virs kokių nors formų pilietiniu protestu, – sakė M.Kasjanovas. – Per praėjusius metus tokių galimybių buvo, ir vis dėlto sistema su daline piliečių kontrole buvo atkurta, ir piliečiai bijo.“
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos